Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πορτα ασφαλειας εχει κρεμασει


Recommended Posts

Παιδια γνωριζει κανεις απο πορτες ασφαλειας? Εχω ενα προβλημα εχει κρεμασει η πορτα και η κυλινροι οταν κλειδωνεις βρισκουν αναμεσα στις τρυπες και δε μπορει να κλειδωσει μπαινει μονο η γλωσσα. Γιατι το σπιτι δε ειναι και αθηνα τρεχα γυρευε να βρεις να στην φτιαξουνε ειχα μιλησει με εναν πορτα τηλεφωνικως και μου χε πει να ψαξω για αλλεν κοντα στους μεντεσεδες ααλλα δε ειχε τιποτα εκτος αν τα εχει κατω απο την κασα. Εκανα και εγω την χαζομαρα και εφαγα με λιμα τις τρυπες μπας και χωρεσει ο πυρος και τα κανα χειροτερα. Ειχα παρει ενα κλειδαρα να ρθει να την δει και μου χε πει οτι χρειαζεται αλουμινας να ρθει να την βγαλει και να την ξαναβαλει.

Link to comment
Share on other sites

παίρνεις τηλέφωνο αυτόν που στην πούλησε/τοποθέτησε και λύνεις το θέμα σου έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Το ό,τι κρέμασε η πόρτα το συμπέρανες μόνο από το ότι δεν είναι ευθυγραμμισμένοι οι πίροι με τις τρύπες της κάσας?

Ή έλεγξες και με αλφάδι την ίδια την πόρτα και είδες πως δεν αλφαδιάζει?

Η ίδια η κάσα αλφαδιάζει?

Λογικά θα πρέπει να παρουσιάζεται πρόβλημα και την ώρα που πάει να κλείσει η ίδια η πόρτα, δηλαδή να πάει να βρει πόρτα με κάσα. Οι περιμετρικές τσιμούχες ζορίζονται?

 

Μήπως πήγε κάποιος να κλείσει με δύναμη την πόρτα ενόσω ήταν οι πίροι έξω

και αυτοί κουνήθηκαν από το χτύπημα πάνω στην κάσα?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Στα ιταλικά ονομάζεται chiusura regolabile e registrata.

Συνήθως λοιπόν,η τέταρτης τάξης πόρτες, ρεγουλάρονται πολύ εύκολα με ξεβίδωμα-βίδωμα και στο σημείο φωλιάσματος για τους πύρους αλλά και από τους μεντεσέδες.Μέσα στο κουτάκι της λογικά είχε και ροδέλες για τους μεντεσέδες.Υπενθυμίζω ότι η πέμπτη τάξη είναι κυρίως για χρυσοχοία και η έκτη για τράπεζες.

Εξαρτάται λοιπόν από το τι αγόρασες.

Παρατήρησε αν υπάρχει άλεν η βίδα στον κάτω και στο πάνω μέρος του μεντεσέ και εκεί που κλειδώνει επίσης.Αν ναι βάλε μια μολυβιά για να ξέρεις που βρισκόσουν και άρχισε τα πειράματα προσεκτικά,ώστε να είναι όλα αναστρέψιμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.