Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμαντικά σώματα


fuunkyfish

Recommended Posts

Έχω κάποια σχέδια θέρμανσης τα οποία έχουν σώματα panel και τα συμβολίζει ώς εξής: πχ. 2.2/655-1 ή 1.1/655-0.4. Έχει κάνεις ιδέα τι σημαίνει ο κάθε αριθμός;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο πρώτος αριθμός δεν έχει τελεία; Απ' όσα γνωρίζω το 11, 22, 33 δηλώνει το πάχος του σώματος, το δεύτερο νούμερο μάλλον το πλάτος σε χιλιοστά και το τρίτο το ύψος σε μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τελεία. Κανονικά στα panel ο πρωτος λέει στήλες, ο δεύτερος ύψος και ο τρίτος μήκος, αλλά δεν υπάρχει πχ ύψος 655. Στα κλασσικά που υπάρχει τέτοιο ύψος ο συμβολισμός είναι στήλη/ύψος/φέτες.

Link to comment
Share on other sites

Στήλες = πάχος. Η τελεία μπορεί να μη σημαίνει τίποτα και να έγινε λάθος εκ παραδρομής.

Έχεις δίκιο, το δεύτερο νούμερο είμαι μάλλον ύψος και το τρίτο πλάτος=μήκος.

Τι εννοείς δεν υπάρχει ύψος 655; Μήπως για κάποια εταιρεία υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να υπάρχει, απλώς δεν έχω δει ποτέ. Το θέμα είναι ότι και έτσι να είναι ο τρίτος τι είναι? το μήκος σε μέτρα? :???:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, είναι σώματα panel συγκεκριμένησ εταιρίας που τα συμβολίζουν έτσι. Όποτε για να βρεις πχ τις θερμίδες τους θες τον κατάλογο της εταιρίας...

Link to comment
Share on other sites

σε όλα θες τον κατάλογο της εταιρίας για να είσαι σίγουρος για τις θερμίδες.

 

το τελευταίο νούμερο προφανώς είναι μήκος σε μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.