Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεμογεννήτρια Savonius


Recommended Posts

Έχω κατασκευάσει μια Α/Γ savonius τρίπτερη (μικρού μεγέθους) και έχοντας τα ανεμολογικά δεδομένα της περιοχής που με ενδιαφέρει θέλω να υπολογίσω την  παραγωγή ενέργειας και να την αποθηκευω σε μπαταρία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως επιλέγονται οι γεννήτριες οταν δεν υπάρχει ετοιμη καμπύλη για την Α/Γ μιας και την savonius την κατασκευασα εγω. Υπάρχει καμμια ιδέα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού την κατασκεύασες εσύ, ξέρεις το βήμα (και τον ρυθμό περιστροφής χωρίς φορτίο για δεδομένο άνεμο)

 

Άρα, μπορείς να υπολογίσεις και τον ρυθμό περιστροφής για γωνία προσβολής των πτερυγίων 5°~10°.

 

Μια καλή αρχή είναι να διαλέξεις γεννήτρια που δίνει την επιθυμητή τάση με αυτόν τον ρυθμό περιστροφής...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άρα, μπορείς να υπολογίσεις και τον ρυθμό περιστροφής για γωνία προσβολής των πτερυγίων 5°~10°.

 

'Εχει νόημα αυτό καθώς πρόκειται για Α/Γ κατακορύφου άξονα με συγκεκριμένη σταθερή διαμόρφωση τύπου S  ?

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν έχει. Όταν το έγραφα δεν είχα καταλάβει ότι είναι κατακόρυφου άξονα, μολονότι έγραφε "savonius". Παρόλα αυτά, με αντίστοιχο τρόπο σκέψης μπορεί να προσδιορίσει τον ρυθμός περιστροφής για μέγιστη απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.