Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Γεια σας. Θελω σε ενα τοπογραφικο να χρωματισω ενα αριθμο απο τετραγωνακια. Καποιος μου ειπε για συγκεκριμενα layer ;h hatch. Πως το κανω με απλα βηματα? Εχω autocad 2011. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συναδελφοι καλησπερα,

 

 

θελω να βαλω στο προγραμμα 5 σημεια με συγκεκριμενες συντεταγμενες..και μετα να τα ενωσω...

 

πως γινεται;

 

 

οποιος μπορει ας απαντησει...αρκετα επειγον..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ορίζεις το κάθε σημείο με τις συντεταγμένες του από την εντολή Draw -> Point -> Multiple Point (για να εισάγεις διαδοχικά τα σημεία με τις συντεταγμένες x και y). Ενεργοποιείς το Node από το μενου της εντολής Osnap (Object snap) για να μπορείς να "πιάσεις" τα points και να τα ενώσεις με line ή polyline.

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέξεις την εντολή Multiple Point δίπλα στο σταυρό και στο command λέει specify point. Γράφεις τη συντεταγμένη του χ (πχ. 8.12) και μόλις πατήσεις κομμα (,) κλειδώνει το χ και μπορείςομοίως να εισάγεις το y. Enter και συνεχίζεις στο επόμενο σημείο.

Για να δεις αν μπήκαν σωστά οι συντεταγμένες επέλεξε το point και πληκτρολόγησε την εντολή list. Θα σου βγάλει τα χ και y που εισηγαγες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλιώς ψάξε στα downloads, υπάρχουν άριστα προγράμματα φτιαγμένα από συναδέλφους εδώ μεσα για εισαγωγή σημείων και λοιπές εργασίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα έχω το autocad 2010.Πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα απο το φόντο απο άσπρο σε μαύρο?

Μόλις το κατέβασα και δεν ξέρω..

Είναι ανάγκη ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

 

Το κατέβασες ; Είναι δοκιμαστική έκδοση ;

Μια ανάγνωση εδώ , θα σε κατατοπίσει για την θέση του forum και των εκπροσώπων του πάνω στο ζήτημα των "σπασμένων προγραμμάτων" . Προσοχή στην αναφορά σε serials προγραμμάτων καθώς και σε προγράμματα σπασμένα . Ευχαριστώ. gvarth.

Edited by gvarth
Περί "σπασμένων" προγραμμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα έχω το autocad 2010.Πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα απο το φόντο απο άσπρο σε μαύρο?

Μόλις το κατέβασα και δεν ξέρω..

Είναι ανάγκη ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

tools -> options -> display -> colours πατάς 2d model space - uniform backround και βάζει ότι χρώμα θέλεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.