Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα συνεχόμενου θορύβου σωληνώσεων (υδραυλικό πλήγμα?)


ggero

Recommended Posts

Φίλε μου 99% πιστεύω ότι το πρόβλημα οφείλεται στην ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα.

Οι περισσότερες από αυτές για να ανοίξουν, εκτός από ρεύμα στο πηνίο, θέλουν και κάποια πίεση από το δίκτυο.

Πιστεύω ότι αν την αντικαταστήσεις με μία παρόμοια αλλά μηδενικής πίεσης όπως λέγονται, ή με μία ηλεκτροβάνα, το πρόβλημα θα λυθεί.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθειά σας και επιστρέφω με feedback ...

Φταίει η ηλεκτρομαγνητική στον ηλιακό ... Έχει μια βάνα στην είδοδό της απο αυτές τις κλασικές με το κόκκινο χερούλι .. Την έκλεισα και το πρόβλημα ως δια μαγείας σταμάτησε ..

 

Με προβληματίζει όμως το φαινόμενο ... αφού όταν η μανγνητική του ηλιακού αλλά και του ηλεκτρικού ήτανε κλειστές, δεν έβγαινε νερό καθόλου απο την βρύση γυρισμένη στο ζεστό.. θέλω να πω δλδ, οτι πρακτικά δεν κατεβαίνει νερό είτε έχω κλειστή την ηλεκτροβάνα είτε την βάνα πριν αυτής .. γιατί να συμβαίνει αυτό το φαινόμενο ?..επίσης είναι μόλις 6 μηνών και είναι και πιο μεγάλη απο τις κλασικές ...

Να σημειώσω οτι έχω βάλει και φιλτράκι στην είσοδό της για να μην βουλώνει ... ρε μπας και έπιασε τίποτα αυτό και μου την κάνει την δουλειά ??

 

φίλε antouklidis μπορεί να μπει και ηλεκτροβάνα στην θέση της ηλεκτρομαγνητικής ? μαγνητική μηδενικής πίεσης σε όσους ρώτησα με κοιτούσαν με απορία ... :)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτράκι μπορεί να φταίει αν είναι μισοβουλωμένο, γιατί μειώνει την πίεση του νερού.

Η/Μ μηδενικής πίεσης πρέπει να έχει ο "Χρυσαφίδης"

Ηλεκτροβάνα μπάινει αλλά θέλουν κάποια τροποποίηση τα ηλεκτρικά (χρειάζεται ρεύμα και για άνοιγμα και για κλείσιμο.)

Το πρόβλημα συμβαίνει όταν κάποια Η/Μ έχει ρεύμα για να ανοίξει αλλά η πίεση του νερού είναι πολύ μικρή, δηλαδή ανοίγει οριακά πέφτει η πίεση και ξανακλείνει και αυτό επαναλαμβάνεται. Όταν κλείσεις την βάνα ή κλείσεις το ρεύμα η παροχή νερού σταματάει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρκετά κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ ... θα ελέγξω το φίλτρο αρχικά ..

Μήπως εαν έκλεινα ελαφρώς την βάνα στην εισαγωγή της Η/Μ του ηλιακού, θα έριχνα την πίεση και άρα δεν θα είχα αυτά τα συμπτώματα ? ..

Νομίζω οτι η Η/Μ δεν έχει χαλάσει, απλά τυχαίνει να έχω αυτό το φαινόμενο

Link to comment
Share on other sites

Την πίεση πρέπει να την ανεβάσεις για να μην έχεις πρόβλημα.

(Τουλάχιστον αν ευσταθεί η θεωρία μου) :smile:

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εαν δεν είναι το φίλτρο θα αλλάξω μαγνητική με μια σαν του τύπου που μου ανέφερες .. μάλλον είναι το πιο συμφέρον :)

 

Είναι παράξενο πάντως ... Αφού θεωρητικά η Η/Μ του ηλιακού δεν παίρνει ρεύμα (είναι NC), πως είναι δυνατόν να δημιουργεί υποπίεση όταν ζητάω αποκλειστικά και μόνο νερό απο τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα (του οποίου αφαίρεσα την δικιά του Η/Μ και εξακολουθεί να υφίσταται ο χτύπος με ανοιχτή την βάνα του ηλιακού) ...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ κάτσε γιατί ΄τωρα μου τα αλλάζεις....

Τότε πρέπει να είναι ελλατωματική η Η/Μ του ηλιακού

'Οταν κλείνεις τη βάνα του ηλιακού σταματάει?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εμ...γιαυτό σου λέω κάτι δεν μου κολλάει και δεν καταλαβαίνω :)

 

Συνοψίζοντας για το ζουμί ...

ΗΜ σε ηλιακό και ΗΜ σε ηλεκτρικό .. και οι 2 κανονικά κλειστές, ελέγχονται απο ενα διακόπτη 3 θέσεων

Όταν ζητάω απο οποιαδήποτε βρύση του σπιτιού κρύο νερό, όλα καλά

Οταν ζητάω ζεστό απο τον ηλιακό, όλα καλά

Οταν ζητάω ζεστό απο τον ηλεκτρικό, το πρόβλημα παρουσιάζεται (συνεχόμενο χτύπημα στις σωληνώσεις)

Αφαίρεσα την ΗΜ απο τον ηλεκτρικό και δεν έγινε κάτι

Γεφύρωσα τις παροχές νερού που δίνουν στον ηλεκτρικό (για να τον βγάλω εκτός κυκλώματος) και δεν έγινε κάτι

Μόλις ομως έκλεισα την βάνα πριν την είσοδο της ΗΜ του ηλιακού, ο θόρυβος σταμάτησε

 

Αυτά εν ολοίγοις :)

Link to comment
Share on other sites

Άρα η ΗΜ του ηλιακού για κάποιο λόγο δεν μπορεί να κλείσει, αλλά ανοιγοκλείνει (σκουπιδάκι, σπασμένο ελατήριο = εγχείρηση για να βρής τι έχει)

Link to comment
Share on other sites

Εαν ανοιγόκλεινε δεν θα έπρεπε να έχω έστω και λίγο νερό όταν ανοίγω το ζεστό και είναι και οι 2 μαγνητικές κλειστές ? (ο διακόπτης 3 θέσεων για τον έλεγχο των ΗΜ, όταν είναι στη μέση δεν δίνει ρεύμα σε καμία ΗΜ αρα και οι 2 είναι κλειστές ) Σε αυτή την περίπτωση δεν στάζει καθόλου η βρύση

Edited by ggero
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.