Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βλάβη σε αντιστροφέα SMA STP10000 (Κωδ. 6429)


maneni

Recommended Posts

Σε ένα οικιακό Φ/Β με πλαισια Panasonic N235W έχω βάλει αντιστροφέα τον SMA STP 10000.

Η είσοδος Α έχει 2 στοιχειοσειρές και η είσοδος Β μία. Στην στοιχειοσειρά της Β έχω βάλει tigo optimizers.

 

Ο αντιστροφέας κάποια στιγμή μου έβγαλε σφάλμα 6429 interferense device.

Το σφάλμα αυτό εμφανιζόταν περιστασιακά. Οταν εμφανιζόταν έμενε για ολη την ημέρα. Την επόμενη που αντιστροφεας εκκινουσε ξανα το σφαλμα δεν υπηρχε. Το ιδιο γινοταν αν τον εκλεινες και τον ξαναανοιγες.

Αν θυμαμαι καλα οταν εμφανιζοτααν το σφαλμα η εισοδος Β εδειχνε μηδενικη παραγωγη.

 

Υστερα απο επικοινωνια με την εταιρεια μου στειλλανε αλλον γιααντικατασταση.

Πραγματι η αντικατασταση εγινε.

Την πρωτη εβδομαδα της αλλαγης και ο νεος αντιστροφεας εμφανισε το ιδιο σφαλμα.

 

Αρχισα να ανησυχω μηπως το λαθος οφειλεται στην εγκατασταση. Ομως Το τεχνικο τμημα της εταιρειας με βεβαιωνει οτι το σφαλμα δειχνει οτι ο αντιστροφεας εχει ππροβλημα. Αλλα και οι δυο αντιστροφεις να εχουν προβλημα? (Ισως ο νεος δεν ειναι καινουριος αλλα ανακατασκευασμενος......).

 

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε κανεναν αλλον?

 

 

ΥΓ. Κατα τα αλλα η εξυπηρετηση της SMA ηταν αψογη. Αμμεση αντικατασταση, χωρις πολλα πολλα. Και πιστωνουνε στον εγκαταστατη κοστος αντικαταστασης!

Link to comment
Share on other sites

Το Interference of Device συνήθως πάει για αντικατάσταση, να έχει ξανασυβμεί να αλλάξουμε 3 inverters καπάκι.

Τα replacement devices είναι κατά 90% ανακατασκευασμένα.

ΤΟ service είναι άψογο και για εμένα προσωπικά είναι η βέλτιστη επιλογή παρόλο που και καλύτερα μηχανήματα υπάρχουν και φθηνότερα.

ΤΟ κόστος αντικατάστασης (80€ αν δεν έχει αλλάξει) καλό είναι αλλά όχι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.