Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (ΜΕΛΕΤΗ)


AristidisZ

Recommended Posts

Σε κτίριο που κάνω Μ.Ε.Α., περνάω τα στοιχεία των ΚΚΜ μου, η κατηγορία των ζωνών είναι γραφεία (άρα τριτογενής τομέας), αλλά στην έκθεση αποτελεσμάτων βλέπω μόνο στοιχεία κατανάλωσης για

Θερμανση

Ψυξη

Φωτισμο

και όχι για μηχανικό αερισμό

 

καμιά ιδέα γιατί το πρόγραμμα το "παρακαμπτει" ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

στα αποτελέσματα κατάταξης του ΤΕΕ, δεν εμφανίζονται τα στοιχεία κατανάλωσης του μηχανικού αερισμού

τουλάχιστον αυτό εχω παρατηρήσει εγω στις δκές μου περιπτώσεις

 

αν κάποιος συνάδελφος ισχυριστεί το αντίθετο, τότε πρέπει να έχω πρόβλημα στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

To περίεργο είναι ότι όταν τρέχω το κτίριο μέσω του ΤΕΕ μου βγαίνει Β, ενώ μέσω του 4m (που μου περιλαμβάνει τον αερισμό) βγαίνω σε Γ

παρόλα αυτά ακόμα και το 4m δε λαμβάνει αερισμο στο ΚΑ, δηλαδή μου προσθέτει μια κατανάλωση στο κτίριό μου, αλλά παράλληλα δε δίνει τιμή στο ΚΑ

 

30134125.png

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω καταλάβει στις δικές μου περιπτώσεις, όταν έχω ΚΚΜ σ΄ αυτό περιλαβάνει και τις καταναλώσεις του μηχανικού αερισμού σε θέρμανση και ψύξη

 

ας μας πει και κάποιος άλλος συνάδελφος την άποψη του

Link to comment
Share on other sites

To περίεργο είναι ότι όταν τρέχω το κτίριο μέσω του ΤΕΕ μου βγαίνει Β, ενώ μέσω του 4m (που μου περιλαμβάνει τον αερισμό) βγαίνω σε Γ

Στο πρόγραμμα της 4Μ και πριν κάνεις εξαγωγή σε αρχείο xml, έχεις επιλέξει τα παρακάτω; Αν ναι θα πρέπει να έχεις την ίδια ενεργειακή κατάταξη. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον dib.

post-22627-0-34883800-1352293227_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πανο δε το εχω, γιατι στο %$#$%^ pc μου στο γραφειο δε ξερω γιατι αλλα δε μπορει να περαστει το προγραμμα του TEE, με αποτελεσμα εχω σε αλλο pc την 4m, και σε αλλο το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Αυτο μπορω να το κανω απο το σπιτι, απλα το προβλημα παραμενει

Για να καταλαβω, μου λετε οτι δεν λαμβανεται υποψη ο αερισμος απο τις ΚΚΜ για την καταταξη του κτιριου ??

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

...........

Για να καταλαβω, μου λετε οτι δεν λαμβανεται υποψη ο αερισμος απο της ΚΚΜ για την καταταξη του κτιριου ??

 

οχι δεν λέω αυτό, μαλλον δεν σου έδωσα να καταλάβεις

 

στα τελικά αποτελέσματα κατανάλωσης, το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δεν εμφανίζει τις καταναλώσεις απο μηχανικό αερισμό, γιατί αυτές εμπεριέχονται στις καταναλώσεις θέρμανσης και ψύξης (εννοείται με αύξηση και των 2), δηλαδή έχει λάβει υπόψη του και τις καταναλώσεις Θ-Ψ που έχει το σύστημα απο την απαγωγή ή προσαγωγή νωπού αερα στη ΘΖ

 

πάντως μη σε απασχολεί αυτό, να σε απασχλεί το αν έχεις βάλει όλα τα απαιτούμενα συστήματα σε κτήριο τριτογενή τομέα (Θ-Ψ- φωτισμό-αερισμό-...)

Link to comment
Share on other sites

οι τελιτσες τι ειναι ? :P

αυτα τα 4 εχω βαλει

 

πανο:

φιλικη συμβουλη, μην χρησιμοποιεις

"αυτοματη εκτελεση υπολογισμων"

κανε οτι αλλαγες ειναι και κανε χειροκινητα τον υπολογισμο, θα επιταχυνεις αφανταστα τη δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.