Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχαιολογική Ζώνη 1


domie

Recommended Posts

Γειά σας παιδία ,θα ήθελα να ρωτήσω αν στην ΑΧ1 θα μπορουσα να κατασκευάσω πισίνα?κάποιος μου είπε ότι ούτε δέντρο δεν σπέρνεις.

Η άδεια της οικόδομης έχει βγει πριν το ΓΠΣ.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Δες τον αρχαιολογικό εδώ:

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=189

Άρθρο 13

παρ.2

Με απόφαση του Υπουργού Πολιτισμού, η οποία εκδίδεται ύστερα από

γνώμη του Συμβουλίου και η οποία διατυπώνεται ύστερα από την

πραγματοποίηση αυτοψίας, από κλιμάκιο μελών του ή επιτροπή που

συγκροτείται από μέλη του και ειδικούς επιστήμονες, συνοδεύεται από

σχετικό διάγραμμα και δημοσιεύεται μαζί με αυτό στην Εφημερίδα της

Κυβερνήσεως, είναι δυνατόν να καθορίζεται μέσα στους χώρους της

προηγούμενης παραγράφου περιοχή στην οποία απαγορεύεται παντελώς η

δόμηση (Ζώνη Προστασίας Α/).

Στην περιοχή αυτή μπορεί να επιτρέπεται με ειδικά αιτιολογημένη απόφαση του Υπουργού Πολιτισμού, ύστερα από γνώμη του Συμβουλίου, μόνο η κατασκευή κτισμάτων ή προσθηκών σε υπάρχοντα κτίρια που είναι αναγκαία για την ανάδειξη των μνημείων ή χώρων καθώς και για την εξυπηρέτηση της χρήσης τους. Μετην απόφαση αυτή καθορίζεται και η θέση του κτίσματος στην περιοχή ή το μέρος του κτιρίου στο οποίο γίνεται η προσθήκη.

 

Τώρα το να πάρεις άδεια για πισίνα με ειδικά αιτιολογημένη απόφαση του Υπουργού Πολιτισμού ως αναγκαία κατασκευή για την ανάδειξη του μνημείου μου φαίνεται απίθανο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Έχω μία απορία. Σε γήπεδο που ενδιαφέρει πελάτη μου εκτός ορίων οικισμού, έχει εκδοθεί ΦΕΚ που το καθορίζει εντός αρχαιολογικής ζώνης. Στο ΦΕΚ του '17 αναφέρεται πως στην εν λόγω ζώνη "θα θεσμοθετηθούν ειδικές ρυθμίσεις ως προς τις επιτρεπόμενες δραστηριότητες και χρήσεις γης, τους όρους και περιορισμούς δόμησης με κοινή υπουργική απόφαση, όπως προβλέπεται στο άρθρο 13, παρ. 2, του ν. 3028/2002/ (Φ.Ε.Κ. 153/Α΄/28.6.2002)." Παρόλα αυτά δεν έχει γίνει καμία κίνηση έκτοτε. Ποιοι όροι δόμησης θεωρούνται πως ισχύουν;  Αυτοί που ίσχυαν έως τώρα;

 

Έτσι για την ιστορία... Τελικά βρήκα άκρη από την εφορία αρχαιοτήτων και υπάρχει υπουργική απόφαση χωρίς να είναι δημοσιευμένη σε ΦΕΚ.... Πάνε με αυτή μέχρι να θεσμοθετηθούν ειδικές ρυθμίσεις. 

(ελπίζω να μην μιλάω μόνη μου :P)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.