Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε ισχύ, Αναθεώρηση με διατάξεις ΝΟΚ


Recommended Posts

Στις μεταβατικές διατάξεις του ΝΟΚ άρθρο 34 αναφέρει ότι άδειες σε ισχύ αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους και με τις διατάξεις του ΝΟΚ

 

Έχω άδεια οικοδομής: "συγκρότημα τριών ανεξάρτητων πολυκατοικιών". Κάποια από τα διαμερίσματα έχουν ηλεκτροδοτηθεί, κάποια από αυτά έχουν υπαχθεί στον 3843 (ημιυπαίθριοι) και τα υπόλοιπα διαμερίσματα είναι σε διάφορες φάσεις κατασκευής, (ο οικοδομικός σκελετός είναι παντού ολοκληρωμένος)

Η άδεια είναι ακόμα σε ισχύ. Το ερώτημα είναι παρόλο που έχω ηλεκτροδοτήσει κάποια διαμερίσματα μπορώ να κάνω αναθεώρηση για να υπαχθώ στις διατάξεις του ΝΟΚ ?

Βασικά θέλω να μεταφέρω την δόμηση των κλιμακοστασίων στους ημιυπαίθριους.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορείς να αναθεωρήσεις ...

Πρέπει όμως να ικανοποιήσεις όλες τις απαιτήσεις του ΝΟΚ ... οπότε ίσως ανοίξεις νέο κύκλο παραγωγής αυθαιρεσιών ...

Προσωπικά θα φρέναρα την υπόλοιπη κατασκευή (αν μπορούσα) και θα περίμενα στο χρονικό διάστημα που θα απαιτηθεί :

1. για να βγει ο νέος Ν.4014, που μάλλον θα λάβει υπόψη διατάξεις ΝΟΚ για νομιμοποίηση τμημάτων (μπορεί και να συμφέρει) και

2. να διευκρινιστεί περαιτέρω ο ΝΟΚ (για να αποφύγω προβλήματα που πιθανόν θα ανακύψουν).

 

Όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται από τις ιδιαίτερες συνθήκες του έργου ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.