Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός U σε κατοικία με τοίχους τσατμά


emnikol

Recommended Posts

γενικα μιλαγα οχι για πεα.... σιγα μην πας στο χοτ μποξ για ενα πεα

είπα και γω.

Εννοείται πώς όλα αυτά τα μηχανήματα και τα πειράματα είναι πανάκριβα. Προφανώς κάποιο πανεπιστήμιο θα πρέπει να το κάνει, όχι ιδιώτης.

Link to comment
Share on other sites

διαβασε καλυτερα... λεω .... "ξερεις ποσο κοστιζουν?" .... και καλα πανακριβα το ιδιο λεμε

αν βγαλετε ακρη θα εκτιμησω ενα ποστ να δουμε και μεις :Ρ

Link to comment
Share on other sites

διαβασε καλυτερα... λεω .... "ξερεις ποσο κοστιζουν?" .... και καλα πανακριβα το ιδιο λεμε

αν βγαλετε ακρη θα εκτιμησω ενα ποστ να δουμε και μεις :Ρ

 

Δεν νομίζω ότι μπορώ να καταλάβω τι λες, σε χάνω λίγο, όπως δεν καταλάβαινω τελικά και γιατί ξεκίνησες το τριπάρισμα με το ψάξιμο στους ξένους κανονισμούς. Ο γραπτός λόγος έχει τους κανόνες του, για να μπορούμε να συνενοηθούμε.

Τέλος πάντων άποψη μου ότι ο τσατμάς καλύπτεται από την ΤΟΤΕΕ 2. Για πειράματα ας συζητήσουμε σε άλλο ποστ, όποιος θέλει το ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρωπος εψαχνε κατι για να κανει δουλεια

οποιος και οπως μπορει βοηθα

σε τριπακι δεν εβαλα κανεναν ... οποιος θελει μπαινει μονος του

 

ενταξει τα γραπτα μου τωρα?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

@ demoiselle oρθά αναφέρεις τη θερμοχωρητικότητα. Αν το κτίριο είναι όλο από τσατμά (δύσκολο) τότε πας στη μέση θερμοχωρητικότητα. Αν είναι διώροφο με ισόγειο από πλιθιά ή πέτρα και όροφο με τσατμά πας στην υψηλή (συνηθισμένη περίπτωση). Αν μιλάμε για πέτρινο ή πλινθόκτιστο με οροφή από μπαγδατί και από πάνω κεραμοσκεπή (επίσης σύνηθες) τότε πάμε σε πολύ υψηλή θερμοχωρητικότητα. Άποψη μου πάντα.

 

εδιτ: προσπαθώ να σηκώσω φώτο από το σκληρό με μπαγδατί σε στέγη και μου ζητάει υποχρεωτικά url. Πώς μπορώ κατευθείαν από σκληρό;

 

Κώστα, στη δική μου περίπτωση που έχω μόνο οροφή τσατμά και πέτρινο κτίσμα, θα πάρω τη μέγιστη θερμοχωρητικότητα, 370.

Όταν λες μέση θεμοχωρητικότητα εννοείς 165 και υψηλή 260. Σωστά?

 

O emnikol μας είπε "ο τοίχος αποτελείται από ξύλα από την μία πλευρά, ξύλα από την άλλη και τον ενδιάμεσο χώρο τον γέμιζαν με χόρτα ή άχυρα και λίγα χαλίκια. Μετά το σοβάντιζαν"

Άρα, πρόκειται για ελαφριά κατασκευή. Τώρα αν είναι 80, ή 110, ή 165 είναι ένα θέμα.

Δεν θα το έβαζα όμως πάνω από 110. Τι θερμοχωρητικότητα να έχει το άχυρο, το χόρτο και λίγα χαλίκια?

-------------------------

Για φωτογραφία, κάτω από το μήνυμα που γράφεις υπάρχει η επιλογή "επισυνάψτε αρχεία".

(Όχι επάνω στη μπάρα εργαλείων του μηνύματος, κάτω από το μήνυμα).

