Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία: Ελλάδα ή Εξωτερικό;


thodoris1982

Recommended Posts

Πολύ καλές οι εμπειρίες και οι πληροφορίες των συναδέλφων Topap και McRaster να'στε καλά παιδιά..

Να ρωτήσω κάτι, πως ξεχωρίζουμε τον μηχανικό για entry level, ή για senior level αντίστοιχα...

Με απλό παράδειγμα, κάποιος ΠΜ ελεύθερος επαγγελματίας, που έχει βγάλει 3-4 άδειες, έχει κάνει 1-2 επιβλέψεις και τελευταία ασχολείται με 4014 και ΠΕΑ σε ποιο level τον κατατάσουν αυτές οι εταιρείες? Αν και στις αγγελίες από ότι έχω δει είναι σαφής στο τι ζητάνε και έτσι ο καθένας γνωρίζει τι μπορεί να κάνει..

Το να χτυπήσει κάποιος από ΤΕΡΝΑ, ΑΒΑΞ, εταιρείες του εξωτερικού είναι οκ. Τι γίνεται όμως με τον ελεύθερο επαγγελματία, έχει ελπίδες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και επειδή είδα το όνομα ARUP κάπου, ο μισθός για αρχή είναι 25000 κάνεις καφέδες και excelόφυλλα μέχρι να σου δείξουν.Και αμα σου δείξουν να μου τρυπήσεις τη μύτη.Part time στο Canary Warff για το κτίριο τής Barclays στο μεταπτυχιακό μου.Φοβερά γραφεία, τρομεροί επιστήμονές όλοι, μέσα έξω καθηγητάδες και γλυφτρώνια.Ρε παιδιά να δοκιμάστε για τα καταλάβετε τι λέω.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, πως ξεχωρίζουμε τον μηχανικό για entry level, ή για senior level αντίστοιχα...

Το να χτυπήσει κάποιος από ΤΕΡΝΑ, ΑΒΑΞ, εταιρείες του εξωτερικού είναι οκ. Τι γίνεται όμως με τον ελεύθερο επαγγελματία, έχει ελπίδες?

 

ikaros13,

Χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω κόσμο, ο ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχει και πολλές ελπίδες και αυτό όχι γιατί δεν ξέρει ή γιατί δεν είναι καλός μηχανικός, αλλά γιατί δεν έχει μπει στη διαδικασία να δουλεύει για κάποιον άλλον. Και ενώ στο εξωτερικό η φυσική ροή είναι: entry level > senior level > associate και μετά να ξεκινήσει δική του εταιρία όπου θα είναι αυτός ο διευθυντής και θα έχει υπό την δούλεψη του άλλους μηχανικούς, στην Ελλάδα όλοι θέλουν να ξεκινήσουν από το διευθυντηλίκι… με αποτέλεσμα να μην έχουν ποτέ το skill να καταλαβαίνουν πως δουλεύει μια εταιρία όπου ο κάθε ένας κάνει συγκεκριμένα πράγματα. Αντιθέτως, ο μηχανικός στην Ελλάδα κάνει τον αρχιτέκτονα/πολιτικό/μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο μηχανικό, τον περιβαλλοντολόγο, τον λογιστή, τον γραμματέα, κλπ.

 

Στο άλλο ερώτημα σου, παραδοσιακά στην Αγγλία το entry level είναι από τότε που αποφοιτείς (graduate) μέχρι να γίνεις Chartered Engineer ή αλλιώς μέχρι να αρχίσεις να αποκτάς σοβαρές ευθύνες σε ένα έργο, πχ να το τρέχεις μόνος σου και να δίνεις αναφορά μόνο στον διευθυντή σου.

 

δέν πάω έξω για δουλειά με τη ψυχολογία του φουκαρά που έστω και για ένα κομμάτι ψωμί θα δώσει κ@@@.

