Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένας απελπισμένος νέος..


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα σας.

 

Είμαι 27 χρονών,απόφοιτος Η/Μ του ΕΜΠ με κατεύθυνση πτυχίου τον ενεργειακό και οικονομικό τομέα.Μετά από εμπειρία 2 ετών σε εταιρίες που δραστηριοποιούνται στο χώρο της ενέργειας (και όχι μόνο),κατέληξα ότι αφενός το αντικείμενο δε τραβάει σήμερα στην Ελλάδα,αφετέρου δε με έλκει ιδιαίτερα.

 

Για αυτό θα με ενδιέφερε να κάνω μία τολμηρή ίσως αλλαγή στην επαγγελματική μου σταδιοδρομία,με αφετηρία ένα μεταπτυχιακό.Υπόψην,για προσωπικούς λόγους θέλω να μείνω Ελλάδα,ενώ έχω προσωπικό ενδιαφέρον για marketing αλλά και οικονομικά.Διάβασα τα προηγούμενα topics αλλά δε με κάλυψαν για αυτό θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας σχετικά με το ποια από τις παρακάτω θεωρείτε βέλτιστη λύση.

 

1.Master in marketing. Υποψήφια τα 2 μεταπτυχιακά προγράμματα της ΑΣΟΕΕ στο marketing (Prima και "Marketing και νέες τεχνολογίες"),το MsC/MBA in Marketing του Leicester (μέσω icon) στο marketing και άλλων κολλεγίων (πχ ελληνοβρετανικού) ακούγονται ενδιαφέροντα.

 

2.ΜΒΑ. Τόσο παρεξηγημένο στην Ελλάδα..Αν κατάλαβα καλά,δεν είναι value for money στην Ελλάδα ενώ το combo μηχανικός+mba δεν έχει τη θέση που θα του άξιζε..ΑΣΟΕΕ ούτε κατά διάνοια,ΠΑ.ΠΕΙ. δυστυχώς δε μπορώ απογεύματα,ALBA ακριβό,athensMBA δε πληρώ κριτήρια.Διαθέσιμα είναι για μένα λοιπόν τα MBA από ιδ.πανεπιστήμια/κολλέγια πχ Leicester+icon,ελληνοβρετανικό+Glyndwr(καμία γνώμη για αυτό??) ,distance learning-Παν. Λευκωσίας(?),meditterarean,ist κλπ..Οποιαδήποτε πληροφορία για αυτά θα με ενδιέφερε..

 

3.Οικονομικά.Αναρωτιέμαι τι επαγγελματική αποκατάσταση μπορεί να βρει ένας μηχανικός με master in International Economics&Finance (ΑΣΟΕΕ) ή master οικονομικών από Καποδιστριακό.Δε με ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή καριέρα.

 

Χωρίς σίγουρη δουλειά στον ορίζοντα,σκέφτομαι να "χτυπήσω" κάτι από τα προαναφερθέντα στο Marketing,καθώς με ενδιαφέρει ο τομέας,αλλά αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό και αν αξίζει κιόλας ένα part time MBA.Εναλλακτικά,ξεχνάμε το MBA και αναρωτιέμαι πόσο εφικτό είναι ταυτόχρονα ένα full time master στο marketing με ένα part time master στα οικονομικά..Ή αν απλά αξίζει να κυνηγήσω μόνο ένα master..

 

Τα φώτα σας παρακαλώ..Moυ αρέσουν οι τομείς που προανέφερα,αλλά ποιος πιστεύετε ότι έχει/θα έχει ανταπόκριση στην Ελλάδα?Καμία γνώμη για τα παραπάνω προγράμματα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Νίκος

Edited by Nikos222
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.....

Για αυτό θα με ενδιέφερε να κάνω μία τολμηρή ίσως αλλαγή στην επαγγελματική μου σταδιοδρομία,.....

....

Ίσως είμαι λίγο εκτός ερωτήματος σου…

Αλλά λαμβάνοντας υπόψη ότι έκανες κάποια μπόλικα χρόνια για σχολή, ότι είσαι 27 χρονών γιατί η βασική σου ανησυχια για την επαγγελματική σου αποκατάσταση είναι η απόκτηση και άλλου χαρτιού για κάτι?

Θα περάσουν άλλα δυο και χρόνια, και έξοδα θα έχεις.

Η αγορά εργασίας αμφιβάλω ότι μόλις σε δει με άλλο ένα χαρτί στο βιογραφικό σου θα ανοίξει τις πόρτες διάπλατες…

 

Μπας και πρέπει να μεταφέρεις την δράση σου σε κάποια δραστηριότητα η οποία ακόμα και να μη σου βγάλει έσοδα σήμερα να είναι η αρχή για να έχεις έσοδα σε ένα χρόνο… έστω και λίγα?

Αφού έχεις την πολυτέλεια του χρόνου για ακόμα σπουδές επένδυσε αυτόν τον χρόνο σε έναρξη κάποιου κύκλου έργου ή εργασίας….

