Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή ξυλόφουρνου σε υγραέριο


coolio

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό αυτό που θέλω να κάνω. Έχουμε έναν ξυλόφουρνο στο εξοχικό. Θα μπορούσα να τοποθετήσω έναν καυστήρα υγραερίου (ή πέλλετ) στην πόρτα (ή και από το πλαϊ) έτσι ώστε να έχει αυτονομία και ευκολία στη χρήση? Τι θα χρειαζόταν πέρα του καυστήρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο και δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό αυτό που θέλω να κάνω. Έχουμε έναν ξυλόφουρνο στο εξοχικό. Θα μπορούσα να τοποθετήσω έναν καυστήρα υγραερίου (ή πέλλετ) στην πόρτα (ή και από το πλαϊ) έτσι ώστε να έχει αυτονομία και ευκολία στη χρήση? Τι θα χρειαζόταν πέρα του καυστήρα?

σωληνες βανες και μια δεξαμενη αποθηκευσης φυσικα και να κανεις την μελετη και μην ξεχασεις τα ασφαλιστικα Edited by shelby
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πως συμπεριφέρεται το πυρότουβλο σε έναν φούρνο. Σας θερμομόνωση ή σαν αποθήκη θερμότητας. Αν συμβαίνει το 2ο τότε όταν θέλω θερμοκρασία φούρνου 300 C θα πρέπει και τα πυρότουβλα να έχουν την ίδια θερμοκρασία? Το ρωτάω γιατί θέλω να υπολογίσω τι θερμίδες χρειάζομαι για να τον ζεστάνω όταν ο χώρος καύσης και ψησιματός είναι 0,5m3 το βάρος της πυράντοχης λαμαρίνας είναι 120Kg και το βάρος των πυρότουβλων είναι 700Kg.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Coolio

Τον καυστήρα έχεις σκοπό να τον λειτουργείς μόνο κατά τη θέρμανση του φούρνου ή κ κατά την έψηση?

Το πυρότουβλο ως δομικό στοιχείο έχει θερμοχωρητικότητα συνεπώς αποθηκεύει.

Πρόσεξε όμως γιατί το σύστημα δεν είναι απομονωμένο, δηλαδή αν θες θερμοκρασία πυρότουβλου 500C εσωτερικά, πόση θα είναι εξωτερικά?

(Κλασικό πρόβλημα μετάδοσης θερμότητας όπου ακόμα και οι καλύτεροι κατασκευαστές κλιβάνων παγκοσμίως δεν εμπιστεύονται τους υπολογισμούς τους αλλά τα πυρόμετρα).

Στην περίπτωσή παραδοσιακού ξυλόφουρνου τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα γιατί ο χώρος καύσης είναι κ χώρος κλιβάνισης, Δηλαδή αν βάλεις πυρόμετρο η ενδειξή του κατά την καύση θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Εν πάσει περιπτώσει αν και η ιδέα σου έχει εφαρμοστεί με επιτυχία, αν κ υπάρχουν οι διάφοροι κίνδυνοι (ασφάλεια κ αντοχή κλιβάνου), θεωρώ ότι πλέον δε θα μεγειρεύεις σε παραδοσιακό ξυλόφουρνό αλλά σε υβριδικό pellet-αέριο-πετρέλαιο-μπρικέτα-πυρήνα-καλαμπόκι-ξύλόφουρνο. Αν είναι έτσι καλύτερα να πηγαίνεις το φαγητό για ψήσιμο στο αρτοποίείο του χωριού.

Είναι οικονομικότερο και υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να φας ψώμι από φούρνο με ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.