Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποβολή εκκαθαριστικής δήλωσης


Recommended Posts

Καλησπέρα

Προσπάθησα να υποβαλλω την εκκαθαριστικη δηλωση για πρωτη φορα αλλα εχω μια απορια (την εχω αποθηκευσει προσωρινα).

Εχω συμπληρωσει τα στοιχεια στα 603 κωδικο (εκροες) και 653 (εισροες) καθως και 653 (δαπανες για εξοδα) και 666(δαπανες χωρις εκπτωση).

Αφου συμπληρωσω τον κωδικο 701 (τα ποσα που εχω καταβαλει μεσω περιοδικων) , το υπολοιπο φορου στο 710 βγαινει οσο το 637 (ιδιο με το 633).

Επειδη εχω χρεωστικο δεν βαζω τιποτα στους κωδικους 811,812 και 813.

Όταν παω να κανω υποβολη μου βγαζει το παρακατω .

 

Εκκαθάριση Δήλωσης

Τύπος δήλωσης

Εμπρόθεσμη

Περίοδος

21/05/2012 - 31/12/2012

Αποτέλεσμα

Μηδενική

Ποσό βεβαίωσης

0,00 €

Αναλυτικά του ποσού βεβαίωσης

Κωδικός

Ποσό

 

 

Είναι σωστο αυτό ? πρεπει να λεει μηδενικη ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Προσπάθησα να υποβαλλω την εκκαθαριστικη δηλωση για πρωτη φορα αλλα εχω μια απορια (την εχω αποθηκευσει προσωρινα).

Εχω συμπληρωσει τα στοιχεια στα 603 κωδικο (εκροες) και 653 (εισροες) καθως και 653 (δαπανες για εξοδα) και 666(δαπανες χωρις εκπτωση).

Αφου συμπληρωσω τον κωδικο 701 (τα ποσα που εχω καταβαλει μεσω περιοδικων) , το υπολοιπο φορου στο 710 βγαινει οσο το 637 (ιδιο με το 633).

Επειδη εχω χρεωστικο δεν βαζω τιποτα στους κωδικους 811,812 και 813.

Όταν παω να κανω υποβολη μου βγαζει το παρακατω .

 

Εκκαθάριση Δήλωσης

Τύπος δήλωσης

Εμπρόθεσμη

Περίοδος

21/05/2012 - 31/12/2012

Αποτέλεσμα

Μηδενική

Ποσό βεβαίωσης

0,00 €

Αναλυτικά του ποσού βεβαίωσης

Κωδικός

Ποσό

 

 

Είναι σωστο αυτό ? πρεπει να λεει μηδενικη ?

 

ευχαριστω

 

Η ερωτηση ειναι αμα εχω πληρωσει με τις περιοδικες ολες τις υποχτεωσεις πρεπει στην εκκαθαριστικη να λεει μηδενικη ( υποθετω οτι δεν χρωσταω τιποτα). θα εκτιμουσα μια απαντηση γιατι κανω πρωτη φορα εκκαθαριστικη.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Aν κλείνει η εκκαθαριστική είναι μηδενική. Εάν πάλι μεταφέρει πιστωτικό υπόλοιπο στην επόμενη διαχειριστική περίοδο (χρήση) είναι πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Aν κλείνει η εκκαθαριστική είναι μηδενική. Εάν πάλι μεταφέρει πιστωτικό υπόλοιπο στην επόμενη διαχειριστική περίοδο (χρήση) είναι πιστωτική.

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, παραθέτω άλλη μια απορία σχετικά με την υποβολή εκκαθαρ. δήλωσης και το πεδίο 666.

Στον κωδικό 666 μπαίνουν οι δαπάνες που καταβάλλουν οι εργολήπτες Δ.Ε. ? Π.χ., για να ασκώ το εργοληπτικό μου πτυχίο πρέπει να καταβάλω ετήσιες εισφορές σε Τ.Π.Ε.Δ.Ε. και στην τοπική ένωση ΠΕ.Σ.Ε.Δ.Ε. οι οποίες είναι μεν υποχρεωτικές για εμένα ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά όχι για όλους τους Πολ. Μηχ. (π.χ. το ΤΣΜΕΔΕ που έχουν όλοι οι μηχανικοί).

Επίσης, από τη δραστηριότητά μου αυτή απορρέουν και άλλες δαπάνες χωρίς ΦΠΑ, όπως πληρωμές για έκδοση εγγυητικών (για συμμετοχή σε δημοπρασίες) στο ΤΣΜΕΔΕ και σε Τράπεζες, αγορά τευχών από τις Τεχνικές Υπηρεσίες σε Δήμους κτλ.

Μπορώ να τα περάσω αυτά στον κωδικό 666 εφόσον είναι περασμένα στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ?

Και τέλος, δαπάνες για σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει (και που είναι άνευ ΦΠΑ) σε ιδιωτικά ΚΕΚ και δαπάνες για εξέταστρα στο ΤΕΕ, περνούν στο 666?

Ευχαριστώ, ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος!

Edited by yiota79
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.