Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Σκασίματα" σε ηχεία


Panos o energeiakos

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω κάποια ηχεία συνδεδεμένα σε υπολογιστή. Εδω και πολύ καιρό μου κάνουν θόρυβο. Συγκεκριμένα όταν τα έχω ανοιχτά και πάω να ανοίξω (ή και να κλείσω) είτε τα φώτα στο μπάνιο είτε τον εξαερισμό στο μπάνιο ακούγεται ένα δυνατό "σκάσιμο" απο τα ηχεία μου. Υπόψιν τόσο τα ηχεία όσο και οι διακόπτες (που όταν τους πατάω προκαλείται το σκάσιμο στα ηχεία) βρίσκονται πάνω στην ίδια γραμμή ρεύματος. Τέλος τα ηχεία είναι συνδεδεμένα σε πολύμπριζο με προστασία υπέρτασης (http://www.apc.com/products/family/?id=176)

 

Τι συμβαίνει; Ξέρει κανένας τί είναι και τί μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον περνάει παράσιτο στο καλώδιο (ή την είσοδο) που συνδέει τα μεγαφωνάκια ή αυτοταλαντώνεται ο ενισχυτής.

 

Τι υπολογιστής? desktop, laptop?

Τι ηχεία? μεγάφωνα απλά ή με ενισχυτή? (powered loudspeakers). Απο τα πανέρια της οδού Στουρνάρη (200W+) η απο reputable manufacturer?

Μόνον οι δύο συγκεκριμένοι διακόπτες προκαλούν τον θόρυβο? Οι άλλοι?

Πόσα m είναι το καλώδιο που συνδέει το PC με τα μεγαφωνάκια? είναι shielded?(μπλεντάζ)

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία είναι αυτά: http://www.logitech....t/x-530?crid=47

O υπολογιστής είναι Desktop.

Ναι μόνο οι 2 διακόπτες στο μπάνιο για τον εξαερισμό και τα φώτα προκαλούν το θόρυβο. Συγκεκριμένα ο διακόπτης του εξαερισμού προκαλεί μεγαλύτερο σε ένταση θόρυβο.

Το καλώδιο είναι 1 μ . Δεν ξέρω αν είναι shielded αλλά είναι το καλώδιο που ήρθε μαζί με τα ηχεία.Συγκεκριμένα δεν είναι αποσπόμενο απο τα ηχεία.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Το συγκρότημα ενισχυτής-ηχεία είναι καλά.

 

Θα χρειαστούν κάμποσες δοκιμές για να βρεθεί ο ένοχος.

Δοκίμασε να ανοιγοκλείσεις τον διακόπτη εξαερισμού με όλα τα volume controls στο 0. Τι γίνεται τότε?

Αποσύνδεσε τα ηχεία απο το desktop και ασε το jack στο αέρα με το volume στο 0. Αναβόσβησε τον εξαερισμό. Τι ακούγεται?

Το παραπάνω αλλά με βραχυκυκλωμένες είσοδες. (αλουμινόχαρτο στο καρφί). Τι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ανοιγοκλείσεις τον διακόπτη εξαερισμού με όλα τα volume controls στο 0. Τι γίνεται τότε?

-Συνεχίζει το σκάσιμο στην ίδια ένταση.

Αποσύνδεσε τα ηχεία απο το desktop και ασε το jack στο αέρα με το volume στο 0. Αναβόσβησε τον εξαερισμό. Τι ακούγεται?

-Λύθηκε το πρόβλημα.

 

Αρα τί κάνω; Ποιο είναι το πρόβλημα "γιατρέ"; :razz:

Link to comment
Share on other sites

Great.

Κάνε το ίδιο με το desktop OFF και ON. Τότε τι?

 

Με μπερδεύει το γεγονός οτι ο θόρυβος εξακολουθεί για όσο τα ηχεία ειναι συνδεδεμένα στην κάρτα ήχου, άσχετα με την θέση του volume.

Κάτι περνάει μέσω του desktop PC στον ενισχυτή και απο κει στα ηχεία.

Ελεγξε εαν η γείωση της σούκο φτάνει έως το σασσί του PC. Βάλε "αναποδα" το πολύπριζο στη σούκο και ξαναδοκίμασε.

 

Υποθέτω οτι εκτός απο τον θόρυβο απο τους 2 διακόπτες τα 5.1 δουλεύουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και θα σου πώ. Πάντως και σε λάπτοπ που χα συνδέσει τα ηχεία είχα το ίδιο πρόβλημα. Το pc συνδέεται σε UPS και το UPS στο APC πολύμπριζο. Το APC πολύμπριζο έχει led για ένδειξη σωστής γείωσης. Το οποίο είναι πράσινο αρα η πρίζα στο τοίχο μου δεν έχει θέμα γείωσης. Το να φταίει το ups δεν το νομίζω γιατί το πρόβλημα το έχω απο πριν αγοράσω το ups.

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω τα ίδια ακριβώς ηχεία και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα...Τα έχω δοκιμάσει σε 3 διαφορετικά σπίτια για να δω αν φταίει τίποτα στην εγκατάσταση αλλά όχι συνεχίζει το ίδιο.

 

Τελικά το έλυσες το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Panos:

Το laptop τότε δούλευε απο την μπατταρία του?

Ελεγξε με πολύμετρο την γείωση πάνω στην φίσα του PC.

 

Εχω και εγώ Logitech, το φθηνότερο όμως μοντέλο το X-230. Υποθέτω οτι στα 5.1 τα καλώδα σύνδεσης με τα 5 ηχεία είναι μεγάλου μήκους οπότε λειτουργούν και σαν (δωρεάν) κεραία. Είναι στρόγγυλα (άρα πιθανόν μπλεντάζ) ή πλακέ?

 

Panos, Panagism9:

Τέλος αν δεν γίνει τίποτα δοκίμασε να βάλεις snubber στους δύο διακόπτες που προκαλούν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

η τοποθέτηση snubber σε διακόπτες προκαλεί μόνιμο ρεύμα στο κύκλωμα οπότε μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ασφαλείας και δυσλειτουργίας σε λαμπτήρες φθορισμού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.