Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προγραμμα πτυχιουχων οαεδ - ΙΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ ή και τα δυο;


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας μιας και απο τον οαεδ και το τσμεδε μου λενε τελείως διαφορετικά πράγματα.

Είμαι Μηχανικός γραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ, έχω βρει εταιρεία να με προσλάβει με το πρόγραμμα του Οαεδ για πτυχιούχους κάτω των 35 ετων και το πρόβλημα μου είναι το εξής:

 

Ο μεν Οαεδ λέει οτι πρέπει να με ασφαλίσει στο ΙΚΑ και το δε ΤΣΜΕΔΕ οτι μιας και είμαι νεα μηχανικος/ασφαλισμένη, σύμφωνα με το νόμο Σιουφα επιτρέπεται να με ασφαλισουν μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ. Κι απο εκει ξεκινάει το χάος και έχει μπλοκάρει ολη η διαδικασία..

Τηλεφώνησα πάλι στο ΤΣΜΕΔΕ και είπα οτι ο ΟΑΕΔ επιμένει πως το πρόγραμμα ναι μεν δεχεται πτυχιουχους μηχανικούς (χωρις εναρξη επαγγελματος) αλλα αφορά εισφορές μόνο για το ΙΚΑ κι οχι για ΤΣΜΕΔΕ. Αυτό που μου απάντησαν απο το τσμεδε -οχι με σιγουρια ομως- είναι οτι επιτρέπεται να μου βάλουν ΙΚΑ, το οποίο όμως θα αφορά μόνο τις ασθένειες και τις αναρρωτικές αδειες.

 

Με τον εργοδότη συμφωνήσαμε να μου δίνει μόνο τα 625 ευρω του Οαεδ και τίποτα παραπάνω. Έχει προσληφθεί καποιος απο εσας με αυτό το σύστημα; τι παίζει με τις εισφορές και τα ταμεία; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη πουθενα + ο λογιστής της εταιρειας μου φαίνεται μπερδεμένος κι αυτός.. Ο εργοδότης υπάρχει περίπτωση να πληρώνει κάτι περισσότερο απο τα 625 ευρω για τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ;

 

Η βοηθεια σας και η εμπειρία σας μου είναι πολύτιμη!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία κι εγώ τις επομενες μέρες θα ξεκινήσω τη διαδικασία με τον ΟΑΕΔ.Απ όσο ξέρω δε γίνεται να προσληφθείς σαν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ,όταν είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.Απλά η επιχείρηση θα πρέπει να πληρώνει και ΙΚΑ ασθενείας 7% του μισθού και ο μηχανικός 4%.Σε ποιο ΟΑΕΔ πήγες;

Link to comment
Share on other sites

Μαρία κι εγώ τις επομενες μέρες θα ξεκινήσω τη διαδικασία με τον ΟΑΕΔ.Απ όσο ξέρω δε γίνεται να προσληφθείς σαν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ,όταν είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.Απλά η επιχείρηση θα πρέπει να πληρώνει και ΙΚΑ ασθενείας 7% του μισθού και ο μηχανικός 4%.Σε ποιο ΟΑΕΔ πήγες;

 

Στον Οαεδ και το Τσμεδε στα χανια εχω ρωτησει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω την άποψη ότι το έλλειμμα ενημέρωση το έχει ο ΟΑΕΔ και όχι το ΤΣΜΕΔΕ. Εμείς οι μηχανικοί είμαστε ειδική περίπτωση και δεν ξέρουν για εμάς πολλές κατηγορίες που καλούνται να μας διαχειριστούν (πχ λογιστές).

Ας έχουμε κατά νου ότι περιπτώσεις Μηχανικών ο ΟΑΕΔ δεν είχε αντιμετωπίσει μέχρι πρόσφατα, μιας και δε εγγραφόμαστε. Άρα ΙΚΑ ξέρουν οι άνθρωποι, ΙΚΑ λένε (αφορά τη συντριπική πλειοψηφία περιπτώσεων).

 

Ως εκ τούτου, προτείνω να ενημερώσεις τον ΟΑΕΔ για το καθεστώς μας και να επιμείνεις εκεί και όχι στην Αργυρώ ή τον Ευτύχη (ιστορικά στελέχη του ΤΣΜΕΔΕ Χανίων).

 

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανάλογα των μικτων σου αποδοχών.

Τα ποσοστα του εργοδοτη και του ασφαλισμενου ειναι εδω. (+καποια χρηματα της ταξεως 50 ευτω τον μηνα υπερ οαεδ). Συνολικα ειναι παρα πολλες

 

http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?link=Entypa%2fAsfalisi%2feisfores%2f%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3+%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D+2013.pdf&tabid=36&mid=1144

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.