Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία: Ελλάδα ή Εξωτερικό;


thodoris1982

Recommended Posts

Με αυτά που ακούω το χειρότερο επάγγελμα να διαλέξει κάποιος είναι αυτό του μηχανικού...

Εξιδικεύσεις, ξενιτιές, δουλειά στο φουλ, καμία προσωπική ζωή...και αντάλαγμα? Βλέπουμε......

Καλύτερα Ελλαδίτσα και άρχοντας του εαυτού σου. Αδειες? Αδειες. Πολεοδομίες? Πολεοδομίες. Αν μπορούσα να βγάζω μεροκάματο πχ 150ευρώ από ΠΕΑ θα ήμουν βασιλιάς....Δεν θα με ενδιέφερε τίποτα άλλο. Ούτε εξιδικεύσεις, επαγγελματικά meetings, team-leader και σαχλαμάρες τούμπανα. Αν όχι, δε βαριέσαι, θα έκανα κάτι άλλο στη ζωή μου...δεν είμαι κολλημάς με το μηχανιλήκι.

Και στην τελική πόσοι είναι μάρτυρες της επιστήμης? 100-200? Ας φροντίσουν αυτοί για την ανοικοδόμηση του κόσμου.. Δεν μπορούμε όμως να κατακρίνουμε τους υπόλοιπους που θέλουν μια δουλιτσα ανθρώπινη. Στην τελική δουλεύεις για να ζεις όχι ζεις για να δουλεύεις. Εκτός αν είσαι psycho αλλά και αυτό σεβαστό από μένα...

Και βγάζω το καπέλο στο μπαρμα-Γιώργη τον αδειάκια-υπογραφάκια που περνάει ζάχαρη στην Ελλάδα και όχι στον Mr.George που τον έφαγε η αραπιά...

 

Καριερες και $@$@$##

 

Να ζεις αξιοπρεπως με οτι συνεπαγεται αυτο..

 

και κυριως να σε βλεπουν τα παιδια σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειμαι μεγαλος για εξω.....μικρος για συνταξη :mrgreen:

 

οπως λεει και ενας γνωστος του ΓΙΑΝΝΗ

 

ΤΑ ΓΚΑΦΡΑ να ΠΕΦΤΟΥΝ και ταλλα ειναι λεπτομερειες

 

ειμαι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ.....απο ψυχαναλυτης μεχρι και σεκιουριτας μην πειραξει κανεις την κορη οταν αλλαζει ο τεντας την τεντα και δεν ειναι κανεις στο σπιτι...

 

εχω υποχρεωσεις χωρις αυτο ναναι δικαιολογια...

 

σε 17 χρονια ξαναμιλαμε.....

 

 

 

το καλο με την κριση ειναι οτι βλεπω τα παιδια μου......

 

αν και τυχαινει και μερες που δεν τα βλεπω τοσο πολυ αλλα σιγουρα περισσοτερο αποτα δουλευα για αλλους

 

 

 

δυστυχως το επαγγελμα ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΑΣ ειχε πολλα ΜΟΡΙΑ και δεν τοπιασα 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δυστυχώς όπως αναφέρεται και ποιο πάνω την σήμερον ημερα δεν τίθεται τετοιο δίλλημα.

 

Είτε μας αρέσει είτε οχι οι ευκαιρίες εύρεσης εργασίας στη χώρα μας πλέον ειναι δυσεύρετες και ακόμη χειρότερο ειναι οτι ο "εχων δουλεία" πλέον θεωρείται προνόμιο!

 

Καλός ο ήλιος μας, καλή η θάλασσα και το καλοκαίρι μας, αλλα χωρις τη μαρμιτα για να γεμίσει το στομάχι, χαιρι δεν υπάρχει!

 

Προσωπική μου άποψη σε τυχόν ευκαιρία για δουλεία στο εξωτερικό (που να ειναι φυσικά πάνω στην ειδικότητα του καθενός) δεν πρέπει να πάει χαμένη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.