Και πολύ σωστά κάνεις McRaster, αυτό πρέπει να το καταλάβουν και μερικοί συνάδελφοι που νομίζουν ότι εκτός Ελλάδος είναι όλα ρόδινα, υπάρχουν άπειρες δουλειές και βουνά από ρύζι.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Σας είπα για Βόρεια Κορέα διότι γίνετε τρελή ανοικοδόμηση και ψάχνουν απεγνωσμένα για καλούς μηχανικούς. Το εαν πεινάς δεν το κρίνω διότι είναι προπαγάνδα. Τι θα μάθεις πχ σε 5 χρόνια? Τα πάντα όλα. Πήγαινε Ιρακ για να μάθεις προκατασκευσμένα και θα μάθεις τα πάντα όλα. Απο εκεί και πέρα δεν σε σταματάει κανείς. Που θες να δουλέψεις? σε Αμερική, Καναδά, Αυστραλία και μόνο που θα τους λές οτι μάγκες είχα να εκπαιδεύσω 5000 εργάτες απο το μηδεν, να κάνω μελέτες, να επιβλέψω μελέτες, να οργανώσω μητρώα, να βρω υλικά, να διαχειριστώ ζεστό χρήμα και να παραδώσω στην ώρα μου φτάνει. Προσωπικά πιστεύω οτι το μηχανιλίκι είναι challenge ψυχής και κράσης. Είναι κάτι σαν το αμάξι με τα 500 αλογα. Το τσιτώνεις και σε τσιτώνει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλος δέν είμαστε μόνο μηχανικοί ,είμαστε και άνθρωποι.Φτάσαμε να μιλάμε για εξωτερικό πού; στη χώρα που τεχνολογικά είναι 50 χρόνια πίσω.Και εγώ σου λέω κάτσε να δείς απο τέλος Αυγούστου τι θα γίνει, όποιος κάνει το λάθος και φύγει τώρα θα το μετανιώσει.Τα Βαλκάνια και ο Νότος θα έχει ψωμί τα επόμενα 40-50 χρόνια, πόσο δύσκολο είναι να το δεί κανείς;

 

Βασικά αν πείς αυτά έξω εκτός απο τα γέλια θα σου κεράσουν και τη μπύρα που πίνεις.ΜΗ κρίνεις απο τη καριέρα σου, εσυ μπορεί να έχεις τίς βάσεις και έχεις δρομολογήσει τη ζωή σου απο νωρίς έτσι.Υπάρχει κόσμος απελπισμένος που μπορεί να κάνει λάθος επιλογές μόνο και μόνο επειδή θέλει ένα κομμάτι ψωμί.

 

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας για το τόνο μου απλά με στεναγχωρεί αυτή η κατάστση.Ίσως είναι η πρώτη φορά που μπορούμε να καταλάβουμε ο ένας τον άλλον.Τεσπα δεν θα συνεχίσω άλλο τη κουβέντα γιατί στο τέλος θα βγώ έξω και θα αρχίσω τίς μπουνιές ........Σωτήρες δέν υπάρχουν πουθενά και να θυμάστε σε τέτοιους καιρούς τί επιλογές θα κάνετε ειδικά εμείς που έχουμε φύγει απο τα 30 και οι επιλογές μας θα καθορίσουν το υπόλοιπο τής ζωής μας.

 

Ροδόπουλος έχω γυρίσει αρκετά στο κόσμο, γύρισα γιατί εδώ είναι ο τόπος μου και κάθε μέρα που θα ξυπνάς σε μία ξένη χώρα που πήγες όχι απο επιλογή αλλα απο αναγκή θα σου τρώει τα σωθικά και δέν θα μπορείς να αποδώσεις και στη δουλειά σου.Εγώ τα έκανα όταν στην Ελλάδα όλοι σας είχατε 2πλάσιο μισθό απο εμένα, γύρισα το 2009 απο επιλογή γιατί είχα καταντήσει σάν το Βέγγο.Έχει σημασία αν δουλεύεις σε consultant ή construction company.

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και επειδή είδα το όνομα ARUP κάπου, ο μισθός για αρχή είναι 25000 κάνεις καφέδες και excelόφυλλα μέχρι να σου δείξουν.Και αμα σου δείξουν να μου τρυπήσεις τη μύτη.Part time στο Canary Warff για το κτίριο τής Barclays στο μεταπτυχιακό μου.Φοβερά γραφεία, τρομεροί επιστήμονές όλοι, μέσα έξω καθηγητάδες και γλυφτρώνια.Ρε παιδιά να δοκιμάστε για τα καταλάβετε τι λέω.

 

Ακριβώς έτσι!!!!!! Στο γλύψιμο βέβαια δεν πιάνεις τους Ινδούς με τίποτα. Ξέχασες να πεις οτι 25000 είναι τα αντίστοιχα 8000 στην Αθήνα απο ποιότητα ζωής. Βέβαια εαν καταλάβεις την λογική της εταιρίας (θα σου πάρει κανένα χρόνο) κάτι θα μάθεις. Τι θα μάθεις? Πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος απο σένα και πιο μάγκας.

