Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαστερ engineering petroleum


Recommended Posts

εγώ έκανα geotechnical, φίλος μου έκανε το pertroleum στο heriot.

Το aberdeen γενικά ειναι η πρωτεύουσα του oil and gas και οι εταιρίες τσιμπάνε τους αποφοίτους κατευθειαν (μη σου πω πριν παρεις το πτυχιο).

ενδιαφέρον ακούγεται..αλλά για ΠΜ δεν είναι λίγο έξω απ τα νερά του ?

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου!! Το θέμα είναι ότι πρέπει να γνωρίζεις τι θέλεις απο το Master που θα κάνεις, να έχεις μία αρχική εικόνα που θέλεις να καταλήξεις.

 

Τι εννοω. Μπες στα sites που έχουν oil and gas carreers και δες τι είδους δουλειές υπάρχουν. Ετσι θα καταλάβεις τι μπορείς ως πολιτικός μηχανικός να κάνεις.

 

Γιατί oil and gas engineer δεν υπάρχει. Δεν λέει τίποτα απο μόνο του. Υπαρχει όμως πχ pipeline engineer, subsea pipeline engineer, onshore civil engineer, subsea/offshore  geotechnical engineer, drilling engineer, well engineer, exploration engineer κτλ κτλ. Οπως καταλαβαίνεις έχει πολύ μεγάλο εύρος αυτή η έννοια ''oil and gas''.  Επίσης θέλεις να δουλέψεις consultancy ή site/construction? Καλό θα ήταν να το έχεις στο μυαλό σου όταν θα διαλέξεις dissertation.

 

Φυσικά, αν θέλεις να δουλέψεις ως πολιτικός μηχανικός στο oil and gas πεδίο, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις κάποιο τέτοιο μεταπτυχιακό. Μπορείς πχ να δουλεψεις στο onshore engineering department που έχουν όλες οι μεγάλες εταιρίες (αν και είναι δύσκολο....)

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου!! Το θέμα είναι ότι πρέπει να γνωρίζεις τι θέλεις απο το Master που θα κάνεις, να έχεις μία αρχική εικόνα που θέλεις να καταλήξεις.

 

Τι εννοω. Μπες στα sites που έχουν oil and gas carreers και δες τι είδους δουλειές υπάρχουν. Ετσι θα καταλάβεις τι μπορείς ως πολιτικός μηχανικός να κάνεις.

 

Γιατί oil and gas engineer δεν υπάρχει. Δεν λέει τίποτα απο μόνο του. Υπαρχει όμως πχ pipeline engineer, subsea pipeline engineer, onshore civil engineer, subsea/offshore  geotechnical engineer, drilling engineer, well engineer, exploration engineer κτλ κτλ. Οπως καταλαβαίνεις έχει πολύ μεγάλο εύρος αυτή η έννοια ''oil and gas''.  Επίσης θέλεις να δουλέψεις consultancy ή site/construction? Καλό θα ήταν να το έχεις στο μυαλό σου όταν θα διαλέξεις dissertation.

 

Φυσικά, αν θέλεις να δουλέψεις ως πολιτικός μηχανικός στο oil and gas πεδίο, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις κάποιο τέτοιο μεταπτυχιακό. Μπορείς πχ να δουλεψεις στο onshore engineering department που έχουν όλες οι μεγάλες εταιρίες (αν και είναι δύσκολο....)

Εχεις δίκιο απλά πιστεύω πως το τι μ αρέσει πιο πολύ θα το βρω κατά τη διάρκεια του Msc , καθώς  αυτή τη στιγμή δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με αυτόν τον τομέα...Η αλήθεια είναι πως θέλω να αφοσιωθώ στο Msc έτσι ώστε να με "τραβήξει" κάτι..και όχι να φύγει αέρα όπως το προπτυχιακό..δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις..  :/

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί κάθε ειδικότητα να κάνει, ή υπάρχουν συγκεκριμένες που σε δέχονται?

Συνήθως δέχονται απ όλες τις ειδικότητες (τις πολυτεχνικές) στο Msc . Aν εννοείς αυτό.. 

Απλά νομίζω πως στους χημικούς μηχανικούς κολλάει λιιίγο καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ. Μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο να απορριφθεί μία αίτηση λόγω ειδικότητας.....Η αν γενικά μιλάει για enginnering degree.

Οταν λες κολλάει, στην ευκολότερη παρακολούθηση του προγράμματος λόγο συνάφειας πχ? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ. Μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο να απορριφθεί μία αίτηση λόγω ειδικότητας.....Η αν γενικά μιλάει για enginnering degree.

Οταν λες κολλάει, στην ευκολότερη παρακολούθηση του προγράμματος λόγο συνάφειας πχ? 

Γενικά δέχονται background  σε engineering  αλλά και χημικούς και γεωλόγους..

Ναι για ευκολότερη παρακολούθηση λέω γτ έχουν  petroleum chemistry  κλπ.. αλλά ντάξει δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά ΑΕΙ υπάρχουν μέχρι στιγμής 2 ΠΜΣ σχετικά με τη μηχανική πετρελαίων:

 

1) MSc in Oil & Gas Technology - ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, Τμήμα Μηχανικών Πετρελαίου & Φυσικού Αερίου

2) ΠΜΣ Μηχανική Πετρελαίου - Πολυτεχνείο Κρήτης, Σχολή Μηχανικών Ορυκτών Πόρων

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά ΑΕΙ υπάρχουν μέχρι στιγμής 2 ΠΜΣ σχετικά με τη μηχανική πετρελαίων:

 

1) MSc in Oil & Gas Technology - ΤΕΙ Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, Τμήμα Μηχανικών Πετρελαίου & Φυσικού Αερίου

2) ΠΜΣ Μηχανική Πετρελαίου - Πολυτεχνείο Κρήτης, Σχολή Μηχανικών Ορυκτών Πόρων

Γνώμες γι αυτά ? Το 2) ξεκινά τώρα...  Στο (1) έστειλα αίτηση .. έχουμε καμία πληροφορία γι αυτό ? 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα...μιλάμε για απόφαση που μπορεί να καθορίσει τη ζωή σας και εσείς ασχολείστε με ελληνικά ιδρύματα?σε τέτοια εξειδικευμένα και συνδεδεμένα ΑΜΕΣΑ με πολυεθνικές εταιρίες επαγγέλματα?

Δε μιλάμε για τριώροφη οικοδομή με πυλωτη και υπόγειο τώρα (να μην παρεξηγηθώ, με αυτά ασχολούμαι και μου αρέσουν και με αυτά ζω-αλλα άλλο αυτο). 

 

Ελεος δηλαδή. Δε χορτάσατε καταλήψεις, μουσάτους να κολλάνε αφίσες, άφαντους καθηγητές (πως γίναν κιόλας, τρομάρα τους...) και πάνω απ'όλα θέλετε να βγείτε στην αγορά εργασίας με βάση τις ικανότητες και τις δεξιότητες σας ή με βάση το ''μπάρμπα στην Κορώνη΄΄?

 

Στο κάτω κάτω δωσε 200-300 ευρώ, μπες στο αεροπλάνο και πάνε στο Εδιμβούργο, μπες σε ενα ταξι και πες του Riccarton Campus και αν πας και περπατήσεις έστω μια ώρα και δεις τις εστίες και τα εργαστήρια και τους καθηγητές (ω ναι θα είναι στο γραφείο τους) και μετά αποφασίσεις να πας σε Ελληνικό ιδρυμα τότε....

Edited by banskoboy
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.