Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοχές μετρήσεων σε πίνακες ποσοστών


Clemenza

Recommended Posts

Ψαχνω εδω και καιρο απαντηση στο εξης ερωτημα:

 

Οι Πινακες Ποσοστων Συνιδιοκτησιας γραφουν συνηθως "anoxh ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ +/- 2% ΣΤΟ ΕΜΒΑΔΟ

 

1) Αυτο το ποσοστο προκυπτει απο καπου?

2) 2% σε καθε διασταση ή επί συνολικου εμβαδου?

 

Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι ισχυει το 2ο απο αυτα που ειπα και οτι εχω ενα οικοπεδο 200 τ.μ. (10μΧ20μ) με Σ.Δ. = 3, μπορω οταν θα κανω το τοπογραφικο να το βγαλω:

 

204 τ.μ. Χ Σ.Δ 3 = 612 τ.μ. αντι για 600 τ.μ.?

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση και ζητω συγνωμη αν η ερωτηση ειναι χαζη...

Link to comment
Share on other sites

Panos σ'ευχαριστω.

 

Συμφωνα με οσα διαβασα στο τοπικ που μου υπεδειξες, εβγαλα το συμπερασμα οτι οντως μπορει καποιος οταν κανει το τοπογραφικο να "κλεβει" 2% επι του συνολικου εμβαδου και οτι το 2% αναφερεται στο ΕΜΒΑΔΟ και οχι σε καθε διασταση μεμονομενα.

 

Αναρωτιεμαι ομως γιατι δεν ειναι συνηθης πρακτικη των κατασκευαστων να το ζητανε απο τους μηχανικους. (δεν εχω ακουσει κατασκευαστη να το ζηταει ποτε).

 

Εχουν αραγε σκεφτει οτι αυτο το ποσοστο "λαθους" πολλαπλασιαζομενο με τον Σ.Δ, δινει εναν αριθμο οχι παντα "ασημαντο"?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, εδώ ξέρω περιπτώσεις που το οικόπεδο ως εκ θαύματος βρίσκεται εντός οικισμού και είναι εκτός εκεί θα κολλήσουν?

Μια τέτοια απαίτηση θα ήταν αισχρή και δεν νομίζω να υπήρχε συνάδελφος που θα σφράγιζε τέτοιο ψευδές τοπογραφικό. Εξάλλου σε εντός σχεδίου περιοχές είναι δύσκολο να κλέψεις μιας και σε περιορίζει η απόσταση Δ απο τα όρια. Μην ανησυχείς οι κατασκευαστές βρίσκουν παραπάνω τρόπους να κερδίζουν απο ένα πενιχρό 2%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.