Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζομαι την γνώμη σας για την Α/Θ που έβαλα


andkokin

Recommended Posts

Με "Το σπίτι ήταν χάλια" εννοούσα τα ξύλινα πορτοπαραθυρα που αντικαταστάθηκαν απο αλουμινίου, τη ταράτσα που μονωθηκε τελικά.

Οι σωληνωσεις του καλοριφέρ ήταν και ειναι όπως τα περιέγραψα. Για να γίνω πιο σαφής μια σωλήνα ξεκινάει απο το λέβητα γυρίζει περιμετρικά όλο το σπίτι μέσω του υπόγειου (ήταν και αμονωτη) και κάτω απο κάθε δωμάτιο που περνάει ανεβαίνει να δώσει στα σώματα. Και λόγω του ότι δε καλύπτει το υπόγειο όλο το σπίτι στα νότια δωμάτια οι σωληνωσεις φεύγουν μέσα απο το σπίτι εξωτερικά.

Το σωστό θα ήταν ένας κολεκτορας και απο εκεί να φεύγει για κάθε σώμα ξεχωριστή σωλήνα.

 

Εκσκαφες χειμωνιάτικα δε μπορούσαν να γίνουν.

Με αυτή τη προβληματική εγκατάσταση που προϋπήρχε έπρεπε να λειτουργησει η αντλια, αντικαταστήσα 4 σώματα καλοριφέρ με funcoils

Η αντλία ειναι 15 άρα όχι inverter συνδυασμένη με 800 λίτρα μποιλερ.

 

Και χωρίς να γνωρίζω μηχανολογικα ερχομαι να ολοκληρώσω αυτό που έγραψα χτες

Στις 17:00 το νερο στο μποιλερ ειναι στους 50 βαθμούς η αντλια εχει σταματησει και η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 14

Στις 22:30 που ξαναελνξα ήταν το μποιλερ 47,8 και η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 11

Στις 01:45 κοιτάζω πάλι και ήταν 45,2 και έξω είχε πέσει στους 9.

 

Ολες αυτές τις 9 ώρες η θερμοκρασία στο σπίτι ειχε 21 βαθμούς στις 17:00 που του είχα ζητήσει λόγω νυχτερινού να παει

Και μέχρι τις 02:40 ειχε 19,8 οπότε κάτω απο τους 20 που εγώ είχα ρυθμίσει για βράδυ.

 

Κοιταχτε τώρα τι συνέβει.

 

Στις 01:55 η αντλία πήρε μπρος αφού το νερό έπεσε κάτω των 45 βαθμών.

Δούλεψε 25 λεπτά για να ζεστάνει τα 800 λίτρα στουσ 50 βαθμούς και στις 02:20 σταμάτησε.

Στις 2:40 ο θερμοστατης του σπιτιού έπεσε οπως ειπα απο τους 20 στους 19,8 οπότε άρχισε να δουλεύει ο κυκλοφορητης.

Εαν το άφηνα στους 20 θα δούλευε για πολύ λίγο ώστε να ανεβάσει 0,2 βαθμούς, ετσι το σήκωσα στους 21,6 και περίμενα.

 

Λοιπόν για 13 και μισό λεπτα δούλευε μόνο ο κυκλοφορητης με το ζεστό νερό του μποιλερ και όταν η θερμοκρασία έφτασε 21,4 τότε ξεκίνησε η αντλία να λειτουργεί.

Κατέβασα πάλι το θερμοστατη στους 20 οπότε περίμενα να δω σε πόση ώρα θα σταματήσει η αντλία δηλαδή να ξαναπάει το νερό στο μποιλερ 50 βαθμούς.

Εγινε σε 20 λεπτά.

 

Τέλος απο χτες στις 17:00 μέχρι και σήμερα τώρα στις 17:00 εχω καψει 16 kwh.

Πρέπει να πω ότι η χθεσινή αλλα ιδιαίτερα η σημερινή ήταν μια ζέστη μέρα με θερμοκρασία 14 βαθμούς.

