Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία: Ελλάδα ή Εξωτερικό;


thodoris1982

Recommended Posts

Συναδελφοι αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι για να βρεις δουλεια τουλαχιστον στην Αγγλια πρεπει πρωτα να θυσιασεις ενα χρονο και να κανεις ενα μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο με καλο ranking.

Το κοστος για ενα χρονο σπουδων ειναι μεγαλο, αλλα μετα εχεις μεγαλες πιθανοτητες για επαγγελματικη αποκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να κανω και εγω μια ερωτηση με τη σειρα μου,γνωριζεται τι ακριβως ειναι το 17th Edition Qualification?το βλεπω σε πολλες αγγελιες που ζητανε ηλεκτρολογο μηχανικο

Link to comment
Share on other sites

Αλλού γράφει ότι το "C" από μόνο του σου εξασφαλίζει ένα +30% στο μισθό σου....Τι ισχύει τελικά?

Εγώ έχοντας εμπειρία από αγγελίες μόνο, διαπιστώνω ότι η ζήτηση για Ceng είναι σχεδόν υποχρεωτική αν η θέση είναι για senior ή Leader Engineer...

 

Απο τίτλους άλλο τίποτα.Οχι δέν είναι υποχρεωτικό και εγώ πίστευα οτι είναι σημαντικό για τη καριέρα μου.Λοιπόν η αλήθεοα είναι οτι μόνο CEng κατέχουν διοικητικές θέσεις σε εταιρίες, senior engineer-project manager είναι μονο τιτλοι.Γιάννη για να βρείς δουλειά πρέπει να π'ας και να καθίσεις 2εβδομαδες στην Αγγλία και να χτυπάς πόρτες.Για όσους θέλουν μία βοήθεια ARGEE στο google μ'αυτούς συνεργάζομαι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μ'ενδιαφέρουν τα χρήματα. Μ'ενδιαφέρει να επιβιώσω και να παρέχω στην οικογένειά μου το καλύτερο δυνατό.

Γι'αυτό βλέπω προς Αυστραλία ή Καναδά.

Εκεί συμβαίνουν δύο πράγματα όταν δεν έχεις συγγενείς να σε καλέσουν. Ή έχεις κονέ σε εταιρεία να σε καλέσει ή βγάζεις skilled visa. Αυτή θέλει επίπεδο Αγγλικών >C1, αναγνώριση του πτυχίου κλπ. Πας εκεί και βουτάς στην αγορά εργασίας στα ίσα και βλέπεις τι ψάρια πιάνεις...

Πιθανόν να βρεις δουλειά σαν graduate engineer με 40-50.000$ Αλλά ζεις ας πούμε στην Μελβούρνη ή στο Τορόντο με οικογένεια κλπ με αυτά τα λεφτά? Μάλλον όχι....μπορεί και ναι.

 

Αυτή είναι η δυσκολία, αυτό και το ρίσκο.

Για μένα δεν παίζουν Αφρικές, Ιράκ κλπ...δεν το θεωρώ μαγκιά, απλά δεν έχω μόνο το κεφάλι μου, έχω και άλλους πάνω μου και όπως είπα δεν μ' ενδιαφέρουν τα τρελά λεφτά...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

.

Πιθανόν να βρεις δουλειά σαν graduate engineer με 40-50.000$ Αλλά ζεις ας πούμε στην Μελβούρνη ή στο Τορόντο με οικογένεια κλπ με αυτά τα λεφτά? Μάλλον όχι....μπορεί και ναι.

 

 

Συνήθως οι graduate engineers προέρχονται από προγράμματα k τα λεφτά δεν είναι τόσο ψηλά, gt σαν graduates κάνουν προσλήψεις απευθείας από πανεπιστήμια..τα 40-50000 μου φαίνονται πολλά

Συνάδελφος τώρα τελειωσε k ξεκίνησε σαν graduate στην ARUP, μια μεγάλη πολυεθνική το παιδί χτυπάει mou φαίνεται 35000£, αλλα τα graduate schemes πάνε πάντα ανάλογα με το τι θέλει η etairia.exw δει graduate για πτυχιακούς, MSc's k PhD's εκεί αλλάζουν k τα λεφτά.Οι graduates ξεκινάνε με κάνα 20-25000 γενικά.