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη εναλλακτική στην Ελλάδα είναι αν έκανες κάτι δημιουργικό μόνος σου που πιθανότατα θα ήταν εκτός του στενού αντικειμένου του κλάδου σου. Η μισθωτή εργασία και το κλασσικό ελεύθερό επάγγελμα πέθανε.

 

Το μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ίσως να είναι καλή ιδέα αν έχεις σκοπό να μείνεις έξω και να συνεχίσεις επαγγελματικά. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ασχολείσου με το marketing και δεν θα χάσεις. Εχει πολύ πέραση στην εποχή μας και θα έχει και στο μέλλον. Ολες οι εταιρείες στηρίζουν πολλά στο marketing. Το ξέρω από φίλους που ασχολούνται με το αντικείμενο και πηγαίνουν πολύ καλά. Συγκεκριμένα Product marketing, trade marketing και πολύ καλός τομέας είναι το internet marketing.

Φυσικά θα βοηθούσε πάρα πολύ αν είχες βασικό πτυχίο σε αυτή τη σχολή, αλλά με ένα καλό μεταπτυχιακό, παρακολούθηση διάφορων σεμιναρίων google adwords κτλ, μπορείς με κάποια προσπάθεια να ξεκινήσεις κάπου....

Σαν Η/Μ όντως είναι δύσκολα τα πράγματα. Για ένα περίεργο λόγο και εγώ έχω χάσει το ενδιαφέρον, έχω ξενερώσει και την ψάχνω για αλλού.

Link to comment
Share on other sites

 

Η αγορά εργασίας αμφιβάλω ότι μόλις σε δει με άλλο ένα χαρτί στο βιογραφικό σου θα ανοίξει τις πόρτες διάπλατες…

 

Μπας και πρέπει να μεταφέρεις την δράση σου σε κάποια δραστηριότητα η οποία ακόμα και να μη σου βγάλει έσοδα σήμερα να είναι η αρχή για να έχεις έσοδα σε ένα χρόνο… έστω και λίγα?

Αφού έχεις την πολυτέλεια του χρόνου για ακόμα σπουδές επένδυσε αυτόν τον χρόνο σε έναρξη κάποιου κύκλου έργου ή εργασίας….

 

Δεν περίμενα τόσο σύντομη ανταπόκριση!   :idea:

 

Το μεταπτυχιακό το σκέφτηκα πρώτα από όλα για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.Για να έχει όμως και πρακτικά κάποιο ROI θα πρέπει να έχει και κάποιο αντίκρισμα στην αγορά εργασίας.Επομένως,πώς μπορεί να στείλει το βιογραφικό του ένας (νέος) μηχανικός για μία θέση marketing(πχ online marketing,niche marketing) ή μία senior managerial θέση σε μία υπό συρρίκνωση ελληνική αγορά αν δεν έχει κάποια ακαδημαϊκή γνώση στον τομέα?Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

 

Όταν εννοείτε να μεταφέρω τη δράση μου σε κάποια δραστηριότητα ή έναρξη κύκλου έργου εννοείτε υποθέτω με την ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία/επιτηδευματία και όχι υπαλλήλου ή κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ασχολείσου με το marketing και δεν θα χάσεις. Εχει πολύ πέραση στην εποχή μας και θα έχει και στο μέλλον. Ολες οι εταιρείες στηρίζουν πολλά στο marketing. Το ξέρω από φίλους που ασχολούνται με το αντικείμενο και πηγαίνουν πολύ καλά. Συγκεκριμένα Product marketing, trade marketing και πολύ καλός τομέας είναι το internet marketing.

Φυσικά θα βοηθούσε πάρα πολύ αν είχες βασικό πτυχίο σε αυτή τη σχολή, αλλά με ένα καλό μεταπτυχιακό, παρακολούθηση διάφορων σεμιναρίων google adwords κτλ, μπορείς με κάποια προσπάθεια να ξεκινήσεις κάπου....

Σαν Η/Μ όντως είναι δύσκολα τα πράγματα. Για ένα περίεργο λόγο και εγώ έχω χάσει το ενδιαφέρον, έχω ξενερώσει και την ψάχνω για αλλού.

 

Αυτή την άποψη έχω και εγώ..πιστεύω ότι τα επόμενα 5-10 χρόνια και στην Ελλάδα αλλά και παγκόσμια το marketing θα είναι απαραίτητο όσο ποτέ..Ήδη οι ελληνικές τράπεζες και επιλεκτικά μεγάλες εταιρίες αναδιοργανώνουν τα τμήματα marketing που διαθέτουν..

 

Καμία πληροφορία για τα masters in marketing που ανέφερα?Πιστεύω ότι της ΑΣΟΕΕ αξίζουν αλλά δε γνωρίζω πόσους παίρνουν..Με την icon +Leicester distance learning και τα άλλα κολλέγια/παραρτήματα τι παίζει? 

