Μετάβαση στο περιεχόμενο

απαίτηση ανελκυστήρα σε ισογειο κατάστημα με διαμέρισμα σε όροφο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Διαβάζοντας όλα τα θέματα περί προσβασιμότητας Αμεα δεν είδα κάποια σαφή απάντηση στο προβλημά μου, παρόλο που έχουν γίνει συζη'ησεις σε θέματα παραπλήσια (συγχωρέστε με εαν κάνω λάθος) και για αυτό σκέφτηκα να "ανοίξω" νέο θέμα.

 

Έχω μία άδεια με έκδοση κατ ΓΟΚ τον 011/2012, Θα προχωρήσω σε αναθεώρηση λόγω κάποιων αλλαγών μια εκ των οποίων είναι η αλλαγή ύψους υπογείου που συνεπάγεται την αναθεώρηση κατα ΝΟΚ και όχι κατα ΓΟΚ.

 

Το κτιρίο είναι ως εξής :

Υπόγειο 218τμ

Ισογειο κατάστημα 218τμ.

Α όροφοσ διαμέρισμα 102 τμ.

Δεν υπάρχει ανελκυστήρας

 

Κλιμακοστάσιο εξυπηρετεί υπόγειο, ισόγειο και όροφο. (το ισόγειο κατάστημα έχει πρόσβαση στο υπόγειο και από εσωτερική σκάλα αλλα΄λόγω αποστάσεων παθητικής χρειάστηκε και πρόσβαση και στο κοινόχρηστο κλιμ/σιο)

 

Η ερώτηση είναι η εξής : χρειάζεται ανελκυστήρας βάσει ΝΟΚ για πρόσβαση Αμεα?

Βάσει του αρθρου 26 παρ. 5, οπως αναφέρεται (και όπως το ερμηνέυω), χρειάζεται. Οι εξαιρέσεις δεν εμπίπτουν στην περίπτωση μου πιστεύω.

 

Στην πολεοδομία σχετικά μου απάντησαν οτι δεν χρειάζεται (χωρίς να είναι 100% σίγουροι).

 

 

Εσείς τι γνώμη έχετε??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν σε καλύπτει ;

Επίσης εξαιρούνται από την υποχρέωση διαμόρφωσης πρόσβασης στους πάνω από το ισόγειο ορόφους ή τους εσωτερικούς εξώστες ή αναβαθμούς τα κτίρια που αναφέρονται στην παράγραφο 1, εφόσον : ...

β) το συνολικό μικτό εμβαδόν των πάνω από το ισόγειο ορόφων είναι μικρότερο των 200 τμ. ...

 

Έχω μία άδεια με έκδοση κατ ΓΟΚ τον 011/2012, Θα προχωρήσω σε αναθεώρηση λόγω κάποιων αλλαγών μια εκ των οποίων είναι η αλλαγή ύψους υπογείου που συνεπάγεται την αναθεώρηση κατα ΝΟΚ και όχι κατα ΓΟΚ.

 

Το τελευταίο δεν το κατάλαβα ...

Link to comment
Share on other sites

Με καλύπτει αυτό αλλά υπάρχει ένα "και γ) το μικτό εμβαδόν κάθε ορόφου είναι μικρότερο των

70 τ.μ"

 

Πρέπει να πληρούνται και οι δύο προϋποθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί αμέσως παρακάτω τις αναφέρει σαν ξεχωριστές εξαιρέσεις ... εξ άλλου, αν ήταν μία δεν θα είχε νόημα η διαφορετική γραμματοδότηση ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.