Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

Γεια σας,

Είμαι φοιτήτρια όμως οι γνωστοί έχουν αρχίσει ήδη τις ερωτήσεις για τις οικοδομικές άδειες.

Μία από αυτές είναι, αν μία σύμμεικτη κατασκευή είναι πιο φθηνή από μία συμβατική μπετονένια κατασκευή.

Για παράδειγμα για μονοκατοικία 100 τ.μ που κυμαίνονται οι τιμές.

Επίσης παίζει ρόλο η περιοχή κατασκευής? Π.χ. Αττική ή Επαρχία (Αμαλιάδα).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μπετονενια???

σα να λεμε τουβλενια, ξυλενια, σοκολατενια κλπ κλπ.

 

Απλα να τους απαντας πως ακομα εισαι:

1. Φοιτητρια

2. Χωρις εμπειρια

 

αν επιμενεις παντως:

 

http://alpha6.gr/wp/

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές:

 

1) Όντως η κοστολόγηση είναι τόσο δύσκολο θέμα που απαιτεί μεγάλη εμπειρία...

2) Στις κατασκευές ΠΡΟΚΑΤ ή μεταλλικές κλπ έχεις μια μείωση στα ένσημα περίπου στα μισά, λόγω του ότι θεωρούνται "εστεγασμένα" επαγγέλματα.

3) Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει άλλη μείωση του κόστους πλην του ότι κάνεις αρκετές "εκπτώσεις" στο τι υλικά θα χρησιμοποιήσεις αναλόγως με το τι συμφέρει και τι "δουλεύει" ο κάθε κατασκευαστής. Στα συμβατικά κάνεις απλά ότι θέλεις πληρώνοντας όσα μπορείς και καθυστερώντας γι΄αυτό αναλόγως....Αν δηλαδή το επιχείρημα των "ΠΡΟΚΑΤ" είναι ότι γίνονται γρήγορα, το αντεπιχείρημα είναι ότι απλά δεν σε αφήνουν να παρέμβεις καθόλου στην διαδικασία κατασκευής και έχουν τυποποιημένα τα πάντα (πλεονέκτημα και μειονέκτημα μαζί)

4) Προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν αποκτήσεις την εμπειρία, μπορείς να χειριστείς οποιαδήποτε κατασκευή γρήγορα και οικονομικά. Αυτοί που "πουλάνε" είναι απλά κατασκευαστές....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.