Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινωνικός συντελεστής και ΑμεΑ


Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω περιπτωση ΑΜΕΑ με αναπηρια <67% που πληρει τα εισοδηματικα κριτηρια αρα μπορω να χρησημοποιησω τον κοινωνικο συντελεστη.

Παρατηρησα ομως οτι το προστιμο δεν μεταβαλεται αν τσεκαρω τον " κοινωνικο συντελεστη" .

Με λιγα λογια , η ειναι τσεκαρισμενος ή οχι , δε βλεπω να παιζει κανενα ρολο...

(μετα απο καθε τηεκαρισμα φυσικα δινω αποθηκευση αλλα το ιδιο..)

Παιδια, τι μου διαφευγει? προκειται για ακομα μια απατη?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να το τσεκάρεις στο φύλλο καταγραφής.Όταν το τσεκάρεις στο κεντρικό μενού είναι μάλλον για να μειωθεί το πρόστιμο που αντιστοιχεί στις λοιπές παραβάσεις.Βέβαια εκει λέει για αναπηρία >80%

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

ειχες δικιο , επρεπε να το τσεκαρω και στα φυλα καταγραφης.

για 80% και πανω πρεπει να επιλεξω και ειδικες συνθηκες αλλιως αρκει ο κοινωνικος συντελεστης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω περίπτωση δήλωσης, όπου ο ιδιοκτήτης έχει ποσοστό αναπηρίας 82%. Σύμφωνα με το Ν4014 πρέπει να είναι α' κατοικία και ατομικό εισόδημα 8000 ή οικογενειακό 12000. Ομως ο Ν4042 μου τα έμπλεξε λίγο. Λέει: οι με ποσοστό αναπηρίας >80% ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ 15% ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ Ν4014 (δηλαδή α΄κατοικία και με τους περιορισμούς του ατομικού ή οικογενειακού εισοδήματος) ????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

Τα κριτήρια του κοινωνικού συντελεστή για ανάπηρους >67% είναι και το εισόδημα. Στο νόμο όπως και στη φόρμα του ΤΕΕ αναφέρει κάτω από 8.000 ατομικό και κάτω από 12.000 οικογενειακό εισόδημα. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ισχύουν και τα δύο εισοδήματα ή το ένα από τα δύο, ανάλογα με το αν κάνει δήλωση μόνος ή με σύζυγο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.