Μετάβαση στο περιεχόμενο

Solar Kit ή όχι?


stubu

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Προ μηνός αλλάξαμε την θέρμανση στην πολυκατοικία από κεντρική πετρελαίου σε 4 αυτόνομες μονάδες υγραερίου.

Ο μηχανικός, εγκαταστάτης μου πρότεινε αντί solar kit που του ζήτησα για εξοικονόμηση χρημάτων να μου περάσει απλά τα ζεστά νερά του ηλιακού μέσα στον καυστήρα υγραερίου. Η αντιπροσωπεία της Vaillant (οι καυστήρες μου), μου είπε ότι δεν δέχονται τα μηχανήματα στην είσοδό τους νερό μεγαλύτερο των 60 βαθμών.

Αν παραβλέψουμε πιθανές βλάβες του αισθητήρα ροής (ο οποίος είναι πλαστικός) πια θα ήταν τα πλεονεκτήματα ενός solar kit στην εγκατάστασή μου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Oικονομία στην κατανάλωση καυσίμου, αφού ανάλογα με την θερμοκρασία της εξόδου του ηλιακού που θα έχει ρυθμιστεί το kit, ο καυστήρας της επίτοιχης μονάδας δεν θα ενεργοποιείται καν.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο ηλιακός είναι 2 ορόφους επάνω από εμένα, ακόμα και με solar kit θα ενεργοποιείται ο καυστήρας μέχρι να έρθει το ζεστό νερό, οπότε μάλλον δεν θα έχει διαφορά στην οικονομία, ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Θα ενεργοποιείται την πρώτη φορά για το νερό που περιέχει η σωλήνα του ζεστού απο το ηλιακό έως τον επίτοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Για τους Vaillant δεν έχω πρόχειρο τον τρόπο λειτουργίας τους. Για τους Ariston που θυμάμαι όμως, υπάρχει χρονική ρύθμιση υστέρησης, ώστε μετά από συγκεκριμένο χρόνο να λαμβάνεται υπόψη η θερμοκρασία εξόδου νερού του ηλιακού στην είσοδο του kit. Αν αυτή είναι κάτω από μια τιμή, τότε και μόνο ενεργοποιείται ο καυστήρας και η τρίοδη του kit προς αυτόν. Αν είναι μεγαλύτερη από το όριο οδηγείται απευθείας στην κατανάλωση χωρίς να περάσει μέσα από το κύκλωμα της μονάδας και χωρίς φυσικά να ενεργοποιθεί ο καυστήρας της μονάδας.

 

Υποθέτω οτι και το σύστημα της Vaillant θα λειτουργεί ανάλογα.

 

εδιτ] ενώ έγραφα απάντησε ο Γρηγόρης. Γρηγόρη για τους Ariston σωστά θυμάμαι?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδέα Νικο για τους ariston μιας και δεν εχω βάλει ποτέ....

Ούτε για αυτό της υστέρησης έχω ακούσει αλλά αν ισχύει ωραίο μου ακούγετε. Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πρακτικά δεν θα έχω κάποιο όφελος με την προσθήκη solar kit,

παρά μόνο εάν μου δημιουργήσει κάποια βλάβη η εισαγωγή καυτού νερού του ηλιακού στην μονάδα Vaillant.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρω για τους Ariston, αλλά σε άλλη μάρκα όντως μπορείς να ορίσεις χρονοκαθυστέρηση.

 

Ακόμα και αν η τρίοδη στέλνει το νερό στον λέβητα, ο καυστήρας μπορεί να είναι κλειστός, αν έχει ρυθμιστεί σε χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή της τρίοδης. Προσωπικά βάζω μόνο αναμικτική θερμοστατική τρίοδη.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Οπότε πρακτικά δεν θα έχω κάποιο όφελος με την προσθήκη solar kit,

παρά μόνο εάν μου δημιουργήσει κάποια βλάβη η εισαγωγή καυτού νερού του ηλιακού στην μονάδα Vaillant.

 

Πρακτικά θα έχεις όφελος οικονομίας σε καύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά θα έχεις όφελος οικονομίας σε καύσιμο.

 

Γιατί να έχω οικονομία στο καύσιμο, εφόσον και τώρα ο καυστήρας ζεσταίνει το κρύο νερό που είναι στην γραμμή και όταν έρθει το ζεστό του ηλιακού σβήνει αφού βλέπει την θερμοκρασία εισόδου νερού όπως θα έκανε και με ένα solar kit.

Για αυτό δεν ξέρω αν αξίζει το solar kit το κόστος του αλλά το μόνο όφελος που βλέπω είναι η πιθανότητα να μου κάψει (χαλάσει) τον αισθητήρα ροής που έχει ο καυστήρας στην είσοδο κρύου νερού του καυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.