Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζάκι και σόμπα πέλετ, παράλληλα


ΟΩΝ

Recommended Posts

ενα τζακι θελει περιπου για 24kw 6 κιλα ξυλα την ωρα

τουλαχιστον αν ειναι 75τμ σπιτι με 80 με 5-6 σωματα το ζεσταινει ολο

ΑΝ γινει ενεργειακο αγωγους ή συνδση με τα σωματα αυτα

 

ποιος ο λογος να βαλεις κλασσικο τζακι και σομπα σαν "τοπικα συστηματα"???

και τα 2 στο σαλονι δλδ γιατι αλλιως τα σπασιματα για να βρεις την αλλη καμιναδα

θα ναι μπολικα

 

γνωμη μου ετσι δε μονοπωλω το σωστο....

 

ασε το κουβαλημα ποτε ξυλα ποτε σακια πελετ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν τζάκι στο σπίτι τους. Ανοικτού τύπου. Η σκέψη μου είναι αντί να δαπανήσει κάποιος 1,5 - 2 χιλιάρικα για μετατροπή σε ενεργειακό τζάκι, να αγοράσει μια σόμπα πέλλετ, και να δουλεύουν εκ περιτροπής τζάκι ή σόμπα.

Στο σπίτι μου έχω τζάκι ανοικτού τύπου που ανάβει κάθε απόγευμα έως το βράδυ και καίω περίπου 5 tn ξύλα ετησίως. Στα πλαίσια όσο το δυνατόν μεγαλύτερης οικονομίας σε σχέση με το πετρέλαιο είχα και εγώ προβληματιστεί να εφαρμόσω την ιδέα.

Μείον: Δεν μου "πήγαινε" να έχω 2 εστίες στον ίδιο χώρο (άσχετα εαν δεν θα λειτουργούσαν την ίδια ώρα)

Συν: 1. Κάποιες σόμπες πέλλετ (νομίζω πιό ακριβά μοντέλα) έχουν χρονοδιακόπτη αυτόματης λειτουργίας. Αυτό σημαίνει ότι όταν θα ξυπνήσεις το πρωί ή θα γυρίσεις το μεσημέρι, θα είναι ο βασικός χώρος ζεστός.

2. Οι σόμπες πέλλετ λογω μηχανικού ελκυσμού (δηλ μοτεράκι) είναι σχετικά ευπροσάρμοστες όσον αφορά την θέση τους. Μπορούν να είναι σε απόσταση από την καμινάδα, (πχ ακόμα και 6 m- αλλά δεν είμαι σίγουρος όμως εάν επιρρεάζει την ορθή καύση) ή ακόμα και σε γειτονικό δωμάτιο.

3. Αυστηρά πρακτικά πάντως εάν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε τζάκι ή σόμπα θα επέλεγα το δεύτερο: αποδίδουν γρηγορότερα, καλύτερα- οικονομικότερα (σχέση τιμής καυσίμου - απόδοσης καύσης) και το καύσιμο είναι βολικότερο (μεταφορά σε σακιά, αποθήκευση, καθαρότητα στο χώρο).

Τελικά λόγω του μείον που ανέφερα δεν το εφάρμοσα

Edited by anton64
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη μου είναι αντί να δαπανήσει κάποιος 1,5 - 2 χιλιάρικα για μετατροπή σε ενεργειακό τζάκι, να αγοράσει μια σόμπα πέλλετ, και να δουλεύουν εκ περιτροπής τζάκι ή σόμπα.

 

Δεν νομίζω ότι το θέτεις σωστά. Η φθηνότερη, μικρότερη, κινέζικη σόμπα ξεκινά από χιλιάρικο. Αν πας σε Ιταλική.. μπορείς να ξεπεράσεις άνετα τα 2, ανάλογα τα Kw.

Τα πλεονεκτήματα είναι το καύσιμο , ο αυτοματισμός που σου παρέχει, η αποδοτική λειτουργία (έως 90+ %), η άμεση θέρμανση του χώρου λογω αερόθερμης λειτουργίας,+ αυτά που είπες ο anton64

 

2. Οι σόμπες πέλλετ λογω μηχανικού ελκυσμού (δηλ μοτεράκι) είναι σχετικά ευπροσάρμοστες όσον αφορά την θέση τους. Μπορούν να είναι σε απόσταση από την καμινάδα, (πχ ακόμα και 6 m- αλλά δεν είμαι σίγουρος όμως εάν επιρρεάζει την ορθή καύση) ή ακόμα και σε γειτονικό δωμάτιο.

Δεν μπορεί να μπει σε γειτονικό δωμάτιο, αρχικά γιατί πρέπει να έχει προσαγωγή αέρα από έξω, για λόγους ασφαλείας,

Για τα 6μ... δεν ξέρω, πάντως οι οριζόντιες διαδρομές πρέπει να έχουν κλίση, και αν δεν έχεις επαρκές κατακόρυφο τμήμα μάλλον δεν θα "τραβάει" όσο πρέπει. Διαφορετικά το μπουράκι μπορεί να βγει και στο μπαλκόνι.

 

Η άποψη μου είναι ότι για διπλή λειτουργία της καμινάδας.... μόνο η πράξη θα δειξει ( :razz: ), εξαρτάται από την υπάρχουσα καμινάδα του τζακιού. Και μάλλον θε πρέπει να ανάψει πρώτα το τζάκι που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία κασαερίων και μετά η σόμπα. Οι μηχανολόγοι τα γνωρίζουν καλύτερα αυτά.

