Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα τάσης επιμήκυνσης χάλυβα 1.0037 (st-37)


Axinar

Recommended Posts

Καλημέρα,

Για να σχεδιάσω ένα καλούπι βάθυνσης, χρειάστηκα το διάγραμμα τάσης/ επιμήκυνσης για τον πιο κοινό χάλυβα.

Τελικά ανακάλυψα ότι το αυτονόητο δεν είναι και τόσο πολύ αυτονόητο. Και στα βιβλία της σχολής που κάναμε αντοχή υλικών, άλλα και σε όλο το ιντερνέτ, βρίσκεις πολύ εύκολα ποιοτικό διάγραμμα. Όλα τα εκπαιδευτικά είναι για να δούμε πως είναι ένα τέτοιο διάγραμμα και οι ασκήσεις έχουν απευθείας τα νούμερα ή ένα σκαρίφημα. Στην καλύτερη περίπτωση τιμές από πίνακα. Διάγραμμα σωστό δεν βρίσκουμε!

Θέλουμε όμως και τα νούμερα. Τέτοιο διάγραμμα δεν βρίσκω! Κανείς καμία ιδέα σε πια βάση δεδομένων μπορεί να υπάρχει?

Edited by Axinar
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ. Νομίζω ότι από τα στοιχεία που σου δίνει κάτι μπορείς να κάνεις

http://www.mesteel.com/info/german.htm

 

Μιά πολύ καλή βάση δεδομένων επί πληρωμή είναι η www.keytometals.com

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ για το υλικό που θέλεις αναφέρει πως δεν έχει αντίστοιχη καμπύλη και σε παραπέμπει σε παρόμοια

Edited by mixmentzos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για τον χάλυβα St 37 ή αλλιώς S 235 όπως λέγεται ε΄δω και μερικά χρόνια, μπορείς να κάνεις το εξής: Σε ένα από τα ποιοτικά διαγράμματα που βρίσκεις θα βάλεις : Όπου τάση διαροής Re=235 N/mm² (εκεί όπου το υλικό παύει πλέον να φέρεται ελαστικά, δηλ εκεί που η ευθεία του Hooke σχηματίζει μια μυτούλα και εν συνεχεία γίνεται καμπύλη), όπου τάση θραύσης Rm=340 (το ανώτερο σημείο της καμπύλης), όπου επιμύκηνση θραύσης (τραβώντας ευθεία που ξεκινά στο σημείο θραύσης είναι παράλληλη προς την ευθεία Ηοοke και τέμνει τον οριζόντιο άξονα των επιμηκύνσεων) A= 26%, Η ευθεία του Hooke έχει τον συντελεστή κλίσης E= 210 kN/mm² και φυσικά περνά από την αρχή των αξ΄'ονων.

Δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο μπορεί να σε βοηθήσει αυτό το διαγραμμα στο πρόβλημά σου. Έχε υπόψη ότι για την ίδια ποιότητα χάλυβα το διάγραμμα και οι όποιες τιμές μπορεί να διαφέρουν σημαντικά ανάλογα με τη προέλευση του υλικού. Οι τιμές που σου ανέφερα είναι οι ελάχιστες απαιτούμενες.

Edited by Pavlos
Link to comment
Share on other sites

"..για την ίδια ποιότητα χάλυβα το διάγραμμα και οι όποιες τιμές μπορεί να διαφέρουν σημαντικά ανάλογα με τη προέλευση του υλικού"

Η ποιότητα του χάλυβα από τι καθορίζεται ?

Εάν έχουν ίδια ποιότητα γιατί να διαφοροποιούνται οι μηχανικές τους ιδιότητες ?

​Τι εννοείται " διαφέρουν σημαντικά" τάξη μεγέθους ?

 

Τα ρωτάω αυτά, γιατί σύμφωνα με τις τυποποιήσεις όλα αυτά είναι σαφώς καθορισμένα.

Επίσης ίδια ποιότητα με διαφορετικά χαρακτηριστικά μου φαίνεται λίγο αντιφατικό.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Διαφέρουν, ή καλύτερα έχουν μεγαλύτερο εύρος, τα χαρακτηριστικά που αφορούν τη συμπεριφορά από τη διαρροή και μετά, δηλαδή η τάση θραύσης και η επιμήκυνση θραύσης.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

1.Μπορείτε να γίνεται λίγο πιο συγκεκριμένος στο τί αναφέρεστε ?

Διότι αυτό το οποίο επισημαίνω, είναι το γεγονός, πως δεν νομίζω να έχω δύο χάλυβες 1.0037 με διαφορετικές μηχανικές συμπεριφορές.

Φυσικά και θα υπάρχουν κάποιες διακυμάνσεις ακόμα και μεταξύ παρτίδων του ίδιου εργοστασίου, αλλά αυτά είναι εντός συγκεκριμένων ορίων (που νομίζω ότι δεν θα είναι σημαντικές) και σύμφωνες με τα Standard αλλιώς δεν μπορεί να χαρακτηριστεί πχ. 1.0037 θα είναι κάτι άλλο.

 

2. Δίνουμε βαρύτητα στα μεγέθη με βάση τα οποία κάνω την διαστασιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Από το link που δόθηκε στο #2, για τον 1.0037 και πάχος από 3 ως 100mm το όριο θραύσης είναι μεταξύ 340 και 470N/mm2, δηλαδή το εύρος είναι μεγάλο. Αντίθετα, για το όριο διαροής δίνεται μία μόνο τάση, πχ 235Ν/mm2 για πάχος <16mm.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολογισμοί νομίζω ότι γίνονται με την τάση διαρροής

 

Επίσης να επισημάνω οτι έχω διαφοροποίηση πάχους.

Αντιλαμβάνεσαι ότι όταν συγκρίνω θα πρέπει να είναι όμοια μεγέθη

 

Δηλ 50mm με 50 όχι 3mm με 100mm

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.