Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βγαινει νερο μεσα απο το σπιραλ του σωληνα θερμοσιφωνου


jfrag

Recommended Posts

Παιδια υδραυλικος δεν ειμαι....ουτε μηχανολογος....ουτε μπορω να πω οτι εχω την ιδιαιτερη εμπειρια. Εντουτοις εχοντας παρακολουθησει αρκετες υδραυλικες εγκαταστασεις μου φαινεται ΑΔΥΝΑΤΟ να μπορει να αντικατασταθει σωληνα με τον τροπο που περιγραφεται παραπανω...

 

Αν το κολλεκτερ ειναι μεσα στο σπιτι (το πιθανοτερο απ οτι μπορει να φανε απ το πλακακι) κλαφτα Χαραλαμπε...

 

Αν ειναι απ εξω...περασμα καινουριας σωληνας εξωτερικα, τρυπημα και κουμπωμα μεσα στο κολλεκτερ....

 

Ducatista έχεις ποτέ τραβήξει πολυστρωματική σωλήνα;

 

Nομιζω οτι απ την χαλκινη περισσοτερο ''ευκαμπτη'' ειναι, αλλα και παλι...αυτο που περιγραφει ο ducatista απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω τραβηξει ειναι η αληθεια αλλα για να ειναι μεσα σε σπιραλ θα τραβιεται. αλλιως θα εμπενε νετη χωρις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κολεκτερ ειναι μεσα στο σπιτι.

Απλα σκεπτομουν το εξης:

Εστω οτι περνάμε νεα σωληνα εξωτερικη, τρυπα στον τοιχο, συνδεση στο κολεκτερ και τελος... Την παλια τι την κανουμε?

 

Αν το νερο δηλαδη δεν ηταν απο διαροη, αλλα απο οποιοδηποτε αλλο λογο, αυτο δεν θα συνεχιζει να ερχεται?

Αρα δεν θα πρεπει να μονωθει?

 

Κι αν μονωθει, το προβλημα δεν θα σκασει καπου αλλου?

 

Αρα αν μονωσω απο τωρα χωρις αλλαγες αλλες, τι προβλημα μπορει να αντιμετωπισω?

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω τραβηξει ειναι η αληθεια αλλα για να ειναι μεσα σε σπιραλ θα τραβιεται. αλλιως θα εμπενε νετη χωρις τιποτα.

 

Δυσκολο....Ουτε εγώ το έχω κάνει αλλά έχω τραβήξει απλό πλαστικό και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και αυτό ήταν ζόρι....

Το σπιράλ το ονομάζουμε σπιράλ προστασία και παίζει πολλούς ρόλους....

Ένας από αυτούς είναι και αυτός που λες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ουτε μανομετρο χρειαζεται ουτε τιποτα...

 

Την εξωτερικη σωληνα δεν την γλυτωνεις ετσι κι αλλιως αν θες να χεις ζεστο νερακι....σωστα? Περασε την λοιπον και θα δεις μελλοντικα αν συνεχιζει το πρλβλημα ή οχι...

 

Αν οχι ( που ετσι πιστευω προσωπικα) εχεις λυσει το προβλημα σου...

 

Αν συνεχιζει, το πιθανοτερο να ειναι απο νερα βροχης οποτε πρεπει να ψαξεις ΑΠΟ που μπαινει το νερο στην σωληνα...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω τραβηξει ειναι η αληθεια αλλα για να ειναι μεσα σε σπιραλ θα τραβιεται. αλλιως θα εμπενε νετη χωρις τιποτα.

Η σωληνα τραβιεται και νεα μπαινει μεσα αλλα πολυ πολυ πολυ δυσκολα. Ειδικα αν υπαρχουν κλειστες καμπυλες αδυνατο. Γνωριζω για ενα περιστατικο εδω που ο υδραυλικος εριξε τα σπιραλ στο δαπεδο χωρις να εχει περασει μεσα τις σωληνες για τα σωματα, και μετα ετρωγε 1 πρωινο για τις σωληνες του καθε σωματος, μαζι με βοηθο εννοειται

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο πραγμα? τι εννοεις?

 

Για το αν περινουνται μεσα απ τις σωληνες? Και για τα 2....

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.