Link to comment
Share on other sites

george_res δεν μιλάω για Αγγλία και επίσης graduate εννοώ μόλις αποφοιτήσαντα, δεν ξέρω αν το έδωσα σωστά να γίνει κατανοητό...

(Υπόψιν: 50.000$ = 38.000€ = 30.000GBP περίπου...)

Link to comment
Share on other sites

επειδή αναφέρθηκες σε graduates schemes, δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν k αλλα προγράμματα αλλα έχουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις (πχ προϋπηρεσία σε εξειδίκευση) αλλα ακόμα k εκεί το επίπεδο εξειδίκευσης πιστεύω ότι είναι υψηλό γιατί ουσιαστικά περνούν έτοιμο μηχανικό k δεν ψάχνουν να εκπαιδεύσουν κάποιον

Link to comment
Share on other sites

ikaros13,

 

Η δική μου εμπειρία μου λέει οτι αν μια εταιρία δει στο προφίλ σου κάτι που της κάνει, δεν θα δώσει και πολύ βάση στο αν ξέρεις να μιλάς τη γλώσσα τους ή όχι. Εννοείται, φυσικά, οτι μια καλή γνώση αγγλικών έχεις. Εκτός από τις γαλλικές εταιρίες που έχουν τα δικά τους κολλήματα, οι υπόλοιπες εταιρίες δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Γερμανός από την Hochtief μου είπε οτι ακόμα και στα κεντρικά τους στο Essen, ένα μεγάλο ποσοστό εργαζομένων μιλάνε μόνο αγγλικά. Τώρα αν αναφέρεσαι για μια θέση σε μια small/medium size εταιρία στη Γερμανία, ναι, αυτοί θα απαιτούν να μιλάς τα γερμανικά σε επίπεδο που θα μπορείς να μιλήσεις με τα μαστόρια ή τον πελάτη ή να γράψεις μια επίσημη επιστολή για τις ανάγκες του έργου, κλπ. Εκεί το θέμα αλλάζει.

 

Νομίζω όμως οτι έχει μπλεχτεί το θέμα στην εργασία στο εξωτερικό με την αμοιβή. Εν ολίγοις, μπορώ να πω τα εξής:

1. Αν το ζήτημα είναι να βρεις μια δουλειά στην Γερμανία, Σουηδία, Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία, κλπ σε μια εταιρία που ασχολείται με έργα στο εσωτερικό (συνήθως μικρές/μεσαίες δουλειές) τότε η γνώση της γλώσσας είναι εκ των ων ουκ άνευ. Το επιθυμητό επίπεδο της γνώσης είναι κάτι που κυμαίνεται. Όπως λένε και άλλα μέλη, μπορείς και με μια βασική γνώση να ξεκινήσεις και στη συνέχεια να τα φρεσκάρεις, να τα μάθεις, κλπ.

2. Αν το ζήτημα είναι να βρεις δουλειά στην Αγγλία, τότε μια βασική γνώση αγγλικών αρκεί. Και αυτό το λέω εκ πείρας, έχοντας δουλέψει στο Λονδίνο όπου σε ένα γραφείο 10 ατόμων ήταν 4 άγγλοι, 2 έλληνες, 1 κολομβιανός, 1 γερμανός και πάει λέγοντας. Θα εκπλαγείς αν δεις το επίπεδο των αγγλικών των υπόλοιπων εθνικοτήτων, κατά ομολογία οι Έλληνες μιλάνε πολύ καλά αγγλικά, μεταξύ άλλων γλωσσών.

