Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ ΣΥΝΤΑΞΗ με 40χρονια στα 62 η στα 67 με λιγοτερα ..


stefanos9

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω 18 πραγματικα χρονια ΤΣΜΕΔΕ ως ιδ. υπαλληλος (ασχετο αντικειμενο μαρκετινκ...και δεν εχω ασκησει ποτε την αδεια).

 

Εδω και 2 χρονια ειμαι ανεργος και πληρωνω απο την τσεπη μου οσο ακομα αντεχω...

 

Δεν προκειται να ασκησω ποτε το επαγγελμα, δεν το ξερω αλλωστε ..ουτε εχω ανοιξει ποτε βιβλια.

 

Εχω εξαγορασει αλλα 7 πλασματικα χρονια (στρατος, παιδια, σπουδες) οποτε ειμαι στα 25 already.

 

Στα 51 μου θα εχω κλεισει 35 χρονια ΤΣΜΕΔΕ, η αν συνεχισω στα 56 μου 40 χρονια.

 

Τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις?, ασφαλως θα θελω να σταματησω και να περιμενω τα 62 η τα 67 για να παρω συνταξη...

 

Μπορει και νωριτερα, γιατι μεχρι τοτε θα μου ζητανε 8-9 χιλιαρικα το χρονο , που δεν μπορω να δινω...

 

Αιτηση διαγραφης κανουμε τοτε ? Για την αιτηση συνταξης πρεπει να εχουμε πιασει και το οριο ηλικιας για να τη κανουμε ?

Τα χρονια που θα περιμενω απο το σταματιμο μεχρι τη συνταξη, υποθετω δεν εχω ΚΥΤ ασφαλιση ?

 

Ευχαριστω ...

Edited by stefanos9
Link to comment
Share on other sites

σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ στη Μυτιλήνη, μια φίλη πήγε να ζητήσει πρόωρη σύνταξη και να διακόψει την ασφάλισή της, καθώς δεν ασχολείται πλέον με το άθλημα.

τελικά αυτό που της απαντήσανε είναι ότι:

ενώ θεμελιώνεις δικαίωμα συνταξιοδότησης (λογικά από τα 15 χρόνια όπως ίσχυε - με μειωμένη σύνταξη, αναλογικά με τα χρόνια ασφάλισης), την σύνταξη θα στην καταβάλει το ταμείο μόλις συμπληρώσεις τα 67 έτη. (πρόσφατος νόμος από ότι άκουσα, μνημόνιο νοεμβρίου). Σε ορισμένες περιπτώσεις το όριο αυτό μπορεί να πέσει μέχρι τα 62 έτη.

Από ότι κατάλαβα, μπορείς να διαγραφείς από ολους τους κλαδους, πλην του ΚΥΤ. Να συνεχίσεις να πληρώνεις μόνο τα σχετικά ασφάλιστρα και να έχεις υγειονομική περίθαλψη (του κ..λου).

Το τραγικό είναι πως τη σύνταξη θα την πάρεις στα 62 ή 67 ανεξαρτήτου χρόνου ασφάλισης στο ταμείο.

Η συγκεκριμένη βέβαια αναγκάστηκε να υπογράψει και για την παράδοση των επαγγελματικών της δικαιωμάτων.

 

ΤΑ παραπάνω όποιος μπορεί ας τα επιβεβαιώσει ή το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα , ευχαριστω θα παω να ρωτησω και γω ελπιζω να ειναι ετσι.

 

Αυτο θελω να κανω και γω, και να κρατησω μονο τον ΚΥΤ που δεν ειναι πολλα.

 

Δεν ξερω ποσα χρονια ακομα θα αντεξω να πληρωνω, το ιδανικο ειναι να πιασεις 33+7 και να περιμενεις τα 62 σου...

 

Αλλα επειδη τοτε θα εχω φτασει 8-9η ? !! ασφαλιστικη κατηγορια, το πιθανοτερο ειναι να μην αντεξω και να βγω με 30 χρονια πχ μειωμενη και ας περιμενω τα 67 μου....απο το να τους σκασω αλλα 80000-1000000 χιλιαρικα πχ

Edited by stefanos9
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένας μηχανικός περνάει στο Πανεπιστήμιο στα 18, κάνει 5 χρόνια για τις σπουδές και αν είναι τυχερός και διαβαστερός στο 6ο έτος έχει δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ και έχει γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ. Τον στρατό δεν τον μετράω επειδή ελπίζω να μετράει στα πλασματικά συντάξιμα χρόνια.

Άρα το νωρίτερο που θα ασφαλιστεί κάποιος στο ΤΣΜΕΔΕ είναι 24 ετών, συν 40 χρόνια εργασίας = 64 έτη. Για 2 χρόνια νωρίτερα δεν αξίζει ο κόπος. Πλέον πολλοί θα δουλεύουν "μαύρα" και θα γράφονται στο ΤΣΜΕΔΕ μετά τα 30, μην πω μετά τα 37 ώστε μέχρι τα 67 να έχουν 30 χρόνια προϋπηρεσίας.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένας μηχανικός περνάει στο Πανεπιστήμιο στα 18, κάνει 5 χρόνια για τις σπουδές και αν είναι τυχερός και διαβαστερός στο 6ο έτος έχει δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ και έχει γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ. Τον στρατό δεν τον μετράω επειδή ελπίζω να μετράει στα πλασματικά συντάξιμα χρόνια.

Άρα το νωρίτερο που θα ασφαλιστεί κάποιος στο ΤΣΜΕΔΕ είναι 24 ετών, συν 40 χρόνια εργασίας = 64 έτη. Για 2 χρόνια νωρίτερα δεν αξίζει ο κόπος. Πλέον πολλοί θα δουλεύουν "μαύρα" και θα γράφονται στο ΤΣΜΕΔΕ μετά τα 30, μην πω μετά τα 37 ώστε μέχρι τα 67 να έχουν 30 χρόνια προϋπηρεσίας.

 

Στο ΤΣΜΕΔΕ μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο σπουδών, καθώς και το χρόνο που μεσολαβεί μεταξύ λήψης του πτυχίου και εγγραφής σου στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΣΜΕΔΕ μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο σπουδών, καθώς και το χρόνο που μεσολαβεί μεταξύ λήψης του πτυχίου και εγγραφής σου στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.

 

Φαντάζομαι μπορείς να τον αναγνωρίσεις πληρώνοντας αυτά τα χρόνια φυσικά ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΣΜΕΔΕ μπορείς να αναγνωρίσεις το χρόνο σπουδών, καθώς και το χρόνο που μεσολαβεί μεταξύ λήψης του πτυχίου και εγγραφής σου στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αν γίνει υποχρεωτικός ο στρατός στα 18, οι σπουδές θα είναι από τα 19 και μετά.

Για να πάρει πλήρη σύνταξη στα 62 αρκεί να ασφαλιστεί στα 22.

Θα μπορεί κάποιος να αναγνορίσει μόνο μερικά χρόνια σπουδών; Αν όχι, δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να πληρώσει κάποιος τα 3 επιπλέον έτη (19,20,21) ώστε να πάρει σύνταξη στα 62 με 43 χρόνια ασφάλισης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.