Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά και πολιτικοί μηχανικοί


Philby

Recommended Posts

Αγαπητέ η κουβέντα πάντα έχει νόημα... για κάθε θέμα... εκτός αν επαναλαμβάνουμε συνεχώς τα ίδια... Συμφωνώ πάντως με αυτό που λές για τις περισσότερες περιπτώσεις... Αν και ξέρω ότι έλεγχος γίνεται σπάνια ως ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν θέλω να γίνω κακός, επικριτικός ή μονοφαγάς, αλλά η συγκεκριμένη κουβέντα δεν θα γίνονταν αν ήμασταν σε κάποια πολιτισμένη χώρα και όχι σε μια χώρα με ένα ΤΕΕ κράτος εν κράτη (με νοοτροπίες του στύλ όλοι οι μηχανικοί μπορούν να κάνουν τα πάντα... οι μηχανικοί από τα Ελληνικά πολυτεχνεία είναι 10 κλάσεις ανώτεροι από όλους τους άλλους κλπ), και ένα διάταγμα επαγγελματικών δικαιωμάτων που αναγράφει "Βασίλειον της Ελλάδος" και όχι Ελληνική Δημοκρατία.

 

Σύμφωνα με τα πρότυπα της Ευρωπαϊκής (και Εθνικής εδώ και λίγο καιρό) πιστοποίησης εγκαταστατών Φ/Β συστημάτων, στα Φ/Β εμπλέκονται 2+1 ειδικότητες, οι δύο εκ των οποίων είναι απαραίτητες κατά το σχεδιασμό και εγκατάσταση και η τρίτη κατά τη κατασκευή των βάσεων:

Α) Πολιτικός Μηχανικός για τον έλεγχο της στατικής επάρκειας του κτιρίου, και την επιλογή της βάσης και της μεθοδολογίας στήριξης ή τον σχεδιασμό τους σε συνεργασία με Μηχανολόγο Μηχ. (αυτό το ζητάει και ο νόμος για μη πιστοποιημένες βάσεις)

Β) Ηλεκτρολόγος μηχανικός για την ηλεκτρολογική και ενεργειακή μελέτη, και Ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ή μηχανικός για την εγκατάσταση, τον έλεγχο, τη θέση σε λειτουργία και την συντήρηση του συστήματος.

 

Τον στατικό έλεγχο από πολιτικό μηχανικό τον ζητάει εδώ και αρκετά χρόνια και το ΚΑΠΕ.

 

Αν με ρωτήσετε εγώ τι κάνω, δεν μπλέκω πάντα πολιτικό μηχ, αλλά όπου δεν είμαι σίγουρος ή είναι περίεργη περίπτωση συνεργάζομαι με πολιτικό μηχ. Δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω αν η πλάκα του κτιρίου κρατάει ή όταν τοποθετώ Φ/Β στον 9ο όροφο δεν θα μου τα πάρει ό αέρας με τη στήριξη που κάνω. 'Εχω κάνει εγκαταστάσεις σε τέτοια ύψη και αν θα δείτε τα αποτελέσματα στατικής μελέτης θα μείνετε με ανοιχτό το στόμα.

 

Όσο για το κομμωτήριο δεν μου ακούγεται περίεργο. Έχω δει σε μαγαζί διαφημιστική πινακίδα: "Σακάκια, Παντελόνια, Πουκάμισα, Μακό, Φωτοβολταϊκά"

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δεν συμφωνώ...τουλάχιστον όχι για όλα τα συστήματα.... Εχετε μια τάση να τα βάζετε όλα στο ίδιο τσουβάλι... Σαν ο tracker των 30τ.μ. να είναι ίδια κατασκευή με ένα διπλό portrait... Η βάση είναι ένα προϊόν που χαρακτηρίζεται από το υλικό της και το σχήμα της, όπως ακριβώς η σκαλωσιά... Οπως πιστοποιούνται τα ικριώματα ως συστήματα, έτσι και οι βάσεις Φ/Β...

Η χρήση πολ.μηχ. για στατική επάρκεια είναι άκρως υπερβολική σε πολλές περιπτώσεις. Πιθανώς να θέλεις να πείς μια γνωμοδότηση, ή μια αυτοψία... Σε αυτό συμφωνώ... Τόσο για τον έλεγχο της νομιμότητας όσο και για το τρόπο στήριξης ή κάποια άλλη σύσταση... Οχι για τη βάση, πιθανώς για το σωστό τρόπο αγκύρωσης της βάσης...

Αλλά θα πρέπει γνωρίζεις ότι στο 98% των περιπτώσεων το επιπλέον φορτίο τόσο σε πλάκα όσο και σε στέγη (ειδικά για κατοικίες) είναι αμελητέο..