Edited by Nikos222
Link to comment
Share on other sites

μια ειναι η συμβουλη μου.....ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΧΑΡΤΙΑ......αν θες για δικη σου επιμορφωση παρακολουθησε καμια εξειδικευση σε μαρκετιγκ, αλλα μην πας για μεταπτυχιακο, Μαστερ κτλπ.....αλλιως θα εισαι ενας τριανταχρονος με μαστερ που θα αναρωτιεται τι θα κανει, χωρις να εχει καμια εμπειρια απο πραγματικη δουλεια πεδιου αρα δεν θα σε παιρνει κανενας. σε καμια δουλεια..........στην Ελλαδα εχουμε το χουι να μαζευουμε χαρτια μεχρι τα 35 και στο τελος να μην ξερουμε τιποτα   χρησιμο....ολα αυτα ειχαν καποιο νοημα για βολεμα στο δημοσιο με ΑΣΕΠ ,αφου κατι τετοιο δεν ειναι πλεον επιλογη,ασχολησου ηδη με αυτο που θες χωρις να περιμενεις χαρτια που πλεον δεν εντυπωσιαζουν ιδιως στην Ελλαδα, τους εργοδοτες......εχω δει πολλους με απολυτηρια λυκειου εργοδοτες που ανοιξαν εταιρειες μικροι, να εχουν 30 χρονους και 35 χρονους  σουπερ πτυχιουχους  σουζα  που για ψιχουλα τους φιλαν και τα χερια.....προσπαθησε να μπεις σε οποιαδηποτε μεγαλη εταιρεια , τραπεζα κτλπ ,ασχετα την θεση που προσφερουν, μην ψαχνεις αναλογη των τυπικων θεωρητικων προσοντων θεση....

Edited by savas76
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μηχανολόγο 50άρη, που δεν ασχολήθηκε ποτέ με το επάγγελμα αλλά το marketing και είναι τώρα CEO διαφημιστικής. Εργάζεται η αδελφή μου εκεί.....

 

Θέλω να πω, επειδή ρωτάς για το βιογραφικό πως θα το προωθήσεις....Το φτιάχνεις έτσι ώστε να τονίζει την κατεύθυνση που σε απασχολεί και δίνεις έμφαση σε ότι έχει να κάνει με αυτό. Πχ ένα συναφές μεταπτυχιακό, σεμινάρια πάνω στο αντικείμενο κτλ....Απαξ και μπει νερό στο αυλάκι μετά απλά προσθέτεις και προχωράς ανάλογα. Μην σε τρομάζει η αρχή.

Σαν ξεκίνημα μπορείς να προσπαθήσεις να πιάσεις πελάτες που να τους προωθείς πχ το εταιρικό τους site...Δεν μπορείς να φαντάστείς πως κάνουν για μία καλύτερη θέση σε κάποια search engine. Κάποια πράγματα τα ζω από κοντά λόγω οικογενειακού περιβάλλον και να σου πω την αλήθεια δεν τα φανταζόμουν τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ικαρε , πολλοι μηχανολογοι  δεν ακολουθουν  τον τομεα τους.....αλλωστε λιγα πραγματα μπορουμε να κανουμε στην Ελλαδα....

συμφωνω ,σημαντικο το βιογραφικο,  πρεπει να βαζεις σχετικα με το αντικειμενο που θες ομως δεδομενα και οχι πολλες σελιδες με αχρηστες πληροφοριες που πολλες φορες αποτρεπουν τον αλλον να σε δει σοβαρα........

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μηχανολόγο 50άρη, που δεν ασχολήθηκε ποτέ με το επάγγελμα αλλά το marketing και είναι τώρα CEO διαφημιστικής. Εργάζεται η αδελφή μου εκεί.....

 

Θέλω να πω, επειδή ρωτάς για το βιογραφικό πως θα το προωθήσεις....Το φτιάχνεις έτσι ώστε να τονίζει την κατεύθυνση που σε απασχολεί και δίνεις έμφαση σε ότι έχει να κάνει με αυτό. Πχ ένα συναφές μεταπτυχιακό, σεμινάρια πάνω στο αντικείμενο κτλ....Απαξ και μπει νερό στο αυλάκι μετά απλά προσθέτεις και προχωράς ανάλογα. Μην σε τρομάζει η αρχή.

Σαν ξεκίνημα μπορείς να προσπαθήσεις να πιάσεις πελάτες που να τους προωθείς πχ το εταιρικό τους site...Δεν μπορείς να φαντάστείς πως κάνουν για μία καλύτερη θέση σε κάποια search engine. Κάποια πράγματα τα ζω από κοντά λόγω οικογενειακού περιβάλλον και να σου πω την αλήθεια δεν τα φανταζόμουν τόσο πολύ.

 

Πολύ ενδιαφέρον..Ομολογώ ότι με βοήθησες στον τρόπο σκέψης μου.

 

Μιας που ανέφερες τα σεμινάρια...Ποια είναι η γνώμη σας για professional certificates?Πχ για marketing:

 

Berkeley-http://extension.berkeley.edu/cert/market.html

Cornell-http://www.ecornell.com/certificate-programs/marketing-training/marketing-strategy-for-business-leaders-certificate/crt/MKTC01

Stanford-http://scpd.stanford.edu/public/category/courseCategoryCertificateProfile.do?method=load&certificateId=14800052#searchResults

 

Αξίζουν τα λεφτά τους για τη γνώση που προσφέρουν και την προσθήκη τους στο βιογραφικό? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.