Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος ημιυπαίθριων χώρων


Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι! Σήμερα συνάντησα πρόβλημα σε μια μελέτη που κατέθεσα στην ΥΔΟΜ του Ηρακλείου. Έχω σχεδιάσει ημιυπαίθριο χώρο στα νότια ισόγειου κτιρίου προσομοιάζοντας στοά με καθαρό ύψος 2,30μ. και ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ επιμένει ότι πρέπει να είναι 2,65μ. Του εξηγώ ότι αυτό δεν αναφέρεται πουθενά και ότι ο ημιυπαίθριος δεν είναι χώρος κύριας χρήσης αλλά αυτός ανένδοτος! Έμπλεξα και δεν θέλω να του περάσει έτσι. Θέλω τη βοήθεια σας!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησέ τον αν ο ΗΧ είναι από πέργκολα με κεραμίδια με την απαιτούμενη κλίση, θέλει και αυτός το 2,65μ και από πότε?

Link to comment
Share on other sites

απο αρχαιοτάτων χρόνων ο η/χ θεωρούταν χώρος κύριας χρήσης με μίνιμουμ ύψος των χώρων κύριας χρήσης

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

απο αρχαιοτάτων χρόνων ο η/χ θεωρούταν χώρος κύριας χρήσης με μίνιμουμ ύψος των χώρων κύριας χρήσης

Ελπίζω το σχόλιο σου να είναι ειρωνικό αλλιώς θα σε παρακαλούσα να μου πεις σε ποιο νομοθέτημα αναφέρεται αυτό να το μάθουμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

το κι εμείς σημαίνει οτι και οι υπόλοιποι πιστεύουν το ίδιο που πιστευεις εσύ, όμως ένας συμφωνεί με εμένα και ένας ρωτά.

Αν μετρήσω και τον υπάλληλο υπ.δομ. 2 συμφωνούν με μένα. Δυστυχώς αυτήν την ώρα που κάθομαι σπίτι και ριλαξάρω δεν έχω μπροστά νομοθεσία, απλώς σου αναφέρω οτι απο το 99 που ξέρω εγώ ως το 2009 το πιάναμε σαν ύψος κ.χ. Δεν ξέρω γιατί, ίσως γιατί είναι χώρος που μένεις άνω των 2 ωρών.

Το πρωϊ αν μπορέσω να βρω κάτι σχετικό θα επανέλθω'

και δεν θέλω να προσβάλω ή να ειρωνευτώ, απλώς ανέφερα ότι ήξερα με ΓΟΚ 85.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.