Μετάβαση στο περιεχόμενο

Dc συνιστώσα τάσης στο δίκτυο της ΔΕΗ


AMHxaNos

Recommended Posts

DC στα 230(?)VAC της ΔΕΗς.

 

Βρήκα τάσεις DC στο δίκτυο 220VAC.

 

Η DC δεν είναι σταθερή, μπορεί να κυμαίνεται απο 0.1 έως >5V και δεν εμφανίζεται πάντα.

Περίπου έχω λύσει το πρόβλημα με πατέντες όμως και τώρα τα τροφοδοτικά, μετασχηματιστές κλπ δουλεύουν ήσυχα.

 

1. Θα μπορούσε ένας μεγάλος μετασχηματιστής, πχ 10kW, derated στο μισό της ισχύος του να λειτουργήσει σαν DC blocker ή δεν ενδύκνειται σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

2. Υπάρχει συσκευή (ή κάτι) στο εμπόριο που να λύνει το πρόβλημα "DC στα 220 AC" ? εννοείται πιστοποιημένη και απο αξιόπιστο κατασκευαστή.

Μερικά on-line UPS μπορεί και να κάνουν(?) τη δουλειά, αποκλείονται όμως λόγω κόστους.

 

Εχει συναντήσει και κάποιος άλλος το πρόβλημα?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε σε συνδιασμό με γερασμένα τροφοδοτικά εντός της εγκατάστασης (κάθε είδους και ισχύος) και διάφορα σφάλματα που συμβαίνουν στο δίκτυο Χ.Τ. που μετράς, είναι λογικό να μετράς DC συνιστώσα. Τώρα, δεν έχω βρεί πουθενά (IEC, IEEE) προδιαγραφές σχετικά με τα ανεκτά όρια της μόλυνσης. Είναι ένα θέμα που ερευνάται ακόμη. Κυκλοφορεί στο net μια αναφορά έρευνας σχετικά, από την Αγγλία. Δεν την έχω εύκαιρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.