Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες στο δώμα


Recommended Posts

Πελάτης θέλει να κάνει κάποιες εργασίες στο δώμα...

Πιο συγκεκριμένα θέλει να κάνει μόνωση, να τοποθετήσει πλακάκια, να φτάσει το στηθαίο στους 0,50 πόντους, να τοποθετήσει γυαλί μέχρι το 1,80 από την πλάκα και να βάλει και μία πτυσσόμενη τέντα!

Τα πρώτα τρία είναι απλά φαντάζομαι (άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, σωστά;

Τα υπόλοιπα θα τα δεχτούν αν πάμε με έκδοση οικοδομικής άδειας ή αν τα κάνει πρέπει να τα κάνει παράνομα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγώ ένα ανάλογο θέμα .

 

Στο δώμα ενός παλιού διορόφου , όπου έχω περίσσεμα ΣΔ , θέλω να ανακατασκευάσω την απόληξη και να την μεγαλώσω περί τα 10 τμ , χτίζοντας τοίχους σε μιά ελαφριά κατασκευή με επικάλυψη από διαφώτιστο υλικό .

 

Το πρόβλημα δεν είναι η άδεια , αλλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να θεωρηθεί προσθήκη , ώστε να χρειαστεί έλεγχος του υπάρχοντος , από την στιγμή που οι τοίχοι , που είναι και το μεγαλύτερο φορτίο , θα μπορούσαν να σηκωθούν χωρίς την ανάγκη στατικών .

 

Τι άποψη έχουν αυτοί που ασχολούνται με τα στατικά ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κτίσμα στο δώμα και τι?

 

Υπάρχει η απόληξη του κλιμακοστασίου...

Περισσεύει και συντελεστής δόμησης αλλά παλαιότερα από την πολεοδομία απέρριψαν προσθήκη ορόφου επειδή είχε ξεμπαζώσει υπόγεια...

Έχουν σημασία όλα αυτά;

Ο πελάτης θέλει μόνωση, στηθαίο στους 0,50 πόντους και μετά τοποθέτηση ασφαλούς τζαμιού μέχρι το 1,80, πλακάκια και πτυσσόμενη τέντα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.