Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κηνητήρια και Θερμικη ισχυς


mkariotis

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω το εξεις: Η κηνητήρια και η θερμικη ισχύς ενός μηχανήματος αναγραφονται πανω στο ταμπελακι τους;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κινητήρια σίγουρα (kW), προσοχή μόνο να κοιτάξεις στα 50 Hz.

Θερμική μόνο αν αναφέρεσε σε συγκρότημα καυστήρα-λέβητα βιομηχανικής εφαρμογής κι αν... καταφέρεις να δεις με τη βρωμιά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω. Δηλαδη για να ειμαι σιγουρος σε παγοπειιο η μηχανη που παραγει τον παγο θα εχει μονο κινητηρια ισχυ;

 

 

 

Κινητήρια σίγουρα (kW), προσοχή μόνο να κοιτάξεις στα 50 Hz.

Θερμική μόνο αν αναφέρεσε σε συγκρότημα καυστήρα-λέβητα βιομηχανικής εφαρμογής κι αν... καταφέρεις να δεις με τη βρωμιά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θερμική ισχύ δεν έχουν μόνο οι λέβητες αλλά και οι αντιστάσεις. Και τέτοιες έχουν οι παγομηχανες

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ice_maker_machine_cbfi_ice_cube_machine_structure1.jpg

 

Είστε σίγουρος ότι οι παγομηχανές έχουν αντιστάσεις ?

Ρωτάω διότι την αντίσταση την αντιλαμβάνομαι για την περίπτωση που θέλω παραγωγή θερμότητας.

Ποιο πολύ θα μου ταίριαζε να αναγράφεται η ψυκτική ισχύς

Edited by mixmentzos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια σύντομη ερώτηση, για παγομηχανή.Στο φυλλάδιο αναφέρεται η εγκατεστημένη ισχύς σε KVA, από τα δεδομένα του ρεύματος λειτουργίας και της τάσης προκύπτει μία διαφορετική ισχύς σε KW. Η δεδομένη εγκαταστημένη ισχύς είναι 17KVA και η υπολογιζόμενη 10KW. Θα θεωρήσω 10 kw την κινητήρια και 17 kw τη θερμική ή η ισχύς είναι 17 kVA με πολύ χαμηλό βαθμό απόδοσης?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.