Εκτός αν είναι κανείς τρελλός και βάλει αντίβαρα σε πλάκα δώματος χωρίς να κάνει καν τον κόπο να ελέγξει το πάχος της ή τον ξυλότυπο...

 

Οσο για τα Ε.Δ. και το ΤΕΕ νομίζω ότι τουλάχιστον στο στάδιο της μελέτης και της εγκατάστασης πάμε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο για τον έλεγχο της νομιμότητας όσο και για το τρόπο στήριξης ή κάποια άλλη σύσταση... Οχι για τη βάση, πιθανώς για το σωστό τρόπο αγκύρωσης της βάσης...

 

Αυτό ακριβώς είπα. Ελέγχει τη στατική επάρκεια του κτιρίου και επιλέγει βάση και τρόπο στήριξης. Μελέτη για τη βάση απαιτείται σε μη πιστοποιημένη βάση ή σχεδιασμό βασης

 

Αλλά θα πρέπει γνωρίζεις ότι στο 98% των περιπτώσεων το επιπλέον φορτίο τόσο σε πλάκα όσο και σε στέγη (ειδικά για κατοικίες) είναι αμελητέο..

Εκτός αν είναι κανείς τρελλός και βάλει αντίβαρα σε πλάκα δώματος χωρίς να κάνει καν τον κόπο να ελέγξει το πάχος της ή τον ξυλότυπο...

Εκτός από το βάρος θα πρέπει να δεις και τους στροβιλισμούς του αέρα γύρω και μεταξύ των πάνελ, τις δυνάμεις άνωσης καθώς και τις δονήσεις που ασκούνται στα σημεία στήριξης στο δώμα ή τη σκεπή

 

Οσο για τα Ε.Δ. και το ΤΕΕ νομίζω ότι τουλάχιστον στο στάδιο της μελέτης και της εγκατάστασης πάμε καλά...

 

Ίσως εδώ έχω λανθασμένη άποψη γιατί έχω σπουδάσει και εργαστεί αρκετά χρόνια στο εξωτερικό, αλλά πες μου κάτι. Όταν ένας ναυπηγός, κάποιος που έχει διδαχτεί να σχεδιάζει και να κατασκευάζει πλοία στην Ελλάδα θεωρείται ότι είναι εξπερ και έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να σχεδιάζει σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας GW, ή ένας ηλεκτρολόγος θεωρείται ότι είναι έξπερ και έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να σχεδιάζει συστήματα ατμού και πάει λέγοντας δεν είναι σύγχυση επαγγελματικών δικαιωμάτων; και αν δεν είναι και όλοι έχουν τις γνώσεις να κάνουν τα πάντα γιατί υπάρχουν σχολές Ηλεκτρολόγων, Μηχανολόγων, Ναυπηγών, Πολιτικών, Αρχιτεκτόνων κλπ και δεν υπάρχει απλά μια σχολή Μηχανικών;

Δεν υποτιμάω τις άλλες ειδικότητες εκτός των Ηλεκτρολόγων και των Πολιτικών Μηχ., απλά λέω ότι ο κάθε ένας έχει τη δουλειά του. Άλλη η δουλειά του Ηλεκτρολόγου, άλλη του Αρχιτέκτονα και άλλη του Χημικού Μηχανικού

Εξάλλου πριν από κάποια χρόνια που είχα την ίδια συζήτηση με ένα φίλο Μηχανολόγο του έβαλα ένα στοίχημα. Έστειλα εγώ τα χαρτιά μου στο IMEC (το επιμελητήριο των Μηχανολόγων στην Αγγλία) και αυτός στο IEE (το επιμελητήριο των Ηλεκτρολόγων) Οι αιτήσεις μας απορρίφθηκαν και των δύο λόγω μη ικανοποιητικών θεωρητικών γνώσεων.

 

Απλά τα τελευταία χρόνια που η κινούνται μόνο τα Φ/Β βολεύει όλους να τα κάνουν όλοι όλα.

Edited by dchasapis
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτιμάω τις άλλες ειδικότητες εκτός των Ηλεκτρολόγων και των Πολιτικών Μηχ., (Δεν είναι θέμα υποτίμησης, αλλά γνώσεων...)

 

απλά λέω ότι ο κάθε ένας έχει τη δουλειά του. Άλλη η δουλειά του Ηλεκτρολόγου, άλλη του Αρχιτέκτονα και άλλη του Χημικού Μηχανικού

Αλλη η δουλειά τους... αλλά πού είναι η δουλειά;;; Οπως σωστά λες... Τα Φ/Β δουλεύουν... εκεί όλοι θα πέσουν...

Θυμάσαι ένα τραγουδάκι που λέει... "Οπου φυσάει ο άνεμος πάμε..." ;; :smile: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.