Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Γεια χαρά.. Πριν από μερικές βδομάδες δεν μπορούσα να δουλέψω καθόλου το AutoCAD, σήμερα μπορώ και κάνω αρκετά πράγματα που καλύπτουν τις μέχρι τώρα ανάγκες μου.. Αυτό που δεν έχω βρει ακόμα είναι πώς μπορεί κάποιος να βάζει στάθμες στις όψεις/τομές του με το υψόμετρο γιατί μέχρι τώρα έχω βρει μόνο τα σύμβολα για τις διαστάσεις σε κατόψεις..ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θες είναι ενα μπλοκάκι με attributes, αν κατάλαβα καλά.

Χμμ.. συγκεκριμένα ψάχνω κάτι τέτοιο να βρω:

 

http://imageshack.us/photo/my-images/705/imgdbf.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φαίνεται ...

 

Αυτό που ζητάς λοιπόν είναι ότι σου ανέφερε ο @slalom παραπάνω , σε συνδυασμό με δυνατότητα αυτόματης ενημέρωσης της στάθμης με βάση κάποιο υψόμετρο αναφοράς που θα έχεις ορίσει ως μηδενικό.

 

Η αντιγραφή κάποιου block χωρίς attributes , δεν νομίζω ότι θα σε βοηθήσει.

 

Σχετικά περί block και attributes, αν δεν τα κατέχεις, μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ... γεννηθήκαμε με γνώσεις να σχεδιάζουμε στο Autocad :smile: :smile:

 

Μελέτησε εδώ , και εδώ επίσης , πειραματίσου μόνος σου και επανερχόμαστε επί συγκεκριμένης βάσεως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ καλό κουράγιο και καλή μελέτη !

 

Υπάρχει ποικιλία video στο youtube για πολλά θέματα πάνω στο Autocad. Αρκετά είναι πολύ κατατοπιστικά.

 

Ξεκίνησε κάπως έτσι. Αρκετά έχουν καλό ήχο και είναι προσεγμένα . Ο δάσκαλος στο χώρο σου. Ακούς , βλέπεις και μαθαίνεις :):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.