3. Αν το ζήτημα είναι να βρεις δουλειά με ευρωπαϊκή εταιρία σε έργο στο εξωτερικό τότε η γνώση της γλώσσας της χώρας που είναι η εταιρία, λίγο έχει σημασία. Αυτό δεν ισχύει αν πχ μιλάμε για γαλλική εταιρία που σε στέλνει σε έργο στη Σενεγάλη, όπου μιλάνε γαλλικά, ή αν σε στείλει η Αρχιρόδον στο Μαρόκο που έχει έργο. Αν όμως σε στείλει μια γαλλική εταιρία στον Παναμά, εδώ δεν ξέρουν οι γάλλοι να μιλούν ισπανικά (για αγγλικά δεν το συζητάμε καν…), δεν θα το περιμένουν από εσένα. Τέτοια έργα γίνονται με κοινοπραξίες, ξένες και ντόπιες εταιρίες, οπότε η επίσημη γλώσσα θα είναι τα αγγλικά.

4. Αν το ζήτημα είναι να βρεις δουλειά με εταιρία εκτός Ευρώπης, τότε το ζήτημα είναι σχετικό. Φίλος περιβαλλοντολόγος δούλευε στην Ιαπωνία, στα αγγλικά έκανε δουλειά, αλλά τελικά έφυγε γιατί υπήρχε πρόβλημα με το ότι δεν ήξερε Ιαπωνικά, και δεν μπόρεσε να τα μάθει μετά από 2,5 χρόνια.

5. Αν το ζήτημα είναι να βρεις δουλειά που να βγάζεις λεφτά, τότε πιο πολύ σημασία έχει τι και πόσα ξέρεις και σε δεύτερη φάση αν μιλάς τη γλώσσα της χώρας που θα δουλεύεις. Διότι, αν σε στείλουν για δουλειά στη Καμπότζη, τότε δεν θα περιμένουν από εσένα να μιλάς Καμποτζιανά, θα σου έχουν μεταφραστή για να κάνεις τη δουλειά σου, εντός και εκτός δουλειάς. Αν σε στείλουν να ποντίσεις έναν αγωγό στη Ταϋλάνδη και ξέρουν ότι είσαι ο άνθρωπος για την δουλειά, δεν θα χρειαστεί να μιλάς ταϋλανδέζικα. Σε μια πτήση τον Ιανουάριο γνώρισα Ιρλανδό που δουλεύει για την πετρελαϊκή εταιρία της Ταϋλάνδης και τον στέλνουν στις εξέδρες να κάνει την σκληρή δουλειά και δεν είναι ΚΑΝ μηχανικός, από χειριστής ξεκίνησε και τώρα κάθετε στο σπίτι του μέχρι να χτυπήσει το τηλέφωνο για να του πουν: φεύγεις σε 2 μέρες για κάπου. Μάλιστα, χαρακτηριστικά μου είπε: κάνω την δουλειά που εσείς οι μηχανικοί δεν θέλετε να κάνετε.

 

Γιάννης,

Για να είμαι δίκαιος, όταν αναφερόμαστε για δουλειά σε χώρες όπως Καναδά και Αυστραλία, όπου οι άνθρωποι έχουν σοβαρό μεταναστευτικό σύστημα και πας εκεί για να μείνεις και όχι για 2-3 χρόνια, τότε τα πράγματα αλλάζουν. Πρόσφατα μου έλεγε φίλη μου από το Λουξεμβούργο, όπου μαθαίνουν στο σχολείο Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά και έχει και PhD από αγγλικό πανεπιστήμιο, η οποία πάει στην Αυστραλία για να μείνει με το αγόρι της, της ζήτησαν να κάνει το test αγγλικών, στο οποίο και απέτυχε την πρώτη φορά… lol.

 

Επίσης σε κάποια φάση πρέπει να ξεχωρίσουμε αν στο θέμα αυτό μιλάμε για δουλειά σαν entry level (graduate) ή σαν senior level. Είναι βασικό.

