Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Σκασίματα" σε ηχεία


Panos o energeiakos

Recommended Posts

AMHxanos . Το λάπτοπ τότε δούλευε στην πρίζα πάντα. Αρχικά που τα είχα αυτά τα ηχεία δεν είχα θέμα σκασιμάτων μετά από 2 χρόνια μου το κάναν. Τα καλώδια είναι σίγουρα 3 μετρα στο κάθε κανάλι ήχου. Είναι στρογγυλά και χοντρά.

 

Το να μετρήσω την γείωση της φίσσας του pc είναι αδύνατο γιατί δεν έχω πολύμετρο. Αν και με βάση την λογική μυο δεν φταίει κάποια γείωση στο pc αφού το πρόβλημα το χω και με το παλιο μου laptop. Πολυ συμπτωματικό να χουν και τα 2 πρόβλημα με την γείωση. .... :unsure:

 

 

Λέω να δοκιμάσω άλλο σετ ηχείων στην γραμμή . Αν το σετ ηχείων που θα δοκιμάσω δεν μου κάνει σκασίματα τότε να υποθέσω ότι είναι πρόβλημα των ηχείων μου;

Edited by Panos o energeiakos
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, να δοκιμάσεις άλλο set ηχείων, πχ σαν τα δικά μου, ομως δεν θα είναι το ίδιο διότι τα 5.1 έχουν 15-20m καλώδιο. Εχεις και άλλο set? Δοκίμασέ τα πάντως.

Κάνε και την δοκιμή με την είσοδο στον αέρα και το volume κάπου στο μέσο και μετά με βραχυκύκλωμα. (αλουμινόχαρτο στο καρφί.) Δοκίμασε και σαν πηγή ένα τρανζιστοράκι με μια-μια τις είσοδες μπάς και απο μόνο μια μπαίνει το παράσιτο.

 

Στο τέλος snubber.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έψαχνα κάτι άσχετο και είδα το thread. Αν δεν έχει λυθεί μου θυμίζει κλασσικό πρόβλημα ground loop.

 

Ένα εισαγωγικό κείμενο από wikipedia

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ground_loop_%28electricity%29

 

Για να λύσεις το πρόβλημα θέλεις απομονωτή γείωσης στα rca που μεταφέρουν το σήμα audio.

Εναλλακτικά μετασχηματιστή 1:1 για να συνδέσεις το Laptop.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.