Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτονομία Σωμάτων Καλοριφέρ με την προσαρμογή ηλεκτρικής αντίστασης


koser

Recommended Posts

aithilenio δε θα μπορουσα να τα γραψω καλυτερα

 

οσο για τις κεντρικες θερμανσης η ιστορια εχει πολυ κλαμα.

στην πολυκατοικια μου με κεντρικο λεβητα φυσικου αεριου , φετος που βαλαμε ολοι ατομικους με ζεστα σπιτια ολη τη μερα καιμε λιγοτερο απο περσυ (με λειτουργια 8 ωρες τη μερα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν νομίζεις δε ότι δεν υπάρχει νόημα να κάνουμε κουβέντα, κανένα πρόβλημα δε τη ξεκίνησα εγώ στο κάτω, κάτω.

όσον αφορά την 2.;;; Προτιμάς να μιλάμε με συνημίτονα και τύπους ή γενικά δε σου αρέσουν οι διατυπώσεις που κάνω ή δεν είναι αρκετά κατανοητές και επεξηγηματικές; (τώρα που προσέχω τη 2 πράγματι έχω ένα ορθογραφικό λάθος...)

 

Βέβαια εαν οι τίτλοι και οι βαθμοί είναι το κριτήριο για να ασχοληθείς με κάποιον ιαι μιλάς μόνο με καθηγητές πανεπιστημίου και πάνω, πρέπει να ξέρεις ότι είμαστε στο Ελλαδιστάν και εδώ ότι δηλώσεις είσαι :smile: και δε θα βγάλεις άκρη με κανέναν λοιπόν.

Θα ήθελα λοιπόν να σε συμβουλέψω να μείνεις στην ουσία. Σίγουρα δεν είναι μια λύση που διεκδικεί να κατακτήσει την αγορά σαν το προϊόν του αιώνα. Αλλά θέλω να μου πείς.

Ξέρεις πόσα διαμερίσματα στην Αθήνα δουλεύουν με ηλεκτρικούς λέβητες 6-8-10-12kw και είναι πολύ ικανοποιημένοι και σε καταναλώσεις και σε απόδοση; Εάν δε ξέρεις είναι προφανές ότι δεν είσαι του χώρου και απλά εκφράζεις κάποιες απόψεις τυχαία και χωρίς καμία εμπειρία σε εφαρμογές.

 

Φυσικά και δε κάνω τέτοιες "μελέτες", εγώ προσφέρω πέρα απο σώματα καλοριφέρ και άλλα σώματα ;) ώστε ο πελάτης να μείνει πάντα ικανοποιημένος :grin:

 

-10000

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

aithilenio, γενικά συμφωνούμε.

Θα σου πω όμως όσο και αν σου ακούγεται παράδοξο (αυτό μάλιστα εφαρμόζεται ηδη σε πολλά σπίτια) ότι όταν η αντίσταση είναι απο κάτω οριζόντια του σώματος το νεράκι κυκλοφορεί καλύτερα (ο βρόγχος μας είναι Φ28), όπως και όταν έχουμε ένα σώμα αλουμινίου ή κλασσικό που εμβαπτίζεται μέσα οριζόντια. Παρατηρούμε ότι το σώμα έχει πιο ομοιόμορφη θερμοκρασία (πάντα φυσικά πάνω είναι πιο ζεστό).

 

Τα σώματα τα δοκιμάσαμε κλειστά για μέρες και δεν ανεβάσανε πάνω απο 0,5bar πίεση, το ότι τα θέλουμε με το δίκτυο συνδεμένα θα το κάνουμε προφανώς όταν έχουμε ένα σωστό δίκτυο. Το επιδιώκουν και οι πελάτες μάλιστα διότι σου λένε ότι για 2-3 ώρες που θα ανάψει ο κεντρικός λέβητας εγώ θέλω να το εκμεταλευτώ αφού το πληρώνω έτσι και αλλιώς. Στη περίπτωση που τα αποσυνδέουμε απο την εγκατάσταση, τα γεμίζουμε με μια κανάτα νερό απο πάνω, πως θα ανοίξει η βαλβίδα ασφαλείας με μηδενική πίεση; και να ανοίξω την αντίσταση η πίεση όπως σου είπα δε θα ανέβει πάνω απο 0,5bar και αυτό επαναλαμβάνω διαπιστωμένο.

