Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύση στεγών(ορθογωνισμένων και μη)


alextsant

Recommended Posts

Την έβγαλα και αυτήν την στέγη. Κατά 99% είναι σωστή (έχω μερικές αμφιβολίες για τις τομές των επιπέδων που δημιουργούνται στο κάτω μέρος της στέγης εκεί που συναντάται το αίθριο). Ιδού το αρχείο με το τελικό αποτέλεσμα. Για επίλυση στο χέρι πάντως είναι μανίκι...

κάτοψη 1.dwg

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

η στεγη με το αίθριο λύθηκε ορθά καθώς και η 2η στέγη λύθηκε ορθά!

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Την 2η στέγη (κάτοψη σκαληνού πολυγώνου) την έβαλα στην ανανεωμένη έκδοση του οδηγού για την μέθοδο των διχοτόμων. Στην στέγη με το αίθριο είχα αμφιβολίες επειδή οπτικά κάποια σημεία δεν μου ταίριαζαν και φοβήθηκα μην έκανα κάποιο λάθος. Είναι εύκολο να κάνει λάθος κανείς όταν έχει να κάνει με τόσο περίπλοκες κατόψεις και με αλλεπάλληλες τομές επιπέδων...

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Έλυσε κανείς άλλος την συγκεκριμένη στέγη;

 

Η στέγη με το αίθριο, χωρίς το αίθριο φυσικά.

Άμα πάνε να το κατασκευάσουν σε στέγη σαν αυτή θα είναι τρελοί όλοι τους.

 

Την δεύτερη στέγη δεν είχε βάλει acad αρχείο οπότε δεν είχα χρόνο.

 


STEGI-Model.pdf


STEGI-Model=3d.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε άμα δεν είχε αίθριο θα ήταν απλή σχετικά. Το αίθριο είναι που μας υποβάλλει σε ανηλεές μαστίγωμα μιας και εξαφανίζεται ο κύριος όγκος όπως ορθά τον παρουσιάζεις και δημιουργούνται πολλαπλές τομές επιπέδων... Τέλος πάντων, +1 για την προσπάθεια. :P

 

Πάντως το αίθριο θα μπορούσε να είναι και ακάλυπτος χώρος που περιβάλλεται από το κλιμακοστάσιο, με μικρότερες διαστάσεις βεβαίως. Ναι, το έχω δει σε νεόδμητο συγκρότημα διαμερισμάτων γι' αυτό το λέω...

Edited by cna
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.