Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλική αποθήκη


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι φοιτήτρια πολιτικός μηχανικός και ψάχνω βιβλιογραφία ή μελέτες για αμφιαρθρωτή μεταλλική κατασκευή που αποτελείται από ολόσωμα πλαίσια, με αντιανέμιους συνδέσμους και θα λειτουργήσει ως αποθήκη. Επειδή είναι η πρώτη μελέτη μεταλλικού κτιρίου που ασχολούμαι και δεν έχω διδαχθεί καλά κάποιο στατικό πρόγραμμα θα ήθελα να με κατατοπίσετε σε σχετική βιβλιογραφία που θα με βοηθήσει να βρώ τα φορτία ανέμου, χιονιού, σεισμού και στη συνέχεια πώς θα μελετήσω στατικά το φορέα με κάποιο στατικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Βιβλιογραφία υπάρχει πολύ μεγάλη Ελληνική και ξένη...ΚΑΙ στο φόρουμ! Κάνε μια αναζήτηση. Για φορτία καλό είναι το βιβλίο του Ερμόπουλου (Ευρωκώδικας 1) αλλά και τα υπόλοιπα βιβλία της τριανδρίας του ΕΜΠ (Βάγιας-Ερμόπουλος-Ιωαννίδης). Το καλύτερο να κάνεις αναζήτηση στο ίντερνετ απευθείας για τους Ευρωκώδικες για να τους μελετάς μόνη σου.

Στατικό πρόγραμμα, τι να σου πω? Ποιο πρόγραμμα έχεις?

Η γενική διαδικασία είναι οι εξής:

-Υπολογισμός φορτίων

-Κατάστρωση του μοντέλου

-Επιλύσεις

-Συνδυασμοί φορτίσεων

-Έλεγχος μελών

-Έλεγχος συνδέσεων

-Σχεδιάσεις-εκτυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το SAP2000...Αλλά δεν ξέρω π.χ. πώς μπαίνει ο σεισμός στο πρόγραμμα,πώς θα ορίσω τους αντιανέμιους συνδέσμους...Ψάχνω στο internet για κάποια μελέτη αποθήκης σχετική με αυτή που πρέπει να φτιάξω και δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο...Δηλαδή όσα έχω βρει βάζουν τα φορτία σε στατικό πρόγραμμα κατευθείαν και δεν κάνουν κανένα έλεγχο με το χέρι, ενώ εγώ πρέπει να κάνω και κάποιους ελέγχους με το χέρι (π.χ. για τις τεγίδες, την επικάλυψη)...Έχεις υπόψη σου κάποια μελέτη που θα μπορούσε να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

ergasia metallikwn kataskeuwn einai...alla prepei na tin kanw diaforetika dn tha borw na dwsw to mathima... :(....

exw idi upologisei kapoia fortia (anemou,xioniou,seismou) alla k dn kserw an einai swsta k dn kserw pws tha sunexisw...

 

to thema den einai na vrw mia ergasia na antigrapsw apla thelw na mathw ti diadikasia swsta gt thelw na asxolithw me auta sto mellon...

 

Μην χρησιμοποιείτε greeklish. Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

To SAP είναι πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα για μια επίλυση αποθήκης. Αν θέλεις να το μάθεις ούτως ή άλλως για εκπαιδευτικούς λόγους, τότε η διαδικασία που θα ακολουθήσεις είναι η παραπάνω. Κάνε αναζητήσεις στο ιντερνετ για περαιτέρω αναλύσεις.

Τα δύσκολα κομμάτια είναι:

Ο υπολογισμός των φορτίσεων

Η παραγωγή των συνδυασμών φορτίσεων

Η επιλογή και ο έλεγχος των συνδέσεων κλπ

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σου φάει πολύ χρόνο αλλά πρέπει να την κάνεις μόνη σου σιγά-σιγά από την αρχή μέχρι το τέλος...

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να συμπληρώσω στο θέμα για την φοιτήτρια ή για όποιον ενδιαφερόμενο ότι με μια αναζήτηση στο internet μπορείς να βρεις πολλές διπλωματικές που έχουν πλήρεις επιλύσεις μεταλλικών κτιρίων...Βοηθάνε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.