Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξιζει μια περαιτερω μονωση στα κουφωματα μου?


Centaurus

Recommended Posts

Μενω σε μια μεζονετα (60+60τ.μ.)η οποια βρισκετα αναμεσα σε αλλες 2, μια σε καθε πλευρα. Οι εκτεθημενες πλευρες ειναι βορειοδυτικα και νοτιοανατολικα. Η καταναλωση πετρελαιου κυμαινεται στους 2 τονους πανω κατω την χρονια.

Το κτηριο ειναι 9 ετων με διπλοτοιχια/φελιζολ.

Στο θεμα μου τωρα...στον 1 οροφο εχω στην βδ πλευρα 2 κουφωματα, ενα μονοφυλο παραθυρο και διπλα μια συρομενη διφυλλη μπαλκονοπορτα.

Στην απεναντι ν.α. πλευρα εχω μια συρομενη χωνευτη μπαλκονοπορτα.

Οι δεικτες Uw απο τα κουφωματα ειναι, παραθυρο 3.0 ,διφ.συρομενη 3.8 και η χωνευτη ν.α. εχει 4.5

Οι αλλαγες που θελω να κανω ειναι οι εξης: στο παραθυρο (θερμογεφυρα) να μπει ενεργ.κρυσταλλο με αργκον 4 εποχων οποτε απο Uw 3.0 πεφτει στο 1.8

Το διφυλλο συρομενο να αντικατασταθει με διφυλλο συρομενο θερμογεφυρα με ενεργ. κρυσταλλο οποτε απο το Uw 3.8 θα πεσω στο 1.9 και τελος,

στην θεση του χωνευτου συρομενου στα νοτιοανατολικα να μπει μονοφυλλο κουφωμα θερμογεφυρα με ενεργειακο κρυσταλλο, οποτε απο το Uw 4.5 κατεβαινω στο 1.6!

 

Αυτη ειναι η απορια μου...αξιζει αυτη η αλλαγη στα κουφωματα ως προς την καταναλωση της θερμανσης? Θα γινει δλδ η αποσβεση τους σε λογικο χρονο? Εχω ενδοιασμους παρολο την διαφορα στα Uw τους...

 

Οι διαστασεις ξεχασα να πω απο τα κουφωματα ειναι διχως τα ρολλα,

ΦχΥ:

 

Β/Α

Μονοφυλλο παραθυρο 250χ110

διπλα το διφ.συρομενο 220χ210

 

Ν/Α

η χων. συρομενη 85χ225

Edited by Centaurus
Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε μου τι ακριβως εννοεις γιατι δεν τις κατεχω τις ορολογιες, υπαρχει καποιο κοστος κτλπ

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγος οικονομίας του φόρουμ.

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μελέτη ΚΕΝΑΚ συνηθίζουμε να λέμε την μελέτη ενεργειακής απόδοσης των κτιρίων.

 

Για την μελέτη που ζητάτε απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό της περιοχής σας. Φυσικά υπάρχει κόστος

 

Το θέμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.