 

Ελπίζω να βοηθαω όσο μπορώ με τα γραφόμενα μου ώστε να βοηθηθούμε όλοι μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να θεώρησω απο αυτά που γράψατε ότι εχω μικρή απώλεια;

Αυτό εννοείται;

Και εαν ναι τότε με τη συνέχεια των όσων έγραψα απο πάνω τι συμβαίνει;

Ολα αυτά που έγιναν χτες με κράτησαν ξυπνιο μέχρι τις 4 το πρωί.

Εαν δεν είχα το μετρητή στο πίνακα για τις kwh και το θερμοστατη που μετράει θερμοκρασία νερού στο μποιλερ και όχι στην εσωτερικη μονάδα της αντλιας ίσως να μην ήμουν τόσο λεπτομερείς .

Link to comment
Share on other sites

Στις 17:00 το νερο στο μποιλερ ειναι στους 50 βαθμούς η αντλια εχει σταματησει και η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 14

Στις 22:30 που ξαναελνξα ήταν το μποιλερ 47,8 και η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 11

Στις 01:45 κοιτάζω πάλι και ήταν 45,2 και έξω είχε πέσει στους 9.

 

Ολες αυτές τις 9 ώρες η θερμοκρασία στο σπίτι ειχε 21 βαθμούς στις 17:00 που του είχα ζητήσει λόγω νυχτερινού να παει

Και μέχρι τις 02:40 ειχε 19,8 οπότε κάτω απο τους 20 που εγώ είχα ρυθμίσει για βράδυ.

 

Κοιταχτε τώρα τι συνέβει.

 

Στις 01:55 η αντλία πήρε μπρος αφού το νερό έπεσε κάτω των 45 βαθμών.

Δούλεψε 25 λεπτά για να ζεστάνει τα 800 λίτρα στουσ 50 βαθμούς και στις 02:20 σταμάτησε

----------------------------------------------------------------------------------------

πρόσεξε:

για να ανέβουν τα 800lt από τους 45 στους 50 χρειάζονται περίπου 5kw. Η Α/Θ είναι 15kw άρα σωστά δούλεψε 25' (μαζί με την εκκίνηση κλπ). Αυτό είναι λογικότατο!

Αυτό που δεν είναι λογικό είναι ο χρόνος που χρειάστηκε για το αντίθετο. Δηλαδή ότι από τους 50 μέχρι να πεσει το νερό στους 45, χρειαστηκε 9 ώρες. Δηλαδή το ότι το σπίτι σου έχει απώλειες 0,5kw. Δεν στέκει!!!

Και μπορεί να μόνωσες τη ταράτσα ή να βαλες κουφώματα, αλλά οι τοίχοι σου είναι ουσιαστικά αμόνωτοι.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Τέλος απο χτες στις 17:00 μέχρι και σήμερα τώρα στις 17:00 εχω καψει 16 kwh.

Πρέπει να πω ότι η χθεσινή αλλα ιδιαίτερα η σημερινή ήταν μια ζέστη μέρα με θερμοκρασία 14 βαθμούς.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Σε 24ώρες κατανάλωσες 16kwh, δηλαδή (υπολογίζοντας ένα μέσο COP γυρω στο 4,5 καθώς ήταν υψηλή η εξωτερική θερμοκρασία) η μοναδα παρήγαγε 16Χ4,5=72kw. Οπότε 72/24h=3kw. Δηλαδή η μέση τιμή των απωλειών του σπιτιού σου ήατν στα 3kw για μέση εξωτερική θερμοκρασία 12-13oC. Λογικό, λογικότατο!!!

 

Περιληπτικά? Πιστεύω ότι στο ενδιάμεσο (των 9 ωρών) η Α/Θ πήρε και ξαναπήρε και ξαναπήρε... Απλώς έτυχε να μην τη δεις να δουλεύει και να δεις αυτές τις μετρήσεις και να νομίζεις ότι δεν δούλεψε. Δες το κι έτσι: Δε μπορεί τις 9 ώρες (συμπεριλαμβανομένης της μισής νύχτας) να μην δούλεψε καθόλου και στις επόμενες 15 (συμπεριλαμβανομένης όλης της μέρας που ο ήλιος έλαμπε) να παρήγαγε 72kw

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να διαφώνησω φίλε panska με αυτά τα μηχανολογικα που λες γιατι όπως προειπα δεν είμαι ειδικός αλλα εχει και λογική αυτό που λες.