Και ρωτάω: αν το μπουρί της σόμπας πρέπει να εισάγεται επαρκώς στην καμινάδα του τζακιού, δεν θα δημιουργεί πρόβλημα στον ελκυσμό του τζακιού?

Εκτός αν η σύνδεση γίνει με ειδικό τεμάχιο σύνδεσης - ταυ υπό γωνία - που πρακτικά το βλέπω δύσκολο :(

Link to comment
Share on other sites

Ενα Συν ακόμα: Υπάρχουν σόμπες που έχουν επιπλέον εξόδους γιά αεροαγωγούς. Δηλ μπορείς να θερμάνεις και άλλους χώρους.

Δεν μπορεί να μπει σε γειτονικό δωμάτιο, αρχικά γιατί πρέπει να έχει προσαγωγή αέρα από έξω, για λόγους ασφαλείας,

Για τα 6μ... δεν ξέρω, πάντως οι οριζόντιες διαδρομές πρέπει να έχουν κλίση, και αν δεν έχεις επαρκές κατακόρυφο τμήμα μάλλον δεν θα "τραβάει" όσο πρέπει. Διαφορετικά το μπουράκι μπορεί να βγει και στο μπαλκόνι.

....

Και ρωτάω: αν το μπουρί της σόμπας πρέπει να εισάγεται επαρκώς στην καμινάδα του τζακιού, δεν θα δημιουργεί πρόβλημα στον ελκυσμό του τζακιού?

Εκτός αν η σύνδεση γίνει με ειδικό τεμάχιο σύνδεσης - ταυ υπό γωνία - που πρακτικά το βλέπω δύσκολο :(

Εννοείται ότι θα έχει προσαγωγή αέρα απ' έξω ουτως ή άλλως (δηλ σε όποιο δωμάτιο και άν μπει).

Η σόμπα πέλλετ δεν χρειάζεται στο οριζόντιο τμήμα φυσικό ελκυσμό λόγω του ανεμιστήρα - προφανώς βέβαια δεν θα τα στείλουμε και υπό αρνητική γωνία.

Σημειώνεται ότι τα καπναέρια της σόμπας έχουν (μικρότερη μεν αλλά) ικανή θερμοκρασία ώστε να θερμάνουν σταδιακά τα τοιχώματα της κύριας καπνοδόχου.

(εξηγούμαι ότι δεν το έχω δεί στην πράξη) αλλά λογικά ο μηχανικός ελκυσμός εφόσον η είσοδος γίνει έστω και υπό μικρή γωνία στην καπνοδόχο, θα δημιουργήσει υποπίεση και θα διευκολύνει - συμπαρασύρει και τα καπναέρια του τζακιού.

Εχω φύγει χρόνια απο το συγκεκριμένο πεδίο και δεν μπορώ να το τεκμηριώσω. Εάν κάποιος συνάδελφος ξέρει, παρακαλώ ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα έχει προσαγωγή αέρα απ' έξω ουτως ή άλλως (δηλ σε όποιο δωμάτιο και άν μπει).

 

Ξεχνάς κάτι σημαντικό...... τη νοικοκυρά! :lol:

Πείσε την εσύ για δύο σωλήνες να "τρέχουν" στο δωμάτιο :lol: Εδώ μία, και μιλάμε για εικαστική παρέμβαση :lol:

Link to comment
Share on other sites

καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

αναλογα την καμιναδα που εχει το τζακι

 

νομιζω ανεφερα και γω πως ειναι παντελως ασκοπο 2 τετοιες πηγες στον ιδιο χωρο

μονο αν μπουν πλατη πλατη σε ξεχωριστα δωματια εκατερωθεν μεσοτοιχιας

 

τωρα για τον εφελκυσμο κανεις δε μπορει να παντενταρει μια απαντηση εδω για ολες τις περιπτωσεις

και δε μιλαω για 1 2 βασικους κανονες

 

ουτε διατομες ξερουμε

ουτε αρχιτεκτονικο εχουμε

ακαδημαικη κουβεντα δλδ

 

βασικα οπου μπαινει 2η πηγη θερμανσης το τζακι παει σαν δευτερευον μετα

 

το θεμα ειναι οτι εγω δε θα εβαζα τον μηχανικο εφελκυσμο της σομπας να τραβα του τζακιου

το τζακι θα χει μεγαλυτερη διατομη απο της σομπας.....

θα κανα κατι κοινο μετα την συμβολη ή εστω και εναν δευτερο μηχανικο ελκυμο στο κοινο κομματι

 

γιατι ουτως η αλλως η σομπα θα μπει υπο γωνια και το πεδιο ταχυτητων στην εξοδο της καμιναδας της σομπας

θα ναι σε γωνια με το πεδιο ταχυτητων του τζακιου οποτε θα δημιουργηθει τυρβωδη

οποτε τον μηχανικο εφελκυσμο θα τον πηγαινα μετα την ενωση στο κοινο τμημα

χωρις μολυβι και χαρτι ....

 

παντως σε καμμια περιπτωση δε θα κανα τιποτα χωρις να ξερω το τι, το που, κ το γιατι

 

οντως μπορει και να συμπαρασυρει το τζακι

ΑΛΛΑ οπως ειπα ουτε μηκη ξερουμε ουτε διατομες ουτε ανεβα και κατεβα.... αρα????.......

 

σε κουβεντα να μαστε

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.