Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη αναλογισμού σε πλατεία


Recommended Posts

Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια των εμπειρότερων για μια πράξη αναλογισμού που εχω αναλάβει να κάνω.

Στέλνω σκαρίφημα της περιπτωσης και μερικές απορίες μου.

Αναλυτικά:

1.Στο σκαρίφημα η διδιοκτησία 11 αποζημιωνει την 12 λογω προσκύρωσης για το τμημα 1-2-3-16.

2. το τμημα 16-3-5-15-13-12-16 αποζημιωνεται απο ποιον;

3. το τμημα 10-11-12-13-14-10 το ιδιο

4.το τμημα 5-6-7-14-13-15 αυτοαποζημιωνεται απο την 12

5. το τμημα 18-8-9-17-18 αυτοαποζ. απο την 12

6. το τμημα 7-18-17-10-14-7 υπολογιζεται ως πλατεια; και αν ναι με τη προσωπο για την 11;

 

Δεν ξέρω αν τα εχω υπολογιζει σωστα και θα ημουν ευγνόμων για καθε βοήθεια.

PRAXI.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το τμήμα της ιδιοκτησίας "12" στην "περιοχή" 6-7-18-8 χρήζει κατά την άποψή μου τακτοποίησης πριν τον αναλογισμό. Τον τελικό λόγο σε αυτό έχει η υπηρεσία.

 

Κατόπιν πρέπει να προσδιορίσεις την πλατεία και να την διαχωρίσεις από την οδό, διαφορετικά δεν είναι δυνατόν να καταλάβεις ποιός αποζημιώνει ποιόν και γιατί.

Η οδός τελειώνει στην ευθεία που ορίζεται από το ευθ. τμήμα 7-14-13 και ο άξονας της οδού στο 13.

 

Πρέπει επίσης να άγεις 20μετρη και από το τμήμα 7-18-8.

 

Τέλος οι κάθετες από τα όρια των ιδιοκτησιών εντός της πλατείας θα πρέπει να φτάνουν έως την 20μετρη ώστε να προκύπουν οι επιφάνειες που αποζημιώνει κάθε ιδιοκτησία.

 

Επισημαίνω πάντως ότι σε κάθε περίπτωση όλα αυτά οφείλει να τα κάνει η υπηρεσία και όχι ο μελετητής.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ!

Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί και εγώ.

Ομως ποιο θεωρείται προσωπο της ιδιοκτησίας στην πλατεία;

Τι εννοεις ομως οτι οφείλει να τα κάνει η υπηρεσία και οχι ο μελετητής;

Οταν ο επισπεύδων ειναι ιδιώτης και έχει αναθέσει σε μελετητή την συνταξη αναλογισμού δεν θα πρέπει ο μελετητής

να προχωρήσει στην συνταξη της πράξης;

Link to comment
Share on other sites

Αν διαχωρήσεις την οδό από την πλατεία όπως προανέφερα, θα προκύψουν τα τμήματα των προσώπων επί της οδού και επι της πλατείας.

 

Την πράξη τη συντάσει η υπηρεσία.

Ο επισπεύδων με τον μελετητή που έχει προσλάβει, κάνει το τοπογραφικό για την υπόδειξη των ορίων, συλλέγει τα στοιχεία των ιδιοκτητών, κοινοποιεί την πρόσκληση για ιδιωτικό διακανονισμό και την υπόδειξη ορίων, διορθώνει το διάγραμμα μετά την υπόδειξη ορίων σύμφωνα με τις οδηγίες της υπηρεσίας.

Κατόπιν η υπηρεσία συντάσσει την πράξη και ο επισπευδων αναλαμβάνει όλα τα έξοδα κοινοποίησης, δημοσίευσης κλπ της πράξης.

Τέλος, εφόσον κυρωθεί από την περιφέρεια η πράξη, ο επισπευδων οφείλει να καταβάλει το σύνολο των αποζημιώσεων για λογαριασμό όλων των υπόχρεων που προκύπτουν από την πράξη (και περιμένει να του τα καταβάλλουν μετά από διακαστική διεκδίκηση ή οικειοθελώς ειδικά εάν επιθυμούν αυτοί να λάβουν άδεια οικοδομής...).

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.