 

Ροδόπουλος δέν είμαστε μόνο μηχανικοί ,είμαστε και άνθρωποι.Φτάσαμε να μιλάμε για εξωτερικό πού στη χώρα που τεχνολογικά είναι 50 χρόνια πίσω.Και εγώ σου λέω κάτσε να δείς απο τέλος Αυγούστου τι θα γίνει, όποιος κάνει το λάθος και φύγει τώρα θα το μετανιώσει.Τα Βαλκάνια και ο Νότος θα έχει ψωμί τα επόμενα 40-50 χρόνια, πόσο δύσκολο είναι να το δεί κανείς;

 

Δεν το κατάλαβα αυτό το είμαστε και άνθρωποι. Είπα ποτέ οτι δεν είμαστε? Αντίθετα εαν πας στην Β. Κορέα και γυρίσεις θα είσαι πολύ καλύτερος άνθρωπος διότι θα σταματήσεις να βλέπεις μόνο αυτά που θες να δεις αλλα θα δεις και αυτά που δεν θες να δεις και ακριβώς αυτό τα 50 χρόνια πίσω ειναι το challenge που θα σε αναγκάσει να μάθεις μόνος σου διότι δεν υπάρχει κανένας άλλος να σε βοηθήσει. Εκεί θα πάρεις την ευθύνη μόνος σου.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σου λέω κάτσε να δείς απο τέλος Αυγούστου τι θα γίνει, όποιος κάνει το λάθος και φύγει τώρα θα το μετανιώσει.Τα Βαλκάνια και ο Νότος θα έχει ψωμί τα επόμενα 40-50 χρόνια, πόσο δύσκολο είναι να το δεί κανείς;

 

Γιατί μου το χαλάς τώρα, πάνω που τα έλεγες ωραία?

 

Ντάξ, ακόμα και να δεχθώ οτι το σενάριο επιστημονικής φαντασίας σου θα γίνει πραγματικότητα από τον Αύγουστο και για 40-50 χρόνια, όταν θα ανοίξουν τα τρελά έργα με την άπειρη δουλειά, ποιος νομίζεις ότι θα είναι σε καλύτερη μοίρα: αυτός που την τετραετία 2009-2013 έκανε ενεργειακά πιστοποιητικά και τακτοποιήσεις αυθαιρέτων ή αυτός που δούλευε σε σοβαρά έργα εκτός Ελλάδος? Γιατί αν γίνει το σενάριο σου, μια παραίτηση και μια πτήση αρκεί για να γυρίσεις πίσω, όσο μακριά και να είσαι.

Edited by Topap
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και να ανοιξουν δουλειες πλεον ειμαστε τοσοι πολλοι που ποιος θα πρωτοεργαστει...

 

Topap μην τα λες ετσι αποτομα.... Θα κατηγορηθεις απο συναδελφους πως υποτιμας το επαγγελμα...Πολλοι συναδελφοι πιστευουν πως η τακτοποιηση αυθαιρετων και τα ενεργειακα πιστοποιητικα ειναι full παραγωγικη δραστηριοτητα.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και πάς για υπάλληλος έξω έχεις σβήσει τη θέση σου στη πιάτσα τής ελλάδας.¨Ηδη μιλάνε οτι απο την ελλάδα έχουν φύγει επιστήμονες και στο τέλος να δώ τι θα μείνει :smile:

 

Έβαλα Αύγουστο για να υπάρχει ελπίδα :smile:

 

Βορεια Κορέα ΔΕΝ ΠΑΩ, είσαι τρελός;

 

Καλά τα λέει ο topap, δέν το εννοεί έτσι

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι!!!!!! Στο γλύψιμο βέβαια δεν πιάνεις τους Ινδούς με τίποτα. Ξέχασες να πεις οτι 25000 είναι τα αντίστοιχα 8000 στην Αθήνα απο ποιότητα ζωής. Βέβαια εαν καταλάβεις την λογική της εταιρίας (θα σου πάρει κανένα χρόνο) κάτι θα

 

Δηλαδή στη Αθήνα με 25000 λίρες ζείς στο ίδιο σπίτι με 3 βρωμιάρηδες άγγλους που πίνουν μπάφους απο το πρωί μέχρι το βράδυ; πληρώνεις δημοτικά τέλη 1400 λίρες το χρόνο και όλη η ζωή σου είναι έξω; κάθε μέρα να τρώς έξω τα άλογα και να μυρίζεις τη μπυρίλα στο μετρό του Λονδίνου;.Αν είναι έτσι στην Αθήνα σας λυπάμαι, να ζητήσετε αύξηση

 

Απο τα 25000 θα βγάλεις 25% φόρο και 500 λίρες το μήνα ενοίκιο με συγκατοικίδια άγγλους για να μπορέσεις να βγείς οικονομικά

 

Εκτός αν εννοείς το χρόνο και βιάστηκα να σε αποπάρω χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.