 

Να δεχθώ ότι ειναι έτσι και πήρε ενδιάμεσα

 

{Χθες στις 17:00 ο μετρητης έλεγε 146kwh και σήμερα στις 17:00 164,4kwh διαφορά 18,4και όχι 16 όπως έγραψα.

Εκαψε δηλαδη 2,4kwh το μεσημεριανό 25λεπτο.

(Βέβαια πρέπει να πω ότι 01:45 που κοίταξα τα ξημερώματα έλεγε 146,4kwh άρα δε δούλεψε ενδιάμεσα.)

Σήμερα απο τις 16:15 που σταμάτησε η αντλία στους 50 βαθμους εχει παει 19:00 και η θερμοκρασία του νερού ειναι 49,7.

Αυτές τις ενδείξεις εχω, αυτα γράφω χωρίς -πίστεψε με- να υπερθεματισω κάτι.}

 

Πέρα απο όλα αυτα, εσύ, βλέπεις κάτι που χρήζει διόρθωσης ώστε να κατεβασουμε την κατανάλωση;

Είπες ότι ειναι λογική η κατανάλωση των 30 kwh την ημέρα η μπορεί να πέσει και άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχη εισαι? Ετσι πληροφοριακα για να δουμε τις μεσες θερμοκρασιες περιβαλλοντος για χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε τα δεδομένα:

Είχες πετρέλαιο κι έκαιγες πάνω από 3 τόνους, ήτοι με σημερινές τιμές πάνω από 4.000€ και δεν ζεσταινόσουν καλά (συ είπας ότι τσακωνόσουν με τη συζυγο :mrgreen: ).

Τωρα καις 30kwh/day ήτοι, 30kwh/dayΧ180daysX0,165€kwh=891€. Να πουμε 1000€ γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα παει ο χειμώνας τι αυξήσεις θα σκαρφιστούν οι ιθύνοντες κλπ...

Να ρθει ένας μηχανολόγος καλός (εννοώ να το κατέχει και να μην κάνει αλχημίες) να αρχίσει τα κόψε ράψε στα υδραυλικά σου, γιατί αυτό πιστεύω ότι χρειάζεσαι (πιστεύω ότι είναι κακά σχεδιασμένο το σύστημα σου πχ. ποτέ δεν θα βαζα δοχ. αδρανείας 800lt με 15άρα μονάδα), θα καταλήξεις να πληρώσεις 2-3.000 για να κερδίσεις 300€ το χρόνο. Αν το χες κάνει απο την αρχή δεν θα σου πήγαινε τόσο. Αλλά τωρα αξίζει? Εγώ θα σου λέγα καλύτερα κράτα τα και κάνε εξωτερική μόνωση στο σπίτι. Θα κερδίσεις περισσότερα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα απο τις 16:15 που σταμάτησε η αντλία στους 50 βαθμους εχει παει 19:00 και η θερμοκρασία του νερού ειναι 49,7.

Το αισθητήριο είναι στο πάνω μέρος του θερμοδοχείου?

Επειδή υπάρχει διαστρωμάτωση η θερμοκρασία στο πάνω μέρος παραμένει σχεδόν σταθερή, μέχρι να κρυώσει όλη η μάζα του νερού που βρίσκεται χαμηλώτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το αισθητήριο ειναι στο κάτω μέρος του δοχειου.

 

Φίλε panska δε καταλαβαίνω τι θέλεις να μου πεις.

Το σύστημα ειναι ήδη στημένο.

Τι εννοεις; οτι θα καταλήξω να πληρώσω 2000 με 3000 χιλιαρικα για Το δοχείο αδράνειας των 800 λίτρων;

Μα μου στοίχισε 860 ευρώ επιπλέον

Εαν ειναι να κερδίσω 300 ευρω το χρόνο, ειναι καλοδεχούμενο. Σε τρία χρόνια βγήκε και μετά ειναι μείον απο το σύνολο.

 

Να πω επίσης ότι πρέπει να πάρω αποφάσεις στο μέλλον.

