Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε παραδοσιακό οικισμό (ΕΠΑΕ - ΣΧΟΠ - Ηλεκτροδότηση)


macxt

Recommended Posts

Χαιρετώ τους πάντες. Σαν νέος στην παρέα να σας καλημερίσω - καλησπερίζω όλους. Έχω δύο ερωτήσεις.

 

1) Για άδεια σε παραδοσιακό οικισμό, εντός σχεδίου, είναι υποχρεωτικό να περάσει ΕΠΑΕ ή ΣΧΟΠ ή και τα δύο ή τίποτε;

 

2) Σε ήδη υπάρχουσα άδεια (2006) σε παραδοσιακό οικισμό, εντός σχεδίου, έχοντας περάσει ΕΠΑΕ κατά την διαδικασία έκδοσης της. Για να σφραγίσει η πολεοδομία την άδεια για σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ (κανονικό ρεύμα όχι εργοταξιακό). Είναι υποχρεωτική η αυτοψία;

 

Ψάχνω κάποιο Νόμο, Υπουργική Απόφαση, Διευκρινιστική Εγκύκλιο ή οτιδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για την συμπαράσταση συνάδελφε.

Ελπίζω κάποιος να μου δόση κάποια ιδέα, έστω από πού να αρχίσω τα ψάξιμο γιατί στην Νομοτέλεια (http://www.nomotelia.gr) που είμαι συνδρομητής ψάχνω μια βδομάδα με λέξεις κλειδιά αλλά μόνο άσχετα αποτελέσματα μου επιστέφει.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραδοσιακούς οικισμούς περνάς απο ΣΧΟΠ.

 

Για να πάρεις ρεύμα στους οικισμούς αυτούς γίνεται αυτοψία και από οτι ξέρω πρέπει στην κατασκευή να ακολούθήσεις κατά γράμμα τα αρχίτεκτονικά γιατί αλλιώς ρεύμα δεν παίρνεις. Μην σου περάσουν απο το μυαλό τίποτα ιδέες για παρανομίες...

 

Για συγκεκριμένο νόμο δεν γνωρίζω. ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

1) Αν υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο για τον οικισμό περνάς μόνο ΕΠΑΕ.

2) 'Οπως είπε και ο panagiot μην σκεφτείς καν τις παρανομίες κατά γράμμα τα αρχιτεκτονικά...... (Αυτό ισχύει και γενικότερα, κατά γράμμα τα αρχιτεκτονικά :evil: )

ΥΑ 312//1987 (ΥΑ 31252/1530 ΦΕΚ Δ 482 1987): Σύσταση, σύνθεση και λειτουργία Επιτροπών Πολεοδομικού Αρχιτεκτονικού Ελέγχου

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι εγώ προσωπικά δεν σκέπτομαι, ούτε καν περνά από το μυαλό μου η μη τήρηση των αρχιτεκτονικών σχεδίων που με τόσο κόπο έκανα.

 

Όμως η πελάτες είναι πονηροί και θέλω να τους δείξω την νομοθεσία για να μην μου ζαλίζουν τα #$%%$$#@@.

 

Ήδη έχω χάση δύο πελάτες γι’ αυτό το λόγο, δεν πτοούμε όμως.

Link to comment
Share on other sites

d2m καλά ενοείτε ισχύει γενικότερα να εκτελείς κατά γράμμα τα αρχιτεκτονικά. Αλλά βλέπεις έξω σε κατασκευές οτι πολύ είναι αυτοί που δεν το κάνουν και μάλιστα υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι οργιάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνετε να δείτε τι γίνεται στον παραδοσιακό οικισμό στον Αγ. Αθανάσιο Έδεσσας..Πραγματικά όσες φορές πάω η πρώτη φράση που λεω...είναι...'Ελλάς το μεγαλείο σου'..

Μεσα στην παρανομία οι υπερπολυτελέστατες βίλες των επωνύμων και μη...

ΕΠΑΕ θέλει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.