 

Όσον αφορά τον ηλεκτρικό λέβητα διαφωνούμε. Να λάβουμε βέβαια και υπόψη μας ότι σε μια παλιά πολυκατοικία το κόστος εγκατάστασης είναι πολύ μεγάλο μιας και θα πρέπει να περαστούν καινούργιες σωλήνες απο κάθε σώμα. Στη περίπτωση των καινούργιων πολυκατοικιών το κόστος είναι πιο κοντά στη λύση που συζητάμε αλλά πάλι είναι στα διπλά χρήματα.

Πέρα απο το κόστος κτήσης ενός ηλεκτρικού λέβητα τα πλεονεκτήματα που αναφέρω νομίζω οτι ισχύουν στο ακέραιο.

Δεν αναφέρω πόσα λιγότερα λίτρα νερό ζεσταίνεις θέλουμε 2; το δέχομαι αλλά είναι λιγότερα.

Προφανώς οι απώλειες των σωληνώσεων που είναι μέσα στο σπίτι είναι ανταποδοτικές (μέχρι κάποιο βαθμό γιατί είναι μονωμένες απο το δάπεδο)

Απώλειες απο την ηλεκτρική ενέργεια δεν έχουμε; κατανάλωση απο τον κυκλοφορητή δεν έχουμε;

Φυσικά είναι μικρές αλλά υπάρχουν.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι ο κόσμος θέλει την απόλυτη αυτονομία στο κάθε σώμα (είναι σαν να τοποθετούμε και θερμοστατικές κεφαλές), τοποθετούνται, με πολύ χαμηλό κόστος, χρονοδιακόπτες πρίζας και εκμεταλευόμαστε, όπου υπάρχει, με ακρίβεια το νυχτερινό, κυρίως στα υπνοδωμάτια που κάποιοι έχουν μικρά παιδιά και τους ενδιαφέρει να έχουν πάντα ζέστη εδώ το καταφέρνουμε σωστά και με οικονομία χωρίς να ανάβουμε ολόκληρο λέβητα για 2 υπνοδωμάτια. Άρα θετικό είναι το ότι δεν ανάβουν όλα μαζί και όχι αρνητικό.

Δεν συζητώ βέβαια ότι στη περίπτωση του ηλεκτρικού λέβητα το πιο πιθανό θα είναι να χρειαστούμε και κάποια επαύξηση στο πίνακα. Με τις αντιστάσεις εάν έχουμε μια σωστή και προσεκτική διαχείριση όχι.

(που είναι το φάουλ;)

 

όσον αφορά για το σώμα λαδιού, δε θα διαφωνήσω, μερκετινίστικο αλλά σωστό, για δοκίμασέ το.

 

Γενικά πάντως όσον αφορά τις κεντρικές θερμάνσεις, το κύριο πρόβλημα είναι ότι δε βάζουν καν πετρέλαιο!

Δεν υπάρχουν χρήματα και το κάθε σπίτι εφαρμόζει ότι μπορεί προκειμένου να δώσει μια λύση, σε αυτούς τους ανθρώπους πιστέυω ότι προσφέρουμε ένα σωστό και τίμιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΤΟ, θα καπηλευτώ το ρητό σου:

"Τον τιτανικό μπορεί να τον έφτιαξαν επαγγελματίες αλλά την Κιβωτό την έφτιαξαν ερασιτέχνες"

 

Στο κάτω, κάτω μια Ανωτάτη Σωματεμπορική έχω τελειώσει ! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία Climaman, μιας και το ανέφερες, έχεις την καλοσύνη να διορθώσεις την ειδικότητα στο προφίλ σου;

Ευχαριστώ,

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως... οποτε πας για μετα θανατον επιβραβευση

 

πολυ απο αυτους τους ερασιτεχνες ομως περπατησαν παρα πολυ

εσυ?

