Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικές πόρτες


DimitrisPAP

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Κατασκευάζω δύο μονοκατοικίες και είμαι στη φάση της τοποθέτησης εσωτερικών πορτών. Στη μία θα τοποθετηθούν πόρτες βαμμένες με βερνίκι και στην άλλη πόρτες με λάκα ή ρεπουλίνη νερού.

Έχω δύο απορίες:

1) Γνωρίζει κανείς εαν συμφέρει οικονομικά να τις πάρω άβαφες απο το εργοστάσιο και να τις πάω εγω σε βαφείο?

2) Υπάρχει καμία σύσταση για βαφεία ξύλου στην περιοχή της Αθήνας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ο μαραγκός που μου τοποθετεί τις κάσες πριν το σοφάτισμα

μου φτιάχνει και τις πόρτες. Και όταν λέμε πόρτες, εννοούμε πόρτες με σκελετό από σουηδική ξυλία (όχι χαρτοκυψέλες κλπ).

Στην πιάτσα αυτές λέγονται ημιμασίφ.

Μου φέρνει τις πόρτες άβαφες

και αναλόγως τις απαιτήσεις είτε ασταρώνονται και βάφονται με ριπολίνες ή λάκες στο εργοτάξιο (μεγάλη προσοχή ώστε να μην υπάρχουν σκόνες, απαιτείται καλή καθαριότητα του χώρου, καθώς και πολύ σχολαστικότητα και προσοχή από τους μπογιατζήδες) είτε στέλνονται σε ειδικό εργαστήριο (π.χ. αν τις θέλω σε πατίνα, παλαίωση κλπ).

Η τιμή για μια ημιμασίφ πόρτα κομπλέ (ταμπλαδωτή με μεντεσέδες, λάστιχα περιμετρικά, πόμολο και κλειδαρία) με την κάσα της (μαραγκός, μπογιατζής+ένσημα) είναι από 200 - 250 ευρώ / πόρτα

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.