Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1


Recommended Posts

Γεια σας,πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί κάποιος να γίνει μηχανικός της φορμουλα 1??Θα ήθελα να μου πείτε ποιες διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω για να μπω στην φορμουλα 1.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να γίνεις μηχανικός κατά προτίμηση μηχανολόγος στο πολυτεχνείο.

Μετά έχει και συνέχεια.

 

Αν επιτρέπεις η ηλικία σου (ενδεικτικά φυσικά) ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

και επειδη οι πορτες δεν ανοιγουν στον οποιονδηποτε οτι εχει να κανει με το motorsport engineering το ψαχνεις αγγλια και συγκεκριμενα στο cranfield το οποιο βρισκεται στην καρδια του motorsport και εχει πολυ παρε δωσε με αγωνιστικες ομαδες στην περιοχη (σχεδον ολες βρισκονται στην ευρυτερη περιοχη) με τους φοιτητες να βρισκουν αρκετες ευκαιριες να δειξουν την αξια τους.

 

οποτε η θα γινεις εδω μηχανολογος και θα πας για μεταπτυχιακο εκει η θα πας κατευθειαν εκει.

αυτα ισχυαν σιγουρα μεχρι προ 5ετιας, και καποιοι ελληνες που δουλεψαν σε μεγαλες αγωνιστικες ομαδες ειτε f1 ειτε wrc περασαν απο κει (αν οχι ολοι οι περισσοτεροι) 

 

βεβαια το παραπανω ειναι εκ τω προυποθεσεων δε σημαινει οτι αν πας θα δουλεψεις κιολας.

Link to comment
Share on other sites

...swanseacoventrycityhuddersfielduclan...


από αυτά όμως θα βγεις μηχανικός μηχανοκίνητου αθλητισμού που σε περιορίζει επαγγελματικά αν κάποτε θελήσεις να δουλέψεις στην Ελλάδα, είναι καλύτερα να έχεις ένα γενικό πρώτο πτυχίο μηχανολόγου και μετά να σπουδάσεις motorsports

Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη ομως αν ντε και καλα θες να μπεις στο χωρο του αυτοκινητου , η εξειδικευση ειναι προσον , οπως επισης θα μαθεις την γλωσσα και τον τροπο σκεψης πιο γρηγορα. 

 

ωστοσο , μην αλλαξεις γνωμη η δε σου κατσει το automotive γιατι μετα τα πραγματα θα ειναι δυσκολα (λογω εξειδικευσης)

 

για παραδειγμα εχω φιλο μου που αποφασισε να γινει σχεδιαστης αυτοκινητων.

μπηκε στο πολυτεχνειο , επελεξε αεροναυπηγικη , εκανε μεταπτυχιακο στο royal school of arts στο βιομηχανικο σχεδιο (απο οπου ολες σχεδον οι εταιριες επιλεγουν αποφοιτους για τα σχεδιαστικα τους τμηματα) και τελικα δουλευει στο χωρο που ονειρευτηκε. 

αν εισαι τοσο αποφασισμενος τοτε για μενα η εξειδικευση δεν ειναι προβλημα. 

(σκεψου βεβαια οτι αυτο το παλικαρι για να καταλληξει προπερσυ στην bmw , περασε πρωτα 3 χρονια στην ιαπωνια στην daihatsu, 2 χρονια στον Κωβο στο Μιλανο , 2 χρονια ανεργος) 

 

φυσικα στην ελλαδα ουτε αυτος ουτε εσυ προκειται ποτε να δουλεψετε , καθως ουτε αυτοκινητοβιομηχανια εχουμε , ποσο μαλλον αγβνιστηκες ομαδες με λεφτα για ερευνα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

τα λεει ολα

κοστος

http://www.cranfield.ac.uk/sas/fees/index.html

 

"Cranfield is a wholly postgraduate university"

http://www.cranfield.ac.uk/sas/postgraduatestudy/index.html

 

 

ωστοσο αυτην την πληροφορια μπορουσες να την βρεις μονος σου.

αυτο ειναι και μερος της λογικης του μηχανικου, δεν μπορεις να ζητας μασημενη τροφη , ιδιαιτερα οταν μπορεις να την βρεις ευκολα (αυτο βεβαια συνηθως το μαθαινει κανεις προς το τελος της σχολης στην ελλαδα , κατα τη γνωμη μου δε οσοι δεν το χουν παρει χαμπαρι ουτε τοτε δεν γινονται και μηχανικοι, μονο κλαινε τη μοιρα τους)

Edited by pankrok
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.