Μετάβαση στο περιεχόμενο

ενυδρείο σε σπίτι..αντέχει?


lazaros!

Recommended Posts

καλησπέρα...

 

φυσιολογικά ούτε που θα μου περνούσε από το μυαλό η σκέψη να ρωτήσω,αλλά διάβασα για κάτι εκπληκτικά πολύ μικρά στατικα φορτία σε πλάκες οικοδομών(200 και 250 κιλά ανα τετραγωνικό)οπότε και αναγκάστηκα να εγγραφώ για να μου πείτε ως γνώστες αν και τι γίνεται...

 

για να μην τα πολυλογώ,σκεφτόμουν στο σπίτι σε μερικούς μήνες να στήσω ένα ενυδρείο..είμαι στον δεύτερο όροφο μιας καινούριας οικοδομής(υποθέτω χτισμένη μετά το 2004)

 

το ενυδρείο που σκεφτόμουν να στήσω ήταν στα 400 λίτρα,με το βάρος του επίπλου,αμμο κτλ κτλ πάμε δηλαδή στα 650 + κιλά ,το μήκος του ενυδρείου θα ήταν 1.50 μέτρο και το πλάτος 50 εκατοστα ή το άλλο ενυδρειο που κοιτουσα θα ηταν 1.30 μηκος και 60 πλατος .....στα 20 εκατοστά θα ξεκινούσε μια βιβλιοθήκη (κάθετα) όχι πολύ μεγάλη(1.85 ύψος) όχι πολύ βαριά,αλλα φαντάζομαι το τετραγωνικό θα δεχόταν άλλα 100-120 κιλα κιλά πιεση(αν βαλω και τα βιβλια στην μερια που περιλαμβανεται στο τετραγωνικο υποψιν)...αυτα δεξια...απο την αλλη στα 20 εκατοστα ξεκιναει ενα μεσαιου μεγέθους καλοριφερ,που δεν δουλευει ποτε...

 

μετα απο κάποια μηνυματα λοιπον που διαβασα αναθεωρησα...και στον ιδιο χωρο θα εβαζα πια ενα ενυδρειο 260 λιτρων συνολικου βαρους γυρω στα 400 κιλα μηκους 1.20 και πλατους 45 εκατοστα περιπου ...οποτε οι αποστασεις απο βιβλιοθηκη και θερμαντικο σωμα αυξανουν στα 30 εκατοστα περιπου...

 

 

 

 

για την ποιοτητα της οικοδομης δεν ξερω και πολλα πραγματα να μαι ειλικρινης,αλλα παντως απο ηχομονωση σκιζει...ακουγονται συζητησεις απο διπλα...καποιος χτυπαει πανω και τρανταζομαστε κατω...μην συζητατε :smile:

 

πειτε μου υπαρχει καποιος βασιμος λογος να αγχωνομαι με το ένα ή το άλλο προτζεκτ :grin: ?

 

ευχαριστω

Edited by lazaros!
Link to comment
Share on other sites

πειτε μου υπαρχει καποιος βασιμος λογος να αγχωνομαι με το ένα ή το άλλο προτζεκτ :grin: ?

 

Αν στο ενυδριο δεν βαλεις χαρχαρια δεν θα υπαρξει προβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο λινκ που δωσατε δεν έχει σχέση ωστόσο με το θέμα που άνοιξα

 

και το δεύτερο κάνει λόγο για τεράστιο ενυδρείο,δύο μέτρα που είναι εκτός πλάνων μου

 

αναφέρομαι σε πολυ μικροτερο στατικο φορτιο

 

ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον(εκανα και καποιους υπολογισμους βασει του πρωτου μηνυματος στο δευτερο λινκ,δεν ξερω αν ειναι σωστοι)

 

 

υπολογίζω πείτε μου αν κανω λαθος..παιρνω το δευτερο προτζεκτ

 

1.2* 0.46= 0,552 τμ2

 

400 κιλα το βαρος

αρα 4κΝ/0.552=7.24

 

με 2.5 επειδη ειναι νεα οικοδομη κν ανα τμ2

και με συντελεση ασφαλειας 1.5 παμε στο 3.75

που ειναι μικροτερο του 7.24

 

και ρωταω ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? το ενυδρειο αυτο δεν θεωρειται γιγαντας,αλλα μαλλον μικρομεσαιου μεγεθους ..πως γινεται να μην σηκωνει μια πλακα ουτε αυτο το βαρος? τι τα πουλανε τοτε στην αγορα!και τι πλακες στηνονται!

μηπως εχω λαθος στους υπολογισμους?

Edited by lazaros!
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως ειναι σωστος ο τροπος υπολογισμου που κανει ο μηχανικος σε εκεινο το νημα...πειτε ομως και εσεις

Edited by lazaros!
Link to comment
Share on other sites

κατα την γνώμη μου από θέμα βάρους δεν θα υπάρχει πρόβλημα

 

δεν έχει εξτρα καποιο δυνατό μοτερ που να παραγει δονησεις;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα : )

 

δονήσεις?γενικα μοτερ δεν εχει...ενα φιλτρο εχει που ειναι αθορυβο και καθαριζει το νερο...

 

κανενα προβλημα εννοεις και με τα δυο ενυδρεια?ειτε διαλεξω το 1.40 μηκος και 650 κιλα.ειτε το 1.20 και τα 400 κιλα?

 

στο άλλο νημα για το ενυδρειο του ενος τονου νομιζω ο συναδελφος σας εκανε λαθος υπολογισμους ή εστω χρησιμοποιησε λαθος εξισωσεις...για δειτε το λιγο μπορει να κανω και λαθος...αλλα βασει των εξισωσεων του αμα βαλω ενα ενυδρειο 200 κιλων και 100 cm μηκους 50 πλατους παλι η ανισοτητα βγαινει εις βαρος της αντοχης της πλακας....οταν η πλακα λετε σηκωνει τουλαχιστον 250 κιλα...μετραει σημειο επαφης βεβαια

Edited by lazaros!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.