τελος το οφφ τοπικ απο μενα ........... και σορρυ

Link to comment
Share on other sites

aithilenio, γενικά συμφωνούμε.

Θα σου πω όμως όσο και αν σου ακούγεται παράδοξο (αυτό μάλιστα εφαρμόζεται ηδη σε πολλά σπίτια) ότι όταν η αντίσταση είναι απο κάτω οριζόντια του σώματος το νεράκι κυκλοφορεί καλύτερα (ο βρόγχος μας είναι Φ28), όπως και όταν έχουμε ένα σώμα αλουμινίου ή κλασσικό που εμβαπτίζεται μέσα οριζόντια. Παρατηρούμε ότι το σώμα έχει πιο ομοιόμορφη θερμοκρασία (πάντα φυσικά πάνω είναι πιο ζεστό).

 

Climaman, στο ερώτημα μου για την απόδοση της οριζόντια τοποθετημένης αντίστασης απαντάς περί ομοιόμορφης θέρμανσης του σώματος. Δε ρώτησα αυτό.

 

Αναδιατυπώνω το ερώτημα: Η αντίσταση των 1000W, τοποθετημένη στο κάτω μέρος ενός οποιουδήποτε σώματος πόσες Wh αποδίδει σε μία ώρα? Δε ζητώ απάντηση για κάθε σώμα, ανέφερε οποιοδήποτε από αυτά που έχεις δοκιμάσει.

 

Για να μην παρεξηγηθεί το πνεύμα μου, δε σκοπεύω με το παραπάνω να κατηγορήσω το σύστημά σου, απλά εντοπίζω μια αδυναμία του.

 

Απώλειες απο την ηλεκτρική ενέργεια δεν έχουμε; κατανάλωση απο τον κυκλοφορητή δεν έχουμε;

 

Το μεγαλύτερο τμήμα της ισχύος που καταναλώνει ο κυκλοφορητής μεταφέρεται υπό μορφή θερμότητας στο νερό. Και με τις μεμονωμένες αντιστάσεις έχουμε απώλλειες στα καλώδια, αλλά λόγω ότι P=I^2*R μπορούμε να πούμε ότι υπερτερούν. Βεβαίως, δε θα κριθεί εκεί το αποτέλεσμα, και η συζήτηση αξίζει να γίνεται μόνο εγκυκλοπαιδικά.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Climaman, γίνεται μια προσπάθεια από μέρους σου να μας πέισεις ότι αυτό το σύστημα συμφέρει σε σχέση με την κεντρική θέρμανση. Πάνω σε αυτό επικεντρώνονται όλα τα περίεργα συστήματα που έχουν βγει στην επιφάνεια τα τελευταία 2 χρόνια, ότι δηλαδή θα ξοδεύουμε λιγότερα απότι στην κεντρική θέρμανση. Εκεί είναι που την πατάει ο απλός πολίτης. Και βλέπεις ανθρώπους ευχαριστημένους την ώρα που χρησιμοποιούν πχ. κλασικό τζακι, να το συστήνουν και σε άλλους. (εδώ βέβαια έχουμε και τον εγωισμό του Έλληνα που δεν θέλει να παραδεχθεί ότι την πάτησε)

Όχι φίλε μου, δεν με ενδιαφέρει η σύγκριση του συστήματος αυτού με την Κ.Θ. Την αμερική την ανακάλυψε ο Κολόμβος αιώνες πριν.

Με ενδιαφέρει η σύγκριση με τα άλλα αυτόνομα συστήματα, είτε αυτό είναι Φ.Α είτε pellet, ξύλο,ρεύμα, ακόμη και ατομικό πετρέλαιο. Και φυσικά ο χρόνος απόσβεσης.

Και να είσαι σίγουρος ότι σε μια τέτοια σύγκριση, το σύστημα αυτό θα ερχόταν αν όχι τελευταίο, από τα τελευταία.

Και φυσικά εγώ και οι περισσότεροι συνάδελφοι εδώ μέσα, δεν χρειάζεται να τα δοκιμάσουμε όλα για να οδηγηθούμε σε αυτό το συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.