Edited by Topap
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου τοποθέτηση έχει να κάνει στο CEng σχετικά με τίς εργασίες σε Αγγλία.Προσωπική εμπειρία στην Ουαλία , ώρες εργασίας πάνω απο 14 την ημέρα,θέση senior engineer , μισθός 40,000 λίρες και 5000 car allowance.Τα χρήματα για το κόστος ζωής ήταν ικανοποιητικά, δηλαδή ζούσες άνετα.Τα ίδια χρήματα στο Λονδίνο δέν φτάνουν.Επειδή η δουλειά μου ήταν στα εργοτάξια και όχι σε γραφείο, προσωπικά έτρωγα 50 λίρες την ημέρα σε φαγητό Χ30 =1500 λίρες.Επειδή ο κώλος μου πέθανε και δέν πήγα επουδενί για να κάνω χρήματα όπως επικαλούνται κάποιοι συνάδελφοι, είπα να μοιραστώ τίς εμπειρίες μου στο φόρουμ.Το δρόμο για το Κατάρ το γνωρίζω και εγώ, το μόνο που με ενοχλεί είναι οτι στο εξωτερικό πλέον υπάρχει απο κάποιες εταιρίες μία ΛΑΘΟΣ νοοτροπία για τούς Έλληνες μηχανικούς.Φίλος μου ταλαιπωρείται εδώ και 4 μήνες στο Λονδίνο να βρεί δουλειά έστω και με 25000, έχει ένα βιογραφικό απο δώ μέχρι το Dumbai και ΔΕΝ τον παίρνει κανείς.Εδώ κύριοι δέν μιλάμε για χρήματα μιλάμε για αξιοπρέπεια και όταν βλέπεις τον Άγγλο μηχανικό που κάποιοι τους θεωρούν και superdooper μηχανικούς, λές και ο ιΈλληνες υστερούν σε κάτι.Το επίπεδο του Έλληνα μηχανικού σε σπουδές δέν υπάρχει στο εξωτερικό, το λέω και άς έχω τελειώσει έξω, οι δυκολίες στη δουλειά μας εδώ δέν έχουν καμία σχέση με τίς δυσκολίες του εξωτερικου.

 

Ποιός μιλάει για χρήματα όταν η ύφεση σε όλη την ευρώπη χτυπάει κόκκινα, ναι θα πάμε παντού δέν έχουμε πρόβλημα ,απλά να μας αντιμετωπίσουν σαν ίσους.

 

Τα χρήματα 40,000-50,000 είναι απο 5-10 χρόνια εμπειρία και CEng

 

Και για να κλείσω εδώ , όταν γυρνούσα 11 το βράδυ σπίτι απο τίς 7 το πρωί καθόμουνα και σκεφτόμουνα τί στο διάολο θα κάνω στη ζωή μου,αν είμαι ευχαριστημένος απο τη ζωή μου και άν το κάνω απο φιλοδοξία για τα χρήματα.

 

Έχει κάποιος επίγνωση του τί γίνεται στη Αγγλία; το 60% τών Άγγλων Μηχανικών μετακινήθηκε στην Αυστραλία -ΗΠΑ και Καναδα, δέν υπάρχει ούτε εκεί διαθέσιμη εργασία για να μας απορροφήσουν.

ΗΠΑ σε ύφεση

Καναδά δύσκολα και θέλει εγγύηση 15000 ευρώ ομοίως με ΗΠΑ.

Edited by McRaster
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το δρόμο για το Κατάρ το γνωρίζω και εγώ, το μόνο που με ενοχλεί είναι οτι στο εξωτερικό πλέον υπάρχει απο κάποιες εταιρίες μία ΛΑΘΟΣ νοοτροπία για τούς Έλληνες μηχανικούς.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Και εγώ τέτοια δείγματα πήρα όταν ήμουν ένα 3μήνο στο Λονδίνο στις αρχές του 2011 για να ψαχτώ. Η κρίση, κρίση, αλλά δυστυχώς καταφέρανε να μας χαλάσει το όνομα και στο εξωτερικό. Και το λέω με εμπειρία, πριν 3-4 χρόνια οι έλληνες μηχανικοί (με πτυχίο ή δίπλωμα, με ελληνικό ή ξένο τίτλο σπουδών) είχαμε πολύ καλή φήμη στην πιάτσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.