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, στη δική μου περίπτωση που έχω μόνο οροφή τσατμά και πέτρινο κτίσμα, θα πάρω τη μέγιστη θερμοχωρητικότητα, 370.

Όταν λες μέση θεμοχωρητικότητα εννοείς 165 και υψηλή 260. Σωστά?

Aκριβώς

 

O emnikol μας είπε "ο τοίχος αποτελείται από ξύλα από την μία πλευρά, ξύλα από την άλλη και τον ενδιάμεσο χώρο τον γέμιζαν με χόρτα ή άχυρα και λίγα χαλίκια. Μετά το σοβάντιζαν"

Άρα, πρόκειται για ελαφριά κατασκευή. Τώρα αν είναι 80, ή 110, ή 165 είναι ένα θέμα.

Δεν θα το έβαζα όμως πάνω από 110. Τι θερμοχωρητικότητα να έχει το άχυρο, το χόρτο και λίγα χαλίκια?

Αν ο emnikol κάνει ΠΕΑ μόνο για τον πρώτο όροφο, τότε πιστεύω ότι θέλει μάλλον 165 (80 ο ξύλινος σκελετός αλλά έχουμε και κεραμίδια στη στέγη και χώμα ανάμεσα στα ξύλα). Και 110 δεν θα σου πει κανείς τίποτα. Αν κάνει για όλο το διώροφο, τότε δεδομένου ότι το ισόγειο θα είναι μάλλον από πέτρα, τότε 260 ή 370, μάλλον το πρώτο.

 

Mία φώτο από μπαγδατί σε οροφή

post-8496-0-52781800-1352838902_thumb.jpg

 

και μία από εξωτερική τοιχοποιία

post-8496-0-33437800-1352838927_thumb.jpg

δεν είναι και πολύ κοντινές, αλλά κάτι φαίνεται

 

τα κενά ανάμεσα στα πηχάκια ήταν γεμισμένα με λάσπη, βότσαλα κλπ τα οποία έφυγαν προφανώς μαζί με το σοβά. Για την πρώτη φώτο σας διαβεβαιώ, παραλίγο να μου ρθει στο κεφάλι.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για την πρώτη φώτο σας διαβεβαιώ, παραλίγο να μου ρθει στο κεφάλι.

:lol: :lol: Δεν αμφιβάλω καθόλου...

 

Επειδή λοιπόν έψαξα λίγο τη παραδοσιακή αρχιτεκτονική στην Ελλάδα, διαπίστωσα ότι η οροφή της 1ης φωτο του Κώστα, λέγεται μπαγδατί, αλλά δεν είναι πηλός μπαγδατί.

Στον πηλό μπαγδατί τα ξύλα καλύπτονται με πηλό, με λ=1,5 W/m2K.

Στην περίπτωση της 1ης φωτο καλύπτεται με ασβεστοκονίαμα, με λ=0,87

 

Θεωρώ λοιπόν πως το λ αυτής οροφής δεν είναι ίδιο με το λ του πηλού μπαγδατί.

 

Έτσι λοιπόν, πήρα το λ=0,47 ->πηλος μπαγδατί με τα: λ =1,5 ->πηλος και λ=0,13 -> ακατέργαστο ξυλο, και είπα:

Αν "α" το ποσοστό ξύλου και "β" το ποσοστό πηλού, στο σύνθετο υλικό πηλός μπαγδατί

Λύνω τη διπλή εξίσωση

0,13α+1,5β=0,47

α+β=100

Αποτέλεσμα α=75 (ποσοστό ξύλων) και β=25 (ποσοστό πηλού).

 

Στην περίπτωση λοιπόν της οροφής μπαγδατί με ασβεστοκονίαμα, έχω λ ασβεστοκονιάματος = 0,87

λ=(0,75*0,13)+(0,25*0,87)=0,315 W/m2K

 

Αν λοιπόν d=5cm, και λ=0,315, έχω βρει την θερμική αντίσταση του υλικού

 

Θεωρείται αυθαίρετος αυτός ο υπολογισμός?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.