Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγία μηχανής και Notified Bodies στην Ελλάδα


Airgatos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Το θέμα αφορά σε ασύρματο χειριστήριο (Τηλεχειριστήριο) το οποίο κατασκευάζω ώστε να ελέγχει μηχανήματα όπως γερανούς (αυτοκινούμενους, οικοδομικούς), αντλίες μπετον αυτοκινούμενες κ.λ.π.

 

Η ερώτηση είναι αν γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία συμμόρφωσης ενός τέτοιου προιόντος ώστε νόμιμα να μπορεί να τοποθετηθεί σε ένα τέτοιο μηχάνημα και άρα να έχει CE. Ξέρω σίγουρα ότι εκτός των οδηγιών που αφορούν Ηλεκτρομαγνητική Συμβατότητα, κ.α., εμπλέκεται και η οδηγία της Μηχανής. Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχει εργαστήριο εδώ στην Ελλάδα που να εφαρμόζει πρότυπα που αφορούν την οδηγία της Μηχανής που αν δε κάνω λάθος το ίδιο το εργαστήριο είναι Notified Body; Ακόμη και εργαστήριο - οργανισμός που να συνεργάζεται με π.χ. TUV Nord ή κάποιο άλλο διαπιστευμένο φορέα του εξωτερικού;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τι εμβέλεια θέλεις;

 

Για μικρή εμβέλεια (έως 1.5χλμ σε ανοιχτό χώρο) υπάρχουν διαθέσιμα ασύρματα Module με έτοιμες τις πιστοποιήσεις τους. Συνδέονται με την πλακέτα σου με διάφορα πρωτόκολλα, από απλά έως περίπλοκα. Ενδεικτικά:

 

- On-off

- PPM

- PWM

- UART/USART (σειριακή)

- I2C

- SPI

 

Όσα έχω χρησιμοποιήσει θέλουν διάβασμα στην αρχή για να μάθεις το πρωτόκολλο λειτουργίας και σύνδεσης μεταξύ τους. Μετά όμως σε κάθε νέο project έχω έτοιμο τον κώδικα για το Link σε 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Τι εμβέλεια θέλεις;

 

Για μικρή εμβέλεια (έως 1.5χλμ σε ανοιχτό χώρο) υπάρχουν διαθέσιμα ασύρματα Module με έτοιμες τις πιστοποιήσεις τους. Συνδέονται με την πλακέτα σου με διάφορα πρωτόκολλα, από απλά έως περίπλοκα. Ενδεικτικά:

 

- On-off

- PPM

- PWM

- UART/USART (σειριακή)

- I2C

- SPI

 

Όσα έχω χρησιμοποιήσει θέλουν διάβασμα στην αρχή για να μάθεις το πρωτόκολλο λειτουργίας και σύνδεσης μεταξύ τους. Μετά όμως σε κάθε νέο project έχω έτοιμο τον κώδικα για το Link σε 10 λεπτά.

Ίσως δεν κατάλαβες καλά. Ο εξοπλισμός υπάρχει ήδη, είναι σχεδόν έτοιμος. Αυτός αποτελείται από μία συσκευή (πομπός) που κρατά ο χειριστής, με τα απαραίτητα joysticks - μικροδιακόπτες. Επίσης ακόμη μια συσκευή (δέκτης) κουμπώνει στο μηχάνημα στις εντολές προς τις βαλβίδες. Έτσι ο χειριστής από απόσταση μέχρι και 100 μέτρων, (ασύρματα) μπορεί και ελέγχει την μπούμα του μηχανήματος π.χ. της αντλίας μπετόν. Η συχνότητα που χρησιμοποιείται είναι στο εύρος 433-434 MHz.

 

Τα modules του πομπού και του δέκτη έχουν CE όπως και έχω στην κατοχή μου όλα τα "πιστοποιητικά" του. Δεν αρκεί όμως αυτό. Πλέον πρέπει το νέο σύστημα να συμμορφωθεί με κάποιους κανόνες. Συγκεκριμένα όσον αφαορά την ασφάλεια, υπεύθυνη γι' αυτό είναι η οδηγία της μηχανής. Αλλά συνολικά πρέπει να υπάρξει ένας Τεχνικός Κατασκευαστικός Φάκελος που να περιγράφει τις κινήσεις που έχεις κάνει ΄(σαν κατασκευαστής) συνολικά βάσει οδηγιών και εφαρμογής προτύπων. Ένα κομμάτι είναι η οδηγία της μηχανής και εφαρμογή προτύπων. Αυτά τα πρότυπα τα εφαρμόζει κάποιο Notified Body (Διαπιστευμένος Φορέας) που μπορεί και πιστοποιεί. Δηλαδή Θα πάρει τον εξοπλισμό σου, θα τον αξιολογήσει και θα του κάνει τα τεστ που χρειάζονται ώστε να αποδειχθεί ασφαλής ο εξοπλισμός σου.

 

Έναν τέτοιο φορέα ψάχνω αν υπάρχει στην Ελλάδα, ώστε σαν πρώτο βήμα να σου εγγυηθεί για τα minimum requirements που απαιτούνται ώστε να μπορείς να το βγάλεις στην αγορά. Από εκεί και πέρα και όχι μόνο για διαφημιστικούς λόγους εάν θέλεις να το περάσεις από τεστ και από άλλους οίκους αξιολόγησης και να επιδεικνύεις το σήμα τους. Ούτως ή άλλως το CE είναι ευθύνη του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

στη σελίδα του ΕΣΥΔ θα βρεις τους κοινοποιημένους φορείς που μπορούν να ελέγξουν το προϊόν σου, αφού πρόκειται για τηλεχειρισμό μηχανημάτων μάλλον θα πρέπει να καλύπτεται και από την οδηγία περί ασφαλείας μηχανημάτων 2006/42/EC εκτός των emc 2004/108/EC και LVD 2006/95/EC

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ nvel, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι για την οδηγία της μηχανής, για τα υπόλοιπα γνωρίζω ...

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μέχρι στιγμής, ο μόνος Κοινοποιημένος Οργανισμός, όπως αυτός ορίζεται στο άρθρο 10 της ΚΥΑ 50268/5137/07, που έχει ορισθεί με την απόφαση 71040/1773/Β/22-9-1999, είναι η EMC ΕΛΛΑΣ.
 
Όποιος ενδιαφέρεται για πληροφορίες σχετικά με την «EMC ΕΛΛΑΣ Α.Ε.» μπορεί να επισκεφτεί τον ιστοχώρο: http://www.emc.gr

 

Ελπίζω να σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.