Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γκρεμισμένο Αυθαίρετο Ερώτηση


Coolbos

Recommended Posts

Θα σας διηγηθώ την ιστορία μου συνοπτικά.

Το 2005-2006 σε οικόπεδο 3ης φάσης έντός σχεδίου στην Χαλκιδική αποφασίζω να χτίσω παραθεριστική μονοκατοικία.

Μετά από επίσκεψη σε πολεοδομία βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα καθώς όλοι χτίζουν. Γνώριζα ότι θα μου έρθει πρόστιμο και ότι θα το νομιμοποιούσα με κάποιο μικρό ποσό. Δυστυχώς έτσι δεν έγινε... Το ποσό που μου ήρθε ήταν τρομαχτικά τεράστιο...

Πάω σε μηχανικό της περιοχής ο οποίος μου υποσχόταν άδεια...και ένα μήνα αργότερα μέσα στην απελπισία μου πληρώνω ένα αρκετά σημαντικό ποσό στο απατεώνα μηχανικό για να γκρεμίσω το ακίνητο (ο μηχανικός έλεγε ότι γκρεμίζοντας το ακίνητο σβήνεται και το πρόστιμο, και ήταν το μόνο που με απασχολούσε εκείνη την εποχή). Δυστυχώς η ιστορία ξανά έρχεται στο προσκήνιο και πριν 2 μήνες μου έρχεται το χαρτί του δικαστηρίου. Πάω αμέσως πολεοδομία για να μου δώσουν χαρτί ότι είμαι τακτοποιημένος και μου λένε ότι έχω σοβαρό πρόβλημα αφού ο νόμος που έσβηνε το πρόστιμο ήταν νομαρχιακός και μετά από τα νέα μέτρα δεν ισχύει και κάτι τέτοιες μπούρδες... περιττό να σας πω ότι ο μηχανικός εξαφανίστηκε..

Πήγα ξανά σε άλλο μηχανικό και ο άνθρωπος μου είπε εξαρχής ότι δεν έχει μεγάλη εμπειρία στο θέμα.

Από ότι καταλαβαίνω το μεγαλύτερο λάθος ήταν που το γκρέμισα καθώς τώρα θα μπορούσα να το τακτοποιήσω με τον 4014.

 

Θέλω κάποιος έμπειρος μηχανικός που θα μπορούσε να αναλάβει το θέμα να μου δώσει τα φώτα του..

 

Όσο αναφορά το δικαστήριο καμιά άποψή; μήπως να πάρω αναβολή;

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα πρόστιμα από τη πολεοδομία δεν σβήνονται με την κατεδάφιση, απλά παύουν να αυξάνουν και έχετε να πληρώνετε ότι έχει καταλογιστεί μέχρι την στιγμή της κατεδάφισης.

 

Μιας και δίνετε ελάχιστες πληροφορίες, ας ρωτήσω :

Υπάρχει έκθεση αυτοψίας από τη πολεοδομία βάσει της οποίας καταλογίστηκε το πρόστιμο?

Bάσει ποιάς ρύθμισης πληρώσατε τα χρήματα? Δεν μπορεί να μην λάβατε κάποιο έντυπο "ρύθμισης" από τον τότε μηχανικό. Πού και γιατί πληρώσατε?

Το δικαστήριο για ποιό λόγο γίνεται?

 

Αφού το αυθαίρετο δεν υπάρχει πλέον, υποθέτω πως πρέπει να καλέσετε και πάλι την πολεοδομία για αυτοψία ώστε να σταματήσει να αυξάνει (και όχι να διαγραφεί) το πρόστιμο λόγω διατήρησης του συγκεκριμένου ακινήτου.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το δικαστηριο γίνεται επειδή έγινε καρφωτη 2 φορες απο γείτονες. Αυτοψία έγινε πριν και μετά. Έντυπο ρύθμισης δεν λάβαμε απο τον μηχανικό, μας έδωσε την αυτοψία που λέει οτι γκρεμισαμε και τα λεφτα τα πήρε αυτός ως έξοδα του και για το συνεργειο για το γκρέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.