Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ουδέτερος συνδεδεμένος με γείωση


spytouf

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια σημερα ηταν η πρωτη μου μερα σε νεο εργασιακο χωρο και λογω μη υπαρξης αναλογης εμπειριας ειπα να πω εδω τις σκεψεις μου για ενα θεμα που συναντησα.Λιγο πριν φυγω λοιπον μου ζητηθηκε να συνδεσω ενα κινητηρακι (αντικατασταση παλαιοτερου)το οποιο διπλα του ειχε μια γεννητρια πετρελαιου.αυτη ειχε μια πριζα η οποια ηταν πενταπολικη.η υπαρχουσα γραμμη ομως που τροφοδοτουσε το παλιο κινητηρα ειναι 4πολικη διοτι δεν υπαρχει ουδετερος.μονο 3 φασεις και γειωση.Δεν ασχοληθηκα λογω ελλειψης υλικων οπου θα παραγγελθουν για να γινει η εγκατασταση αυριο-μεθαυριο.

Μια ματια ομως νωριτερα σε μια πριζα που ειχε ξηλωθει απο ενα τοιχο μου κεντρισε την προσοχη.Ηταν 4πολικη πριζα η οποια τροφοδοτουνταν με "πατεντα" οπου γειωση και ουδετερος στο κουτι διακλαδωσης ηταν ενωμενα.Αυτο το συνδιασα στο μυαλο μου καθως εφευγα και προβληματιστηκα.Δυστηχως δεν υπαρχει καποιος παλιος ηλεκτρολογος για να μου δωσει εξηγησεις για το τι συμβαινει.Φανταζομαι πως στη πρωτη περιπτωση (κινητηρα) αρκει να τραβηξω εναν ουδετερο απο τον πινακα και να γινει η συνδεσμολογια του κινητηρα οπως πρεπει αλλα δεν ειναι επικυνδυνο να ενωνουμε γενικως ουδετερο και γειωση?

 

Σημειωση το εργοστασιο φαινεται λιγο παλιο δεν ξερω αν στη βιομηχανια η ελλειψη ουδετερου σε πριζες ειναι συνηθες φαινομενο γιατι ειναι πρωτη φορα που δουλευω σε αυτο το τομεα ως ηλεκτρολογος..Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

H γεννητρια διπλα στον κινητηρα εχει 5πολικη πριζα.και στον πολο που περισευει τι δινω?τον αφηνω κενο?Η τον γεφυρωνω με γειωση?στα 380 θα δουλευει

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

H γεννητρια διπλα στον κινητηρα εχει 5πολικη πριζα.και στον πολο που περισευει τι δινω?τον αφηνω κενο?Η τον γεφυρωνω με γειωση?στα 380 θα δουλευει

λαθος διατυπωση ενταξει βρηκα ακρη
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και γιατί δεν βάζεις και τη σωστή διατύπωση να υπάρχει το παράδειγμα και για κάποιον άλλο νέο?

Ποιος προσέλαβε φοιτητή χωρίς να υπάρχει παλιότερος ηλεκτρολόγος στον χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.