Η πρώτη και άμεση λύση για να δουλέψουν καλύτερα τα funcoils ειδικα το τελευταιο στο οποιο το νερο φτανει εξασθενισμενο απο θερμοκρασια, ειναι να μεγαλώσει η διατομη του σωλήνα στο κομμάτι του υπόγειου ώστε να καλυφθεί το πρόβλημα.

Αυτό δε λύνει βέβαια το κομμάτι της ψύξης όπου εδώ για να δουλεψει πρέπει να γινει μια γενικότερη ανακαίνιση στο σπίτι, να περαστουν στο πάτωμα σωλήνες Αποχετευσεις και ότι άλλο χρειάζεται, λύση όμως δαπανήρη για αυτη την εποχή.

Ειδωμεν.

 

Να ρωτήσω εν τελεί γιατι δε θα έβαζες δοχείο 800 λίτρων με 15 άρα μονάδα;

Ρωτάω καλοπροαίρετα.

Οτι ήταν να κανω στο σπίτι το εχω ήδη κάνει.

Είμαι ευχαριστημένος εώς τώρα

Η κατανάλωση ειναι εκεί που είχαμε εξ αρχης υπολογίσει.

Αυτη τη στιγμή είμαι με ενα ελαφρύ μπλουζάκι εχω 20 βαθμούς (αυτο το θυμαμαι προ 10ετιας σε ενα δυαρακι που εμενα) και κάτι συγγενείς που ήρθαν πριν, τους βλέπω να ξανάρχονται σύντομα.

 

Το συγκεκριμενο σαιτ το επισκεπτομαι ενα χρονο τωρα κυριως διαβαζοντας.

Μόλις προχτές έκανα έγγραφη για να γράψω τη συμβίωση μου με αυτόν τον νέο τροπο θέρμανσης.

Το μόνο που ήθελα εκτός του να μοιραστώ αυτό που ζω με όλους, ήταν να βοηθηθώ σε τυχόν λάθη.

 

Ευχαριστώ για τη κατανόηση και το χρόνο σας

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εν τελεί γιατι δε θα έβαζες δοχείο 800 λίτρων με 15 άρα μονάδα;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν ανατρέξεις στο manual της μονάδας θα βρεις ότι υπάρχει ένα ελάχιστο κι ένα μέγιστο όριο νερού στο σύστημα. Πχ. στην Daikin Altherma που κοιταξα είναι από 20lt εώς 400lt. από κεί και πέρα αρχίζουν τα "περίεργα". Γενικά μιλώντας, ο ογκος νερού που θέλουμε στο σύστημα είναι 4 έως 10 φορές τα kw του μηχανήματος, δηλαδή στην περίπτωσή σου από 60 έως 150lt.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το σύστημα ειναι ήδη στημένο.

Τι εννοεις; οτι θα καταλήξω να πληρώσω 2000 με 3000 χιλιαρικα για Το δοχείο αδράνειας των 800 λίτρων;

Μα μου στοίχισε 860 ευρώ επιπλέον

Εαν ειναι να κερδίσω 300 ευρω το χρόνο, ειναι καλοδεχούμενο. Σε τρία χρόνια βγήκε και μετά ειναι μείον απο το σύνολο.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν είπα ότι θα πληρώσεις για το δοχείο αδρανείας. Είπα ότι θα αρχίσεις τα ράβε ξήλωνε γενικά στο δίκτυο σου. Όχι έτσι οι σωλήνες, πηγαινέ τες απο εκει, μόνωσέ τες, φτιαξε το διαφορετικά, βαλε έναν επιπλέον κυκλοφορητή κλπ. (και πιθανότατα ξήλωσε και το 800άρι και βάλε ένα 100άρι). Κι όλα αυτά σε ένα σύστημα υπάρχον που δουλεύει. Για ποιον λόγο? Για να κερδίσεις άλλα 300€ το χρόνο? Πότε θα τα κάνεις απόσβεση αυτά τα επιπλέον? Σε 10 χρόνια?

Αν βεβαια είναι να κάνεις μια γενικότερη ανακαίνιση (που σημαίνει να περάσεις και σωληνώσεις εξ αρχής) τότε ίσως έχει νόημα να κάνεις και τις όποιες αλλαγές, συμπεριλαμβανομένων και των μονώσεων στους τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.