Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή εργασιών και ΤΣΜΕΔΕ


olyvas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο το ξερω περι ''αιωνιων'' εισφορων. Το θεμα ειναι πως πρεπει να ενημερωσω το ΤΣΜΕΔΕ για την διακοπη στη ΔΟΥ. Ποια ειναι ακριβως η διαδικασια π.χ γινεται ηλεκτρονικα, πρεπει να παω επι τοπου σε καποιο γραφειο και σε ποιο κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Για να διαγραφείς από ΤΣΜΕΔΕ πρέπει πρώτα να διαγραφείς από ΤΕΕ (τουλάχιστον αυτό ισχύει τώρα).

Αν το κάνεις (πάντα με ότι ισχύει σήμερα), είναι δύσκολο έως αδύνατο να επανεγγραφείς.
Link to comment
Share on other sites

για την ωρα απλα γλυτωνεις το τελος επιτηδευματος (για την επομενη χρονια) 650 ευρω .Τα υπολοιπα τρεχουν κανονικα και φυσικα με τον τοκο-κλοπη καθε μηνα. Αν θελεις να απαλλαγεις απο τις ασφαλιστικες εισφορες δυστυχως πρεπει να παρεις αποφαση οτι δεν θα εργαστεις ξανα σαν μηχανικος στην Ελλαδα (οχι μαυρα και φυσικα με το δικαιωμα να υπογραφεις).

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως πρεπει να ενημερωσω το ΤΣΜΕΔΕ για την διακοπη στη ΔΟΥ.

 

Για ποιο λόγο? Πρώτη φορά το ακούω αυτό....Τι το νοιάζει το ΤΣΜΕΔΕ αν εσύ δουλεύεις ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν ειμαι πλεον ελευθερος επαγγελματιας δεν πρεπει να το γνωριζει το ΤΣΜΕΔΕ?

 

απο την στιγμη που εισαι ακομα μελος του ΤΕΕ και αρα του ΤΣΜΕΔΕ,απο τη στιγμη δηλαδη που παιρνουν τις εισφορες ή στις χρεωνουν αν δεν τις πληρωνεις, ας εισαι και χορευτης σε μπαλετο,δεν τους ενδιαφερει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

οκ.. δεν χρειαζεται λοιπον ενημερωση το ΤΣΜΕΔΕ οτι εκλεισα τα βιβλια μου και δεν εχω πλεον μπλογκ αποδειξεων... αρα και οι εισφορες μου δεν αλλαζουν ειτε ειμαι ελ.επαγγελματιας ειτε ειμαι μισθωτος?.. εκτος αν σε περιπτωση προσληψης ως μισθωτος σε καποια εταιρια τοτε πρεπει να ενημερωσω το ΤΣΜΕΔΕ... επισης, και συγγνωμη αν κουρασα, εχει νοημα να γραφτω ως ανεργος στον ΟΑΕΔ ή δεν εχω καν το δικαίωμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.