Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατοικία σε αποθήκη


Recommended Posts

Χαίρετω!

Αντιμετωπίζω μια περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θέλει να χαρακτηρίσει στα εγκεκριμένα σχέδια ένα χώρο της οικίας του από δωμάτιο κατοικίας σε αποθήκη.

Απαιτείται κάποιου είδους αλλαγή χρήσης με Ο.Α. ή υπάρχει κάποια άλλη λιγότερο σύνθετη διαδικασία μιας και η αλλαγή δεν είναι προς το δυσμενέστερο (ίσως με τη παρ.7 της ΕΕΜΚ)?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η αλλαγή θα γίνει για μελλοντική εγκατάσταση εργαστηρίου χαμηλής όχλησης. Δεν έχει σχέση με το ΣΔ, αλλά με τον χαρακτηρισμό των χώρων.

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη είναι να εγκατασταθεί (αρχικά χρήσεων γης επιτρέποντος..) επαγγελματικό εργαστήριο χαμηλής όχλησης σε χώρο κατοικίας.

Από τις πρώτες επαφές του ιδιοκτήτη με τη διευθυνση ανάπτυξης, το εργαστήριο χαμηλής όχλησης εγκαθίσταται σε κατάστημα, βιοτεχνία ή αποθήκη.

 

Με δεδομένο ότι ο προς εξέταση χώρος είναι κατοικία, ψάχνω σε πρώτη φάση τρόπο ώστε να χαρακτηριστεί ένα μέρος του ως "αποθήκη" - εάν είναι δυνατόν δίχως αλλαγή χρήσης.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, ευχαριστώ όπως και να έχει για το ενδιαφέρον!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν βλεπω να σου απανταει κανεις! Καλυτερα ΥΔΟΜ!

Παντως δεν εχω ξανακουσει για ταυτοχρονη χρηση κτισματος σαν κατοικια και αποθηκη!

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν η ΥΔΟΜ και το ...forum θέλουν υπομονή!

 

Μικτή χρήση κατοικίας και αποθήκης έχω δει σε περίπτωση τακτοποίησης, δε νομίζω να απαγορεύεται ρητά εξάλλου.

Στη δικιά μας περίπτωση βέβαια δεν θέλουμε ρύθμιση αλλά μόνιμο τρόπο αλλαγής έστω χαρακτηρισμού.

 

Με ότι νεότερο θα έχω από τη υπηρεσία θα ενημερώσω το post, έως τότε σε αναμονή απάντησης από κάποιο συνάδερφο για τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.